10 tipov pre zdravú pokožku Vášho bábätka
Detská pokožka je mimoriadne citlivá. To, ako sa o pokožku svojho dieťatka budete starať, sa odrazí na jej kvalite v neskoršom veku. A každá matka predsa chce, aby bolo jej dieťa zdravé a malo peknú pleť. Čo robiť, aby pokožka Vášho dieťaťa netrpela a mala všetko, čo potrebuje?
1. Používajte výlučne detskú kozmetiku! Detská pokožka je totiž omnoho jemnejšia, citlivejšia a priepustnejšia, ako pokožka dospelého človeka. Preto dokáže prostredníctvom kozmetiky vstrebať omnoho viac škodlivých chemikálií. Produkty detskej kozmetiky sú týmto špecifikám detskej pokožky prispôsobené, zatiaľ čo klasická kozmetika by dieťaťu mohla spôsobiť alergické reakcie. Voľte teda jemnú detskú kozmetiku, najlepšie v bio kvalite.
2. Masírujte teplými olejmi. Nie, nejedná sa o klasickú masáž. Dieťatko je vhodné masírovať masážnymi olejmi, pričom takéto masáže majú vplyv nielen na kvalitu pleti, ale aj na uvoľnenie svalstva, či zdravý vývoj kostí. Pomôžu tiež pri problémoch s bruškom. Masážne oleje dodajú pokožke dostatočnú hydratáciu a tak sa nemusíte obávať, že bude pokožka bábätka suchá a šupinatá. Na takúto masáž sa vynikajúco hodí Detský nechtíkový olej alebo Detský uvoľňujúci olej s obsahom anízu, kardamonu a fenikla.
3. Kúpať nemusíte každý deň. Každodenné kúpanie totiž môže pokožku bábätka vysušovať a môže viac uškodiť, ako pomôcť. Stačí, ak napríklad vlhkou handričkou otriete zadoček dieťatka. Platí to najmä v zimnom období. Vtedy je vyslovene nevhodné kúpať dieťatko každý deň. Ak je detská pleť príliš vysušená, použite detské telové mlieko. Vhodný je však aj kokosový olej.
4. Pozor na teplotu vody! V snahe dať dieťaťu to najlepšie, majú mamičky sklon kúpať dieťatko vo veľmi horúcej vode. Tá však môže pokožku príliš vysušiť. Vhodná je len mierne teplá voda.
Jemný dydratačný krém pre deti, balzam proti zaparenému zadočku, detský nechtíkový olej a detský nosový balzam
5. Starostlivosť po kúpeli. Detskú pokožku po kúpaní nedrhnite uterákom. Jemne ju vysušte a natrite vhodným balzamom alebo detským telovým mliekom. Ak je pokožka príliš suchá, vhodný je jemný broskyňový hydratačný krém.
6. Pozor na citlivú plienkovú oblasť. Hlavne v oblasti zadočka sa často objavujú nepríjemné svrbiace vyrážky a zaparená pokožka. Po každom prebalení tieto miesta ošetrujte balzamom proti zaparenému zadočku.
7. V čom periete detské oblečenie, posteľnú bielizeň či dojčenské oblečenie? Klasické pracie prášky sú absolútne nevhodné. Pre detskú pokožku sú totiž príliš agresívne. Vyskúšajte prať s mydlovými orechmi. Nezabúdajte tiež, že detské oblečenie by nemalo byť príliš tesné a priliehavé. Spôsobuje zapareniny na pokožke.
8. Detský píling? Veľmi jemný píling neuškodí ani detskej pokožke. Vyrobiť ho môžete zo zmesi cícera, ružovej vody, mlieka a detského oleja. Takýto jemný píling odstráni nečistoty, ale aj nežiaduce chĺpky z detskej pokožky.
9. Pozor na slnko! Nikdy nevystavujte citlivú detskú pokožku priamemu slnečnému žiareniu. To isté však platí aj o silnom vetre, ktorý môže detskú pokožku veľmi vysušiť a podráždiť.
10. Citlivý noštek? Pri nachladnutí môže mať dieťatko citlivú a podráždenú pokožku v oblasti nosa. Detský nosový balzam si poradí aj s týmto neduhom. Balzam uvoľňuje dýchacie cesty, zjednodušuje dýchanie a prináša okamžitú úľavu.
Samozrejme, nevyhnutné je dbať aj o pitný režim dieťaťa, ktorý má takisto vplyv na kvalitu pleti. Platí, že citlivý prístup, jemné zaobchádzanie a voľba vhodných produktov starostlivosti o pokožku zaručí Vášmu bábätku zdravú a jemnú pleť. Ako sa staráte o pokožku svojho dieťatka?
Eva Matejčíková
moj tip pre babatko s ekzematickou pokozkou - protopan