Po - dovolenková upratovacia mánia spojená s domácim welnessom

Po - dovolenková upratovacia mánia spojená s domácim welnessom

Leto ešte poriadne ani nezačalo a už sa blíži jeho koniec. Mnohí z nás sa v kúpaliskovom, záhradnom, či dovolenkovom ošiali vôbec nezaoberali starostlivosťou o svoje telo, či už zvnútra, alebo zvonka. Užívali sme si slnka, vody, pláže, lesy, dobré (no nie vždy zdravé) jedlo, a popri tom sme zanedbali pravidelnú hydratáciu pokožky, vyživenie pleti, či refresh vláskov s nejakou tou maskou.

V po-dovolenkovom opare sa horko-ťažko včleňujeme opäť do pracovného prostredia, nieto ešte myslieť na upratanie seba, či bytu. Aby sme sa nezbláznili a úplne nevyčerpali novo nabitú energiu v priebehu jedného dňa, ponúkam vám návod na efektívne spojenie skrášľovacích procedúr s po-dovolenkovou upratovacou mániou. Vyčlenila som na to jeden týždeň, čo považujem za minimum času, za ktorý je možné upratať seba i svoje obydlie v relatívnom pokoji. U mňa to takto funguje niekoľko rokov. Verím, že vám moje rady aspoň trochu zmiernia stres z nahromadených povinností :*)

Rozdeliť si plnenie povinnosti na dlhšie časové obdobie

Z koša na prádlo na vás „kuká“ zo päť várok oblečenia, ktoré je potrebné vyprať. Šporák je ofŕkaný z varenia, hoci ste si sľúbili, že celé leto budete na šalátoch, no predsa len tá varená teplá strava prináša teplo aj do rodiny. Dres je v podobnom úbohom stave. Kúpeľňa sa tiež akosi neleskne a už by sa zišlo aj vymeniť periny. Toto a všeličo iné vám vŕta hlavou a vy neviete, kde začať, lebo ste sa práve vrátili z dovolenky a v práci si vás robota samozrejme počkala tiež. Posledná vec, na ktorú myslíte ste vy sama a vaše osobné potreby. Ako skĺbiť povinnosti s domácim seba-welnessom? Nebojte sa, všetko je možné!

Zlatá stredná cesta platí aj v tomto prípade. Napíšte si zoznam, čo všetko potrebujete urobiť, aby bola domácnosť tip-top. Potom si napíšte zoznam, čo všetko potrebujete urobiť, aby ste boli vy tip top. Nakoniec si pozrite oba papiere a rozplánujte si úkony na dlhšie časové obdobie (týždeň, dva, aj mesiac, je to na vás). Nie je potrebné mať pocit viny, že domácnosť nie je hneď a zaraz ako po „Majstrovi Properovi“. Sme ľudia. Prežime život výletmi do prírody, dovolenkami, pohybom na čerstvom vzduchu, s priateľmi a rodinou (pokojne aj v kaviarni, či na sviežej citronáde v parku pod Lipou), ale nemučme sa tým, že doma máme bodrel, a čo keby voľakto prišiel na návštevu. Nech dôjde Katka z druhého, aj ona má domácnosť, a ak je to kamarátka, tak pochopí, že nežijeme pre to, aby sme mali okolo seba sterilné prostredie :*) Ak to nepochopí, asi nie ste na spoločnej vlne. A načo zbytočne strácať čas s ľuďmi, ktorí ma ohovoria za takúto „taľafatku“! Katku si škrtnite zo zoznamu a rozplánujte si všetko tak, aby ste boli práve vy spokojná :*)

Môj zoznam

Domácnosť: pranie, vysávanie, umývanie podlahy, kúpeľňa (vaňa, wc, poličky, zrkadlá), umyť okná...

Ja a iba ja: suché a padavé vlasy (maska na pokožku hlavy i končeky vlasov), pleť bez lesku so sklonom ku komedónom/čiernym bodkám (jemný peeling, prírodná maska, bio pleťové tonikum, výživný prírodný krém...), pedikúra (kúpeľ nôh s následným upravením nechtov), manikúra (hlavne pekný lak na nechty), ochabnuté svalstvo (šport), pocit samoty (no ale rýchlo sa stretni s kamoškami :*)).

Po tom, ako som si urobila zoznam, skontrolujem zásobu prírodných čistiacich a skrášľovacích prostriedkov:

Čistiace prostriedky: prírodný prací gél s ľahkou kvetinovou vôňou (Pomaranč, Levanduľa, podľa vašich preferencií) na pripomenutie slnečných dní, levanduľová aviváž na prevoňanie prádla, bio univerzálny čistič, octový čistič, WC čistič, gél na riad z mydlových orechov a pomarančový (alebo iný) éterický olejček od Saloos (pár kvapiek nakvapkám na vatový tampónik a pred vysávaním vtiahnem do vysávača. Počas vysávania sa krásne prevonia celá domácnosť.).

Skrášľovacie prostriedky: zopár druhov olejov na vlasy (kokosový, ricínový, mandľový, a pod.), telové oleje alebo maslá (kokosový olej, bambucké maslo, kakaové maslo), maska na tvár (Rhassoul/Marockí íl, nimbový olej, rakytníkový olej, a pod.), bio pleťový peeling, prírodné pleťové tonikum (Levanduľové, Tea Tree, a pod.), bio hydratačný krém, prírodný očný gél, kúpeľ nôh (himalájska soľ, jablčný ocot, éterický olejček) a veselý farebný lak na nechty ;*)

A čo ďalej? Plán na týždeň

Pokiaľ som šťastným vlastníkom „kozmetického priemyslu“, môžem pokračovať v kombinovaní príjemného s užitočným.

1.deň

Po príchode z práce roztriedim prádlo a dám prať prvý režim. Kým sa prádlo perie (hodinku, dve), namiešam si v kýbli zmes na kúpeľ nôh. Čisté a zdravé chodidlá sú základ a práve preto začíname nimi.


Tip na kúpeľovú zmes: teplá až horúca voda /asi po členky/, deci-dva jablčného octu, dve lyžice himalájskej soli, éterický olejček, ktorý práve vás upokojuje, prípadne je vhodný na dezinfekciu. Ja používam levanduľový. Je upokojujúci a má antiseptické, antimykotické a dezinfekčné účinky.


Pračka perie a vy si močíte nôžky. Stačí pol hodinku. Potom vysušiť, zbaviť starej a odumretej pokožky a upraviť nechty. Odporúčam si chodidlá nahrubo natrieť bambuckým maslom a navliecť si hrubé ponožky, aby sa pokožka nôh upokojila, hydratovala a obnovila. Počas kúpeľa môžete relaxovať pri dobrej knižke, diskutovať o rodinných plánoch, či si cez sociálnu sieť dohadovať stretnutie s kamoškou ;*) Nakoniec vyvešať, a potom zaslúžená večera.

2.deň

Po príchode z práce pozbieram suché prádlo a hodím prať druhú várku. Pokiaľ práčka perie, namiešam si masku na vlasy z kvalitných olejov.


Tip na masku: kokosový olej 1 PL, ricínový olej 1 ČL a pár kvapiek nimbového oleja zmiešam, zahrejem a nanášam krúživými pohybmi na pokožku hlavy. Zvyšok votriem na dĺžky vlasov a nechám pôsobiť (množstvo si regulujte podľa dĺžky vlasov!). Môžete si hlavu prekryť aj igelitovým vrecúškom, prípadne si vlasy stočíte do drdola na temene hlavy.


Olejový zábal nechajte pôsobiť pokiaľ práčka perie. Potom vyvešajte prádlo a vlásky si umyte vaším bežným spôsobom. Najlepšie s použitím prírodného šampónu, aby dostali kvalitnú výživu.

3.deň

Po dovolenke sa nakopilo veľa špinavej bielizne, a preto opäť pozbieram suché prádlo a dám prať novú kopu. Pokiaľ práčka perie, namiešam si prírodnú masku na pleť. Tentokrát sa zameriame na vyčistenie, oživenie a omladenie našej tváre.


Tip na masku: bezkonkurenčne najlepším prostriedkom na hĺbkovú očistu pleti je Marockí íl Rhassoul (viac sa o ňom dočítate tu): Zmiešate 1 ČL ílu s 1ČL vody a pridáte pár kvapiek (3 až 5) nimbového alebo rakytníkového oleja. Naneste rovnomerne na pleť a dekolt. Nechajte pôsobiť zhruba 15 minút a následne zmyte teplou vodou.


V prípade, že trpíte rozšírenými pórmi a čiernymi bodkami, pokračujte s prírodným peelingom T – zóny (brada, nos a koreň čela). Jemne masírujte, a potom zmyte studenšou vodou. Pleť dočistite prírodným tonikom a vyživte prírodným hydratačným krémom. Pokiaľ trpíte kruhmi alebo vačkami pod očami, nakoniec nanesiete prírodný očný gél. Kým sa takto pohráte, práčka doperie a vy už vešiate prádlo s pocitom spokojnosti a krásy.

4.deň

Predpokladajme, že už nemáte čo prať. Pozbierate zvyšné suché prádlo, a keďže ste si predošlé dni skrášlili chodidlá, vlasy i pleť, môžete pokojne vyraziť na kávu s veselou kamarátkou a zaplniť socializačnú potrebu v srdiečku. Poklebetíte a dohodnete sa na spoločnej športovej aktivite /joga, pilates, tanec, beh, atď./, lebo ste obe skonštatovali, že to leto vám predsa len dalo trochu zabrať, čo sa váhy týka ;*)

5.deň

Po práci si dáte dobrý vitalizujúci čajík, nadýchnete sa a šup ho na kúpeľňu. Vaňu, WC, zrkadlá a poličky poctivo vyčistíte prírodnými čistiacimi prostriedkami s príjemnou letnou vôňou. Po kvalitne vykonanej robote si dáte osviežujúcu sprchu. Premasírujete telo morskou hubkou, následne použijete voňavý bio peeling, a umyte sa s energetizujúcim prírodným sprchovým gélom. Po sprche poprosíte partnera, aby vám dôkladne ponatieral celé telo kvalitným olejom lisovaným za studena. V lete je najlepší kokosový olej. Na omladenie olej z granátového jablka. Na prekrvenie pokožky a stimuláciu relaxácie kakaové maslo. Výber je na vás. Po dobre vykonanej robote a poctivo premasírovanej pokožke sa vám bude spať ako v bavlnke.

6.deň

Dnes umyjeme okná. Po dobre vykonanej robote si pustíme relaxačnú hudbu a urobíme si dôkladnú manikúru. Manikúra je efektívna až po vykonaní všetkých domácich povinností a náročnejších činností, aby sa pekne obrúsené a nalakované nechty priebežne nepolámali a lak sa nepoodlupoval. Moje odporučenie je použiť červený odtieň laku na nechty. Je to najženskejšia farba, no v lete je vhodná akákoľvek výrazná farba, pripomínajúca lupene kvetov.

7.deň

Celotýždňové upratovanie ukončíme povysávaním a umytím podlahy. V rukaviciach! Pozor na nechty! Nezabudnite pred vysávaním vtiahnuť do vysávača vatový tampónik, navoňaný prírodným éterickým olejčekom. Ako som písala vyššie, prevonia celú domácnosť.

Cvičenie – prečistenie tela aj zvnútra

Týždeň prešiel. Vy ste bez stresu upratala a dohodla si cvičenie s kamoškou. Na ďalší týždeň môžete začať. Myslite však na pravidelnosť! Dva krát do roka skočiť do posilky, tak to modelka nebudete ;*) Ja osobne odporúčam jogu. Dnes je veľmi populárna, takže sa cvičí v každom, i menšom meste. Dá sa ňou postupne nadobudnúť kondička.

Okrem peknej stavby tela, odháňa stres a šíri pozitívnu energiu. Začnete pomalou Hatha Jogou, kde sa naučíte správne dýchať a ponaťahujete si zaspaté lymfy. Pokračujete Power Jogou, ktorá je dynamická, a tak vás krásne zahreje a posilní srdiečko. Keď už budete v Joge ako doma, odporúčam Vinyasa jogu, väčšinou je v takom strednom tempe, kde počas cvičenia ladne prechádzate z pozície do pozície, ako pri tanci. Cvičíte s vlastným telom, čo sa považuje za zdravé cvičenie. Pri správnom dýchaní sa pravidelne potíte, čím sa z vás odplavujú toxíny a iné zaťažujúce látky. Pravidelný pohyb, minimálne tri razy do týždňa; prirodzené potenie; prírodná starostlivosť o svoje telo a zdravá strava, vás udržia viditeľne zdravými, plnými energie, s pevnými štíhlymi svalmi, a hlavne usmiatymi aj počas blížiacich sa jesenných dní.

A posledná rada na záver = ) obklopte sa dobrými, otvorenými a veselými ľuďmi ;*)


Denisa Mateašiková
Denisa Mateašiková
Bloggerka, zaujímajúca sa o zdravý životný štýl. Vlaso-fil. Joga-fil. Miluje prírodu, prírodnú kozmetiku a makové koláče s kokosovým cukrom. Prečítala by aj Alexandrijskú knižnicu a nepohrdne kvalitnou alternatívnou hudbou. Keď však ide do tuhého, upokojí ju len joga, Gayatri mantra a vtáčí spev ; ) Váži si inteligentných, dobrosrdečných a čestných ľudí. Oceňuje tých, ktorí tvoria. http://mateasikova.blog.sme.sk