Jojobový olej je veľmi užitočný pre pokožku celého tela a pre rast zdravých vlasov. Ak ste ho zatiaľ nevyskúšali a neviete, ako jojobový olej používať, prinášame Vám zopár tipov. Pamätajte si však, že je dôležité používať výhradne prírodný a za studena lisovaný jojobový olej.
Kvalitný za studena lisovaný jojobový olej spoznáte podľa jeho svetlo zlatej farby a tiež podľa toho, že je bez zápachu. Charakteristická je aj jeho vosková konzistencia. Aj keď je jojobový olej v podstate kvapalný vosk, známy je skôr pod označením olej. Je určený pre všetky typy pleti z dôvodu, že sa veľmi ľahko vstrebáva a nezanecháva na pokožke pocit mastnoty. Jojobový olej sa získava z plodov rastliny Simmondsia chinesis (Simondsia čínska alebo aj Jojoba kalifornská), ktoré pripomínajú kávové zrná. Svojim zložením je veľmi blízky ľudskej pokožke, pretože obsahuje estery podobné tým, ktoré sú bežne produkované mazovými žľazami človeka. Jojobový olej je určený výhradne pre vonkajšie použitie.
1. Hydratácia pokožky tváre. Jojobový olej je vynikajúcou náhradou za hydratačný krém. Pleť totiž dokáže hydratovať bez toho, aby upchával póry. Ak máte mastnú alebo zmiešanú pleť, vďaka používaniu jojobového oleja dosiahnete jej rovnováhu. Ak je vaša pleť skôr suchá, jojobový olej ju vynikajúco zvlhčí a zjemní.
2. Proti vráskam. Tento olej obsahuje veľa vitamínu E. Ten je veľmi dôležitý, ak má byť pleť hladká, vypnutá a bez vrások. Na tento účel nanášajte jojobový olej buď samotný alebo pridajte zopár kvapiek do svojho denného krému.
3. Telový krém. Nielen na pokožku tváre, ale na celé telo môžete používať jojobový olej. Po sprche, či kúpeli si namiesto bežného krému vmasírujte do pokožky jojobový olej. Vynikajúco sa vstrebáva a nezanecháva mastný film.
4. Masážny olej. Jojobový olej je skvelý na masáže, pretože sa priveľmi nekĺže a ľahko sa vstrebáva. Má totiž bohatšiu voskovejšiu konzistenciu. Pri masáži sa môže miešať s upokojujúcimi esenciálnymi olejmi, napríklad levanduľa alebo kadidlo.
5. Odličovací olej. Keďže má jojobový olej aj čistiace vlastnosti, možno ho používať na odličovanie make-upu. Stačí olej naniesť na vatový tampón a jemne pretrieť potrebné miesta. Zvyšky oleja po odlíčení je vhodné odstrániť z tváre vlhkou utierkou alebo vodou. Keďže olej nespôsobuje alergické reakcie, možno ním odličovať aj oči.
6. Liečba kožných zápalov. Nanášanie jojobového oleja na problémové miesta môže zmierniť tvorbu akné, zlepšiť príznaky psoriázy, upokojiť slnkom spálenú pleť, či liečiť drobné ranky, opary a bradavice. Na tento účel môžete do jojobového oleja pridať pár kvapiek esenciálneho oleja tea tree.
7. Kondicionér na vlasy. Jojobový olej môže tiež slúžiť ako oplachovací vlasový kondicionér. Po bežnom umytí šampónom naneste pár kvapiek oleja do vlasov, rozmasírujte aj na pokožku hlavy a potom zmyte vodou. Vlasy budú chránené proti lupinám, budú zdravšie, krajšie a ľahšie upravovateľné. Obzvlášť ak máte kučeravé a nepoddajné vlasy.
8. Proti vypadávaniu vlasov. Ak máte problém s častým padaním vlasov, pripravte si olejové sérum. Jojobový olej zmiešajte s rozmarínovým olejom v pomere 10:2. Nanášajte ku korienkom vlasov.
9. Balzam na pery. Nebojte sa použiť jojobový olej ak máte suché a popraskané pery. Jednoducho ho naneste prstom. Používajte aj ako prevenciu popraskania. Skvelá je tiež kombinácia jojobového oleja s esenciálnym ružovým olejom.
10. Pre pekné nechty.Časté používanie odlakovačov, chemických čistiacich prostriedkov a máčanie rúk vo vode spôsobuje, že nechty sa lámu a na nechtovej pokožke vznikajú zádery. Na tento účel namočte vatovú tyčinku v jojobovom oleji a masírujte nechty, nechtové lôžka a pokožku v okolí.
Infografiku 10 tipov ako používať jojobový olej si môžete zadarmo vložiť na vašu webstránku, jediná podmienka je aby ste to vložili cez kód ktorý je nižšie. Stačí ho jednoducho skopírovať a vložiť:
Foto: "Jojoba“ od Kenneth Bosma – Seeds on a Female Jojoba Bush. Licencováno pod CC BY 2.0 via Wikimedia Commons.
Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na sociálnych sieťach:
Keby všetko fungovalo tak ako tento obchod, mali by sme sa výborne.
Diskusia