20 rád, ako skutočne šetriť vodou

20 rád, ako skutočne šetriť vodou

Pýtate sa, prečo by ste mali šetriť vodou? Mnoho ľudí vidí za šetrením vody iba úsporu financií. No omnoho vážnejší dôvod je ten, že pitná voda už v dnešnej dobe ani zďaleka nie je samozrejmosťou.

Na Slovensku síce zatiaľ máme to šťastie, že k nej máme v podstate neobmedzený prístup – stačí predsa otočiť kohútikom. No slovo zatiaľ je potrebné zdôrazniť. Z dôvodu globálneho otepľovania, obrovských súch, ktoré sužujú množstvo krajín, či rastu populácie, sa zásoby vody hrozivo míňajú. V mnohých krajinách je voda doslova na prídel. Ak teda chceme, aby mali čo piť aj naše deti a vnúčatá, mali by sme sa skutočne zamyslieť. Prispieť k šetreniu vody môže každý! Tu je zopár tipov, ako na to.

Šetrenie vody v domácnosti

1. Opravte kvapkajúce kohútiky. Možno sa vám zdá, že takto sa spotrebuje iba minimum vody. No skúste pod kvapkajúci kohútik umiestniť na noc vedro a uvidíte, koľko vody sa zbytočne minie.

Kvapkajúci kohútik

2. Radšej sa sprchujte. Veríme, že horúca vaňa je úžasný relax. Z času na čas si ju určite môžete dopriať. No ak to nie je nutné, radšej si dajte len rýchlu sprchu.

3. Používajte úsporné kohútiky/sprchové hlavice. Pákové kohútiky a úsporné hlavice dokážu ušetriť až 60% vody v porovnaní s bežnými.

4. Neumývajte sa pod prúdom tečúcej vody. To platí pri umývaní zubov, aj rúk. Ruky si navlhčite a počas ich mydlenia vodu zastavte. Takisto zastavte vodu, pokým si vyčistíte zuby.

5. Vodu zastavte aj pri holení. Nie je nutné pri holení (nôh, brady, podpazušia...) nechávať vodu tiecť. Ohoľte sa a potom sa opláchnite.

6. Šetrite aj na toalete. Určite si zaobstarajte úsporný splachovač. Záchod s duálnym splachovačom spotrebuje po malej potrebe len 3 litre vody. Klasické splachovače spotrebujú až 12 litrov na jedno spláchnutie!

7. Neumývajte riad ručne. Umývačka riadu dokáže skutočne ušetriť množstvo vody. Ak ju nemáte, napúšťajte si do drezu vodu s prípravkom na riad a potom umytý riad len rýchlo opláchnite.

8. Kúpte si energeticky úsporné spotrebiče. Potrebujete novú práčku alebo umývačku riadu? Vyberte si tie, ktoré spotrebujú menej vody, respektíve sú označené ako energeticky úsporné.

9. Spotrebiče skutočne naplňte. Nespúšťajte práčku alebo sušičku, ak sú poloprázdne.

Neumývajte si ruky pod tečúcou vodou

10. Skladujte vodu v chladničke. Najmä v letných dňoch sa určite hodí fľaša vody v chladničke. Ak radi pijete studenú vodu, nebudete musieť nadarmo vypúšťať litre vody, aby ste získali pohár studenej vody.

11. Vodu nikdy nevylievajte. Ak ju nedopijete alebo vám z akýchkoľvek dôvodov zostane prebytočná voda, polejte ňou kvetiny alebo ju odložte napríklad na čistenie predmetov, či umývanie podláh.

12. Nerozmrazujte jedlo pod tečúcou vodou. Zmrazené pokrmy radšej na noc vyberte, aby sa rozmrazili.

13. Pouvažujte o izolácii vodovodného potrubia. Ak vás čaká stavba domu alebo rekonštrukcia, izolácia potrubia vám pomôže k rýchlejšiemu ohrevu vody, a tak k zníženiu plytvania.

14. Vždy napúšťajte len toľko vody, koľko naozaj potrebujete. Či už pri varení, umývaní alebo len napúšťaní vody do rýchlovarnej kanvice. S vodou hospodárte tak, aby ste ju nemuseli zbytočne vylievať.

Šetrenie vody v záhrade

15. Nechajte si vyhĺbiť studňu. Ak žijete v rodinnom dome a máte tú možnosť, investujte do studne. Aj keď je prvotná investícia do studne pomerne vysoká, v konečnom dôsledku ušetríte na poplatkoch za vodu. Investícia sa vám iste vráti.

16. Využívajte dažďovú vodu. Dažďovú vodu z odkvapových rúr zachytávajte do nádob na to určených. Takúto vodu môžete využiť rôznymi spôsobmi. Okrem polievania záhrady napríklad na umývanie auta.

17. Polievajte s rozumom. Aby bolo polievanie záhrady alebo zavlažovanie trávnika efektívne, mali by ste to robiť skoro ráno, respektíve večer. Počas horúcich dní sa totiž voda veľmi rýchlo odparí a polievanie je tým pádom úplne zbytočné. A voda vyjde navnivoč.

Ďalšie tipy na šetrenie vodou

18. Vodou šetrite všade. Nielen vo svojej domácnosti, aby ste ušetrili peniaze. Ide predsa o to, aby sa spotrebovalo menej vody. Preto šetrite aj na návšteve, v škole, či v práci...

19. Nedopitú vodu nevylievajte. Ak si napríklad pri prechádzke mestom kúpite minerálku, nedopitú ju nikdy neodhadzujte. Vezmite si ju domov. Dopijete ju neskôr, alebo ňou hoci len zalejete kvetiny. Každá kvapka sa počíta!

Balená voda

20. Učte šetriť aj svoje deti. Už od ranného veku im vštepujte, že šetrenie vody je naozaj dôležité. Stane sa to pre nich samozrejmosťou. O šetrení vody sa nehanbite hovoriť aj so svojimi priateľmi a známymi.

Tak čo, idete do toho? My určite áno! A ak máte ďalšie zaujímavé tipy, ako by sa dalo šetriť vodou, sem s nimi!

foto: media.defense.gov, pixabay.com, pixabay.com, pixabay.com


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.