Starostlivosť o problematickú pleť v chladnom počasí

Starostlivosť o problematickú pleť v chladnom počasí

Malou výhodou prehupnutia sa do vekovej kategórie 25+ je, že moja kedysi veľmi mastná, aknózna pleť sa upravila na zmiešanú a už len problematickú pleť. Takže suma sumárum, je na tom podstatne lepšie, ako kedysi :) Menšou nevýhodou je, že v chladnom počasí je omnoho náchylnejšia na vysušenie a minulé roky sa mi dokonca na čele robili šupinky. No tento rok sa moja problematická pleť drží veľmi dobre a tak sa s vami chcem podeliť o pár tipov, ako pleť udržať aj v chlade hydratovanú.

Dvojkrokové čistenie pleti

Kedysi bol mojim najlepším kamarátom čistiaci gél a na všetky krémové čistidlá pleti som pozerala zvrchu. Najdôležitejšie pre mňa bolo, aby som mala pocit super vyčistenej pleti. A to najmä pri odličovaní – chcela som, aby makeup zmizol hneď v jednom kroku. Ale to nie je najlepšie riešenie. Omnoho viac sa mi osvedčilo dvojkrokové čistenie pleti.

Krok 1:

Navlhčite handričku, napr. bambusovú alebo vatový tampón a naneste naň trošku oleja. Takto z pleti zotriem väčšinu makeupu. Ja mám rada melónový olej (do ktorého si pridávam vanilku, aby bol pekne voňavý), no veľmi zaujímavo vyzerá aj detoxikačný čistiaci krém, ktorý plánujem vyskúšať, keď domíňam olej :) Skúsiť môžete aj jemný mandľový, marhuľový, prípadne aj kokosový olej. Podľa toho, ktorý vašej pleti najviac sedí.

Krok 2:

Použite pleťové mlieko, alebo akýkoľvek krémovejší čistič pleti, prípadne jemnú čistiacu penu. Kľúčovým faktorom je, aby tento prípravok jemne dočistil pleť, bez toho aby ju vysušil. Ak zároveň obsahuje antibakteriálne či liečivé bylinky, ešte lepšie.

Krok 3 (voliteľné):

Ak si chcem byť istá, že je pleť naozaj vyčistená, pretriem ju ešte kvetinovou vodou. Väčšinou mi ostane ešte niečo z očného makeupu, takže sa vrátim ku kroku č.1 a dočistím okolie očí. Ráno na čistenie pleti použijem opäť len jemné pleťové mlieko, ktoré nanesiem na vlhkú pleť a opláchnem.

Problematická pleť a starostlivosť 

Pri starostlivosti sa môžete trochu viac vyhrať. Najskôr nastriekam na pleť kvetinovú vodu, v zime si vyberám jemnejšie, ako napríklad ružovú, harmančekovú, či levanduľovú vodu. Hamamel a čajovník si nechám na teplejšie dni :) Večer na pleť nanesiem ľahké hydratačné sérum a naň dám olejové sérum.

Keď nie som lenivá, tak si spravím s pomocou oleja aj masáž tváre, pleť sa prekrví, olej sa lepšie vsiakne a na pleti vidím, že jej to robí dobre. Ráno vždy vyzerá krajšie. Skúsiť môžete napríklad marhuľový, arganový, jojobový alebo aj melónový olej (ak ho používate na odličovanie, budete to mať 2v1 :) ). Do oleja môžete pridať aj pár kvapiek nimbového oleja, ktorý pôsobí antibakteriálne a liečivo. Kto si trúfa, môže skúsiť aj čistý nimbový olej.

Ak ste vo veľmi chladnom prostredí, kde aj veľmi fúka, môžete na večer skúsiť aj niektorý z balzamových pleťovým krémov od Akamuti, ktoré neobsahujú vodu, ale len výživné maslá a oleje. Ráno používam len ľahký krém alebo sérum, keďže namiesto makeupu teraz používam hydratačný BB krém.

Masky, pílingy

Problematická pleť sa musí nielen hydratovať, ale aj čistiť. A tu treba nájsť tú pravú mieru, ktorá sa bude u každého líšiť. Moja pleť si vyžaduje píling minimálne 1-krát do týždňa. Ďalej nesmie chýbať čistiaca maska, no dajte pozor, aby ste pleť teraz príliš nevysušovali. Takže bentonitový íl ide teraz bokom :)

Masku si radšej namiešam z jemnejšieho kaolínu, alebo ružového ílu a pridám nimbový prášok, prípadne aj trochu medu. Vďaka medu maska na tvári tak nestvrdne a nebude pleť zbytočne ťahať a dráždiť. Komu sa nechce miešať, tomu odporúčam bylinkovú masku Tarika, alebo nimbovú od Akamuti.

Okrem čistiacej masky občas použijem aj bahno z mŕtveho mora a medovú masku. Jednoducho si natriem čistý med na tvár. Pôsobí antibakteriálne a priťahuje do pleti vlhkosť. Po maske nezabudnite pleť opäť hydratovať krémom, alebo olejom.

Máte nejaké svoje osvedčené tipy? :)


Barborka Gírethová
Barborka Gírethová
Verím, že na to aby sme boli krásne, nemusíme používať kozmetiku, ktorá poškodzuje naše zdravie. Prírodná kozmetika funguje rovnako dobre a veru niekedy ešte lepšie ako tá konvenčná. Rada vás preto inšpirujem mojimi skúsenosťami a tiež vám poradím, ako si prírodnú kozmetiku môžete vyrobiť doma. Ešte viac tipov, receptov a informácií môžete nájsť na mojich blogoch: beastlovesbeauty.wordpress.com a bioblogerinas.sk.