10 tipov na štípance od hmyzu [Infografika]

10 tipov na štípance od hmyzu [Infografika]

Leto je úžasné obdobie. Kúpaliská, grilovačky, večerné posedenia... Ale aj komáre, kliešte, včely, osy, pavúky a ďalší hmyz, ktorý práve v tomto období doslova číha na to, aby si mohol uštipnúť! A preto naša pokožka dostáva v lete naozaj zabrať. Výnimočné nie sú ani opuchy a alergické reakcie spôsobené štípancami. Prinášame vám preto zopár tipov, ktoré vám pomôžu na štípance od rôzneho hmyzu.

1. Ľad

Znižuje citlivosť pokožky. A tak zmierni nutkanie na poškriabanie. Aplikácia ľadových obkladov pomôže pri rôznych typoch štípancov – od komára, ploštice, ale aj včely.

2. Dezinfekcia

Postihnuté miesto je nutné dezinfikovať najmä v prípade, ak vás uštipne blcha alebo pavúk. Použiť môžete klasické mydlo a vodu alebo rôzne antiseptické prípravky. Zabránite tak infekcii a zároveň zmiernite svrbenie.

3. Éterické oleje

Na štípance od hmyzu je vhodné esenciálne oleje napríklad tea tree olej. Má dezinfekčné účinky. Použiť môžete aj levanduľový alebo citrusový olej.

4. Sóda bikarbóna

Jedlá sóda, rozpustená v troške vody, zmierni opuch po uštipnutí včelou, ale aj svrbenie po uštipnutí komárom.

5. Med

Má antibakteriálne účinky. Potierajte ním teda miesto vpichu po uštipnutí hmyzom.

6. Antihistaminiká

Ak sa objaví alergická reakcia, potrebné sú antihistaminiká. Prejavy alergickej reakcie môžu byť rôzne. Nadmerný opuch, silné začervenanie, bolesti hlavy, horúčka, či dokonca sťažené dýchanie. Ak viete, že ste alergickí, antihistaminiká majte vždy poruke. Je to jediná účinná prvá pomoc pre alergikov.

7. Kamenec

Známy aj ako Kryštálový minerálny dezodorant, je vynikajúci na malé poranenia kože, vrátane uštipnutia hmyzom. Zabraňuje množeniu baktérií a zmierňuje podráždenie pokožky.

8. Alkohol

Ak nemáte poruke nič iné (napríklad na grilovačke), pomôže aj alkohol. Miesto vpichu potrite silným alkoholom, ktorý dezinfikuje ranu a uľaví od svrbenia.

9. Cibuľa

Je prírodný liek (takmer) na všetko! Aj na uštipnutie hmyzom. Čerstvou cibuľou jednoducho potrite postihnuté miesto. Zmierni bolesť po uštipnutí osou alebo včelou.

10. Aloe vera gél

Na zmiernenie svrbenia po štípanci včelou alebo komárom použite gél z rastliny aloe. Ideálne je, ak máte doma rastlinku a použijete čerstvý šťavu z listu. Zmierni zápal a podporuje hojenie.

Nech už sa jedná o štípance od akéhokoľvek hmyzu, vždy je nutné sledovať reakcie postihnutého. Ak sa objaví neprimeraný opuch, bolesti, či dokonca horúčka, návštevu lekára určite neodkladajte!

Infografika - 10 tipov na štípance od hmyzu:

10 tipov na štípance od hmyzu [Infografika]

Vložte is obrázok na vašu web stránku

Infografiku 10 tipov na štípance od hmyzu si môžete zadarmo vložiť na vašu webstránku. Obrázok si môžete vložiť na stránku cez kód, ktorý nájdete nižšie, stačí ho skopírovať na váš web:


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty3