20 dôvodov, prečo používať šípkový olej [Infografika]
Tento olej, získavaný zo semien šípky lisovaním za studena, je bez vône a má krásne jantárové sfarbenie. Je mimoriadne prospešný pre pokožku, pretože má omladzujúce, ošetrujúce, hojivé a regeneračné účinky. Preto svoje uplatnenie nájde nielen v kozmetickom, ale aj vo farmaceutickom priemysle. Šípkový olej v bio kvalite by nemal chýbať ani u Vás doma. Ak Vás zaujíma, ako a prečo by ste ho mali používať, čítajte ďalej.
Aký je šípkový olej?
Mnoho ľudí má obavy z používania rastlinných olejov na vlasy a pokožku. Aj Vy sa bojíte, že po použití šípkového oleja bude pleť mastná a póry upchaté? Nemusíte. Šípkový olej sa totiž často označuje aj ako suchý olej. Je to preto, že sa do pokožky veľmi rýchlo vstrebáva a nezanecháva na nej mastný film. Prechádza do hlbších vrstiev kože, kde pôsobí vďaka svojmu bohatému zloženiu. Šípkový olej obsahuje množstvo nenasýtených mastných kyselín, najmä gama linolenovej a olejovej, silný antioxidant lykopén, ale je bohatý aj na vitamín A, C a E.
Vďaka svojej „suchej“ konzistencii sa tento olej perfektne vstrebáva do všetkých typov pleti. No doslova zázraky dokáže spraviť so suchou, dehydrovanou a zvráskavenou pleťou. Keďže je veľmi jemný, na pokožku sa môže aplikovať v nezriedenom stave, priamo z fľaštičky. Nemusia sa ho báť ani ľudia s citlivou pokožkou. Neodporúča sa však tým, ktorí majú mimoriadne mastnú pleť a silné akné. Ak je to aj Váš prípad, radšej voľte iný bio rastlinný olej. Okrem priameho použitia sa šípkový olej môže riediť s niektorým nosným olejom, ako napríklad jojobovým, mandľovým alebo olivovým, v pomere 1:9.
Keďže je šípkový olej náchylnejší na zmenu teplôt, skladujte ho radšej v chladničke. Vyvarujte sa tiež jeho vnútornému užívaniu. Šípkový olej je určený len na vonkajšie použitie, a to na pokožku, vlasy, ale aj nechty. Ďalej si povieme, ako môžete šípkový olej používať a aké benefity Vám jeho užívanie prinesie.
Tipy na používanie šípkového oleja
Aké problémy s pokožkou, vlasmi a nechtami dokáže vyriešiť šípkový olej? A akým spôsobom by ste ho mali používať? Dozviete sa v nasledujúcich typoch.
1. Spomaľuje proces starnutia pleti. Šípkový olej obsahuje vitamíny, ktoré sú pre pleť nenahraditeľné. Pri nanášaní na pokožku podporuje regeneráciu buniek a tvorbu elastínu a kolagénu. Výsledkom je hladšia, pružnejšia, pevnejšia pleť a mladistvý vzhľad.
2. Odstraňuje jazvičky po akné. Šípkový olej sa síce neodporúča používať na pleť trpiacou silným akné a mimoriadne mastnú pleť. Pokiaľ však ide o jazvy po akné, tie dokáže vyhladiť.
3. Odstraňuje starecké a pigmentové škvrny. Na tento účel ho môžete natierať napríklad aj na ruky.
4. Pomáha s hojením rán. Či už sú spôsobené zranením alebo chirurgickým zákrokom. Vyhládza hrbolce na koži a zjemňuje začervenanie.
5. Zjemňuje viditeľné strie. Na tento účel používajte olej dvakrát denne po dobu aspoň 2-3 mesiace.
6. Šípkový olej je vhodný aj namiesto denného krému. Pôsobí ako prirodzený zvlhčovač pokožky.
7. Zlepšuje účinnosť krémov. Na tento účel ho môžete pridať nielen do krémov, ale aj do pleťových vôd, či opaľovacích krémov.
8. Je účinný pri psoriáze. Účinne odstraňuje jazvy po psoriáze.
9. Môžu ho používať aj deti. Ak im ostali jazvičky po kiahňach, natierajte im postihnuté miesta šípkovým olejom.
10. Používa sa po opaľovaní. Ak ste si spálili pleť nadmerným slnením, natierajte si ju šípkovým olejom. Nebude Vás tak páliť. Lieči aj popáleniny. Rovnako stačí natierať popálené miesta.
11. Možno ho používať aj ako pomádu na pery. Najmä v zime ochráni suché pery pred praskaním.
12. Zbavuje pleť toxínov. Vďaka tomu, že ho pokožka ľahko absorbuje a obsahuje tiež veľa antioxidantov, je šípkový olej ideálny na ošetrovanie pleti a jej čistenie od toxínov.
13. Je vynikajúci na veľmi suchú pokožku. Ak máte v dôsledku dermatitídy veľmi vysušenú pleť, používajte pravidelne šípkový olej. Rovnako používajte na suché kolená, členky a lakte.
14. Je ideálny aj ako masážny olej. Vynikajúca na masáže je kombinácia šípkového, pomarančového a klinčekového oleja.
15. Máte suché a lámavé nechty? Natierajte ich šípkovým olejom. Budú omnoho pevnejšie a tiež lesklejšie.
16. Používajte ho ako kúru na suché alebo zničené vlasy. Malé množstvo šípkového oleja zohrejte v miske. Vmasírujte ho do pokožky hlavy a do vlasov. Nechajte pôsobiť aj hodinu a potom si vlasy umyte šampónom.
17. Šípkový olej je perfektný na regeneráciu kože po pílingu. Stačí, ak sa po pílingu osprchujete a na telo si natriete šípkový olej. Pleť bude krásne lesklá a žiarivá.
18. Je perfektný po kúpeli. Vymeňte šípkový olej za klasické telové mlieka a krémy. Môžete ho pokojne používať na pokožku celého tela.
19. Používajte ho ako prevenciu. Aj keď nemáte vrásky, šípkový olej je perfektný ako ich prevencia. Natierajte ním rizikové miesta – okolo očí, na čele, či v kútikoch úst.
20. Zbaví Vás lupín! Ak máte veľmi suchú vlasovú pokožku, vmasírujte do nej pravidelne trochu šípkového oleja.
Ak chcete, aby bola Vaša pleť prirodzene pekná, zdravá a žiarivá a túžite po zjednotenom farebnom tóne, šípkový olej je ideálnou voľbou.
Infografika - 20 dôvodov prečo používať šípkový olej (kliknite pre zväčšenie):
Vložte is obrázok na vašu web stránku
Infografiku 20 dôvodov prečo používať šípkový olej si môžete zadarmo vložiť na vašu webstránku, jediná podmienka je aby ste to vložili cez kód ktorý je nižšie. Stačí ho jednoducho skopírovať a vložiť:
Plná veľkosť 800px x 2482px
Náhľad o rozmere 400px x 1241px
Mini náhľad (vhodné napr. do bočného panelu v blogovom systéme Blogspot) 240px x 745px
Anketa
Používate šípkový olej vo svojej starostlivosti o pleť?
Eva
Milujem šípkový olej,natrafila som na neho úplnou náhodou a neviem už bez neho žiť.hnef po nanesení mi urobí s pleťou divy,úplne ju rozžiari.je vynikajúci pod mejkap,ja mám skôr suchšiu pokožku a je to super pod mejkap.
Eni
Článok je veľmi prínosný pre tých, ktorý o šípkovom oleji nič nevedia. Ja ho používam už roky a je PERFEKTNÝ. Nevymenila by som ho ani za nič. Mrzí ma len to, že medzi takým množstvom užitočných informácií nie je jedna, ktorá je snáď najdôležitejšia. A to, že oleje všeobecne je najlepšie používať na VLHKÚ PLEŤ!!!!!!! Vtedy sa rýchlejšie vstrebávajú do pokožky a nie je taká mastná. Túto informáciu by ste mali vložiť do tak dôležitého článku, nemyslíte?! Inak som s článkom spokojná.