15 spôsobov použitia éterických olejov o ktorých ste nevedeli

15 spôsobov použitia éterických olejov o ktorých ste nevedeli

Rôzne éterické oleje majú skutočne široké možnosti použitia a veľa pozitívnych účinkov na telo aj dušu človeka. Čo olej, to špecifický účinok.

Nie každý však vie, ako ich používať. Éterické oleje totiž nie sú len o aróma terapii. Môžete ich používať aj inak, ako len nakvapkať do aróma lampy. Preto Vám prinášame ďalšie zaujímavé možnosti použitia éterických olejov, o ktorých ste možno ani netušili.

1. Detoxikácia organizmu.

Telo človeka je zaplavené rôznymi toxínmi. Či už z okolia alebo z prijímanej potravy. Raz za čas by ste mu mali dopriať detoxikáciu. Skúste detoxikačný kúpeľ. 5 kvapiek grapefruitového oleja, 5 kvapiek jalovcového oleja a 1/2 šálky soli do kúpeľa z Mŕtveho mora poriadne rozmiešajte vo vani plnej vody. Kúpeľ si užívajte aspoň 20-40 minút.

2. Osviežovače vzduchu.

Niet nad prírodne osviežovače vzduchu bez chémie. Vyrobiť si ich môžete aj doma. Stačí zmiešať niektorý z voňavých esenciálnych olejov ako levanduľa, rozmarín, muškátový oriešok alebo ovocné éterické oleje s vodou. Naliať do fľaštičky s rozprašovačom a osviežovač vzduchu je hotový.

3. Ochrana pred domácim miláčikom.

Máte psíka v byte? Zrejme sa Vám teda už stalo, že rozhrýzol koberec, nábytok, či dokonca nakukol do odpadkového koša! Alebo hryzie Vaše okrasné byliny na záhrade? Ak chcete psíka udržať čo najďalej, nastriekajte na problémové miesta kombináciu éterického oleja eukalyptus, škorica, prípadne kyslé jablko s vodou. Psík sa bude držať ďalej.

4. Máte opuchnuté a boľavé nohy?

Pomôže masáž rastlinným nosným olejom s pridaním mätového esenciálneho oleja. Ak sú opuchy spojené s bolesťou, vyskúšajte masáž chodidiel zázvorovým esenciálnym olejom.

5. V saune.

Mať doma vlastnú saunu dnes už nie je také nemožné, ako kedysi. Ak sa teda doma „saunujete“, nezabudnite na éterické oleje. Zmiešané s vodou a parou sa do pokožky oveľa lepšie vstrebajú. Stačí zopár kvapiek. Esenciálne oleje v saune nielenže pomáhajú riešiť zdravotné problémy, ale tiež pôsobia dezinfekčne. Vyskúšajte napríklad eukalyptový, levanduľový, či borovicový esenciálny olej.

6. Koniec chrápaniu!

Áno, aj to dokáže éterický olej. Pred spaním si pomasírujte chodidlá éterickým olejom tymián.

7. Bolí Vás ucho?

Ak sa chcete zbaviť infekcie ucha spojenej s bolesťou, natierajte olej tea tree v okolí ucha, na krku a za uchom. Nikdy nie dovnútra ucha!

8. „Iná“ arómaterapia.

Zvykom je nakvapkať olej do aróma lampy a tak ho inhalovať. Ak však aróma lampu nemáte, pokojne nakvapkajte esenciálny olej na klasickú sviečku a potom zapáľte.

9. Domáci bio čistič.

Ak nechcete používať čistiacu chémiu, využite antibakteriálne vlastnosti éterických olejov a vyrobte si domáci bio čistiaci sprej. Stačí zmiešať ½ šálky octu, ½ šálky vody a 15-20 kvapiek esenciálneho oleja tea tree, citrón, pepermint alebo levanduľa. Takýmto roztokom môžete čistiť dlaždice, plasty alebo sklo.

10. Pri vysávaní.

Aj Vám prekáža zápach, ktorý vychádza z vysávača pri vysávaní? Eliminujte ho práve pridaním ľubovoľného éterického oleja do sáčku vysávača.

11. Do sušičky bielizne.

Nakvapkajte zopár kvapiek obľúbeného éterického oleja na čistú handričku a vložte spolu s bielizňou do sušičky. Budete sa tešiť z krásne voňavej bielizne.

Esenciálne oleje

12. Proti nadmernej konzumácii cukru.

Rafinovaný cukor je droga. Ak sa jej chcete zbaviť, podľa mnohých štúdií v tom môže pomôcť mätový esenciálny olej, a to prostredníctvom inhalácie. Na tento účel si ho nakvapkajte napríklad na hlinený prívesok, ktorý drží vôňu a zhlboka inhalujte, keď budete mať silnú chuť na sladké.

13. Na zastavenie štikútania.

Ak sa Vám začalo čkať a nemôžete to nijako zastaviť, vypite 1-2 lyžice vody s 5-timi kvapkami éterického oleja mäta. Štikútanie by sa malo zastaviť.

14. Do skrine.

Či už na rozšírenie príjemnej vône alebo zbavenie sa molí. Poslúži kúsok handričky alebo vaty v handrovom vrecku napustenej éterickým olejom levanduľa.

15. Problémy s libidom?

Tak v tomto prípade vyskúšajte éterický olej sladký pomaranč. Má vplyv tiež na dosiahnutie orgazmu a pomáha aj pri problémoch s erekciou.

Ako používate éterické oleje Vy? Poznáte ešte ďalšie zaujímavé spôsoby na ich využitie? Podeľte sa o ne v komentároch.

foto: pxhere.com


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty8