23 dôvodov, prečo používať ricínový olej [Infografika]

23 dôvodov, prečo používať ricínový olej [Infografika]

Aj keď je ricínový olej už oddávna používaný ako liečebné laxatívum, predsa len má aj množstvo ďalších pozitívnych účinkov, o ktorých možno neviete. A je tomu tak najmä vďaka vysokému obsahu nenasýtených mastných kyselín, a to kyseliny ricinolejovej, kyseliny olejovej a kyseliny linolovej. Kde všade je teda ricínový olej užitočný?

Obsah:

  1. Ricínový olej a pokožka
  2. Ricínový olej a vlasy
  3. Čo ešte ricínový olej dokáže?
  4. Aké sú riziká používania ricínového oleja?
  5. Ricínový olej v tehotenstve. Áno, či nie?
  6. Najčastejšie otázky - FAQ
  7. Infografika

Ricínový olej a pokožka

1. Keďže ricínový olej eliminuje tvorbu a množenie baktérií a vírusov, je účinný pri rôznych zápaloch kože spôsobených práve baktériami, kvasinkami, či vírusmi. V súvislosti so zápalmi kože sa často objavuje aj nepríjemné svrbenie, či pálenie pokožky. Na takto postihnuté miesto je preto potrebné nanášať ricínový olej, ktorý prejavy ochorenia zmierni.

2. Ricínový olej je tiež účinný ako balzam po opaľovaní. Natierajte ho na spálenú pokožku a pocítite úľavu.

3. Trpíte mykotickými ochoreniami kože? Vynikajúco zaberá liečba ricínovým olejom! Ak máte napríklad mykózu nôh, v ricínovom oleji namočte ponožky a nechajte si ich na nohách po celú noc.

4. Ricínový olej si pochvaľujú aj ľudia trpiaci artritídou, dnou, osteoporózou, reumou, či inými bolesťami kĺbov. Výraznú úľavu prinášajú obklady z ricínového oleja. Ako na to? Zohrejte cca 4 až 5 lyžíc ricínového oleja. Do takto zohriateho oleja namočte pevnú handričku a nechajte ju chvíľu namáčať. Túto handričku priložte na bolestivé miesto a zakryte fóliou. Je potrebné, aby bolo bolestivé miesto v teple, môžete teda obklad prikryť aj uterákom, či výhrevnou podložkou. Obklad opakujte asi 2-3 krát za hodinu. Ako vynikajúci teplý olejový zábal je známy tiež Jamajský čierny ricínový olej. Pokojne ho teda namiesto klasického ricínového oleja použite čierny ricínový olej.

Jamajský čierny ricínový olej Sunny Isle Jamajský čierny ricínový olej zn. Sunny Isle si môžete kúpiť v eshope Kúpiť »

5. Ak sa Vám na pokožke často tvoria bradavice, zbavíte sa ich vďaka ricínovému oleju. Pravidelne, minimálne raz za deň, ho na postihnuté miesto rozotierajte. Ďalšou možnosťou je namočiť tampónik v ricínovom oleji a prelepiť náplasťou postihnuté miesto. Nechať pôsobiť cez noc a ráno odlepiť. Opakovať, kým bradavica nezmizne.

6. Keďže sa ricínový olej veľmi rýchlo vstrebáva, je doslova úľavou pre suchú, až popraskanú pokožku. Pomáha najmä suchej pokožke v zimnom období. Recept je jednoduchý. Ak máte napríklad veľmi suché chodidlá, natrite ich ricínovým olejom a potom namočte do vody. Olej s vodou reaguje a pokožku krásne zmäkčí.

23 dôvodov, prečo používať ricínový olej 

7. V zmesi s iným olejom môže byť ricínový olej použitý aj na masáž tváre. Takáto masáž je účinná pri problémoch s rôznymi škvrnami na pokožke a tiež so zmenou pigmentácie kože.

8. Zbavte sa akné! Samozrejme pomocou ricínového oleja. Vyskúšajte túto kúru:
Dajte prevariť vodu a nad touto vriacou vodou pod uterákom si naparte pleť. Otvoria sa Vám tak póry. Vezmite čistú handričku, ktorú namočíte do teplej vody a touto handričkou si jemne očistite pleť. Zbaví ju nečistôt.

Na rovnakú handričku potom nalejte dve lyžičky ricínového oleja a jemnými krúživými pohybmi masírujte pleť. Olej z tváre zmyte vlažnou vodou. Teraz je potrebné uzatvoriť póry, a to pomocou studenej vody, ktorou si tvár umyjete. Nakoniec si kvapnite trošičku ricínového oleja na prsty a potrite tvár. Nechajte pôsobiť cez noc. Ráno si umyte tvár naozaj kvalitným mydlom a použiť môžete aj píling. Tvár natrite troškou hydratačného krému. Takúto kúru proti akné si doprajte pokojne aj 3x týždenne.

9.Tento olej je tiež vynikajúci ako prevencia proti tvorbe vrások, a to najmä vďaka vysokému obsahu vitamínu E. Začnite ho užívať už v mladom veku a neskôr sa nebudete musieť obávať vrások na tvári. Pleť bude vďaka nemu vyzerať sviežo a mladistvo.

Plody ricínového oleja

10. Je jednoducho výživný pre pokožku! Áno, aj to je dobrý dôvod, prečo ricínový olej používať zvonka. Aj keď sa Vám zdá, že prijímate dostatočné množstvo vitamínov vo forme potravy pravdou je, že len málo z nich sa vstrebáva aj do pokožky. Preto nezaškodí potierať pokožku aspoň z času na čas ricínovým olejom aj vtedy, ak nemáte žiadne konkrétne problémy.

11. Na zjemnenie jaziev. Ricínový olej obsahuje mastné kyseliny, ktoré prenikajú hlboko do pokožky a pomáhajú jej regenerácii. Použiť ho môžete na minimalizovanie jaziev, ale aj škvŕn. Stačí ho pravidelne nanášať na postihnuté miesto. Jazvy časom vyblednú a budú menej viditeľné. Prečítajte si aké sú najlepšie prírodnú produkty na jazvy.

Ricínový olej a nechty

12. Ak trpíte infekciami nechtov na rukách aj na nohách, je potrebné ich pravidelne potierať ricínovým olejom. Zmiernite tak nepekné príznaky ochorenia. Ricínový olej nechty vyživuje a zároveň spevňuje, takže blahodarne pôsobí proti ich lámavosti. Nakoľko má olej hydratačné účinky, dôkladne regeneruje aj nechtové lôžko. 

Ricínový olej a vlasy

Ak je ricínový olej pre Vaše vlasy prospešný, potom je Jamajský čierny ricínový olej pre vlasy doslova unikátny! Že prečo?

23 dôvodov, prečo používať ricínový olej

13. Ako urýchliť rast vlasov? Jamajský čierny ricínový olej je známy tým, že stimuluje rast vlasov. Pomáha tiež pri ich nadmernom vypadávaní, ktoré majú za následok príliš tesné vrkoče a gumičky do vlasov, ktoré poškodzujú vlasové folikuly. Použiť ho však pokojne môžu aj páni, ktorí trpia tzv. „kútmi“. Stačí si trochu ricínového oleja naniesť do dlaní a aplikovať k vlasovým korienkom. Tento postup je potrebné opakovať aspoň trikrát týždenne. Ricínový olej zásobuje vlasové folikuly živinami, čím podporuje rast vlasov a tiež zamedzuje ich vypadávaniu.

14. Rovnako ako pokožku celého tela, aj vlasovú pokožku chráni ricínový olej pred vznikom rôznych infekcií a plesní. Ak už k takémuto problému dôjde, ricínový olej ho pri pravidelnom používaní rieši. Stačí ním pokožku hlavy pravidelne masírovať.

15. Ak máte problém s nadmernou tvorbou lupín, skúste zmiešať v rovnakom pomere ricínový a jojobový olej a touto zmesou masírovať pokožku hlavy. Lupiny sa prestanú vytvárať a hlava Vás prestane svrbieť.

23 dôvodov, prečo používať ricínový olej

16. Priniesli Vám deti zo škôlky vši alebo hnidy? Zmiešajte ricínový olej s olejom Neem a kurkumou a naneste na hlavu. Zbaví Vás týchto nepríjemných parazitov.

17. Ak chcete svoje vlasy posilniť, dajte si kúru s Jamajským čiernym ricínovým olejom (Prečítajte si 10 účinných masiek na vlasy s ricínovým olejom) . Naneste ho ku korienkom vlasov pred každým umývaním vlasov, teda približne 3 krát týždenne. Vlasy potom jednoducho umyte. Túto kúru však praktikujte maximálne 10 týždňov a potom si dajte pauzu. Vďaka ricínovému oleju budú vlasy nielenže pevnejšie, ale aj omnoho lesklejšie a hebkejšie. To isté však platí aj o riasach. Stačí, keď si ich večer potriete ricínovým olejom. Ak tak budete pokračovať istú dobu, zbadáte výsledok na hustejších a pevnejších riasach.

18. Nezabúdajte, že ricínový olej sa nenanáša na vlasy, ale výlučne na pokožku hlavy! Takto ošetrenú vlasovú pokožku treba zabaliť do uteráka a nechať pôsobiť celú noc. Ráno potom stačí vlasy jednoducho umyť. Kvôli vôni môžete ricínový olej zmiešať aj s niektorým z esenciálnych olejov. Takúto kúru môžete vlasom dopriať dva krát do týždňa. Výsledky Vás milo prekvapia.

Čo ešte ricínový olej dokáže?

Množstvo stylistov tvrdí, že ricínový olej napomáha aj k zahusteniu obočia. Nie je to síce vedecky podložené, ale za pokus to veru stojí. Vedecky doložené sú však nasledovné pozitíva ricínového a jamajského čierneho ricínového oleja.

19. Na podporu rastu mihalníc a obočia. Podobne ako na vlasy účinkuje ricínový olej aj na mihalnice alebo obočie. Ak chcete podporiť ich rast, naneste malé množstvo ricínového oleja na vatový tampón a aplikujte na riasy alebo obočie. Olej nanášajte vždy na odlíčené mihalnice.

20. Ricínový olej je však užitočný aj pre ženy, ktoré trpia bolestivou a nepravidelnou menštruáciou.

21. Ricínový olej môžete použiť dokonca aj ako očné kvapky. Ak cítite pálenie a podráždenie očí, kvapnite si do každého oka trošku ricínového oleja. Pálenie prestane. Ricínový olej dokáže dokonca liečiť aj tzv. „jačmeň“ na oku, čo je vlastne zápal mazových žliaz na viečku. Kvapkajte olej na postihnuté miesto cca 3x denne.

22. Ako je už spomenuté aj vyššie, ricínový olej je naozaj kvalitné prírodné laxatívum. Je preto potrebné dávkovať ho naozaj opatrne! Pomáha pri problémoch so zápchou, má protizápalové účinky, zlepšuje peristaltiku čriev a prináša úľavu aj pri hemoroidoch.

23 dôvodov, prečo používať ricínový olej

23. Na detoxikáciu organizmu. Ricínový olej má silné laxatívne účinky. Preto je vhodné byť obozretný a vnútorne užiť iba zopár kvapiek. No na zápchu a detoxikáciu organizmu je vynikajúcim pomocníkom. Prečistí črevá, stimuluje lymfatický systém a produkciu bielych krviniek.

Aké sú riziká používania ricínového oleja?

Ricínový olej je iný ako ostatné rastlinné oleje. Nesadne totiž každej pokožke a môže spôsobiť alergickú reakciu. Tá sa prejavuje v podobe začervenania, ale aj svrbiacich vyrážok alebo žihľavky. Preto ešte predtým, ako začnete ricínový olej používať, vyskúšajte si, ako naň bude vaša pleť reagovať. Malé množstvo oleja naneste na kúsok kože a počkajte dva dni, či sa neobjaví alergická reakcia.

Veľmi opatrní musíte byť aj pri vnútornom užívaní ricínového oleja. Na organizmus síce pôsobí blahodarne, no ak to s ním preženiete, môžete si privodiť zdravotné problémy. Pri predávkovaní spôsobuje dokonca až srdcovú slabosť.

Nemusíte sa však obávať. Ak dodržíte odporúčané dávkovanie, nehrozia riziká a komplikácie. V prípade, že si nie ste istí, či môžete ricínový olej užívať vnútorne, neváhajte sa poradiť so svojim lekárom.

Ricínový olej v tehotenstve. Áno, či nie?

Určite nie. Ak ste tehotná, ricínový olej nepoužívajte vnútorne. To isté platí aj pre malé deti, ktoré by sa vnútornému užívaniu ricínového oleja takisto mali vyhnúť.

Ricínový olej je pre organizmus naozaj veľmi prospešný. Dávajte si však pozor na prípadné predávkovanie týmto olejom! Mohlo by mať za následok hnačky, nevoľnosť, zrýchlený tep a dokonca aj srdcovú slabosť. Aj tu teda platí – všetko s mierou. Máte s týmto olejom skúsenosti? Alebo poznáte špeciálny recept s použitím ricínového oleja? Prezraďte ho aj nám!

Najčastejšie otázky - FAQ:

1. Aké sú výhody používania ricínového oleja?    

Ricínový olej má množstvo výhod, vrátane hydratácie pokožky, podpory rastu vlasov, zmierňovania zápalov a podpory hojenia rán. Obsahuje tiež antioxidanty a má antibakteriálne vlastnosti.

2. Ako môže ricínový olej zlepšiť zdravie pokožky?    

Ricínový olej môže zlepšiť zdravie pokožky tým, že ju hydratuje, znižuje zápaly a podporuje produkciu kolagénu. Je vhodný na suchú, podráždenú a aknóznu pokožku.

3. Je ricínový olej účinný pre rast vlasov?    

Áno, ricínový olej je známy svojou schopnosťou podporovať rast vlasov. Obsahuje kyselinu ricínolejovú, ktorá zlepšuje cirkuláciu v pokožke hlavy a tým stimuluje rast vlasov.

4. Môže sa ricínový olej použiť na liečbu akné?    

Áno, ricínový olej má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri liečbe akné. Pomáha čistiť póry a znižovať začervenanie a opuchy.

5. Aké sú nutričné zložky ricínového oleja?    

Ricínový olej obsahuje vitamín E, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny, proteíny a minerály. Tieto zložky prispievajú k jeho prospešným účinkom na pokožku a vlasy.

6. Ako by sa mal ricínový olej aplikovať pre najlepšie výsledky?    

Pre najlepšie výsledky by sa mal ricínový olej aplikovať na čistú pokožku alebo vlasy. Môže sa masírovať do pokožky hlavy alebo naniesť na pleť a nechať pôsobiť niekoľko hodín alebo cez noc.

7. Existujú nejaké vedľajšie účinky používania ricínového oleja?    

U niektorých ľudí môže ricínový olej spôsobiť alergické reakcie, ako sú vyrážky alebo svrbenie. Vždy je dobré urobiť test na malej časti kože pred jeho použitím na väčších plochách.

Foto: pixabay.com

Infografika - 23 dôvodov prečo používať ricínový olej (kliknite pre zväčšenie):

23 dôvodov prečo používať ricínový olej


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky


Odporúčané produkty5