4 recepty na domáce zubné pasty

4 recepty na domáce zubné pasty

Čistíte si zuby pravidelne? Pretože je to jeden zo základných predpokladov, ako mať zubný pekné a najmä zdravé. Ďalším predpokladom je správna technika čistenia zubov. A nemenej dôležitá je tiež zubná pasta, ktorú používate. Viete o tom, že klasické zubné pasty nemusia byť pre zuby až také prospešné, ako si možno myslíte?

Pozor na fluorid v zubnej paste

Určite ste si už všimli, že mnohé zubné pasty obsahujú fluorid. Práve ten môže byť kameňom úrazu. Vedci totiž zistili, že pri starostlivosti o zuby táto látka nie je až taká prospešná, ako sme si mysleli.

Fluorid má vraj zabrániť tvorbe zubného kazu. Jeho negatívne účinky však túto jeho vlastnosť prekonávajú. Čo spôsobuje? Pri prijímaní väčšieho množstva fluoridu do organizmu dochádza k narúšaniu črevnej mikroflóry. Následkom môžu byť problémy s trávením a dokonca narušená imunita.

Zubnú pastu bez fluoridu s neemom si môžete kúpiť v eshope. Kúpiť »

Niektoré pasty s obsahom fluoridu sú pre deti vyslovene zakázané. A takéto zubné pasty sa určite neodporúča prehĺtať. Ako ich teda nahradiť? Odpoveďou sú podomácky vyrobené zubné pasty. Vyskúšať môžete napríklad tieto:

1. Mätová domáca zubná pasta

Na jej prípravu budete potrebovať 6 čajových lyžičiek sódy bikarbóny, 1/3 lyžičky soli, 4 lyžičky glycerínu a 15 kvapiek mätového esenciálneho oleja. Všetko dohromady zmiešajte a vytvorte pastu. Uschovajte si ju v nádobke a používajte klasickým spôsobom.

Domáca zubná pasta s kokosom

2. Kokosovo - mätová domáca zubná pasta

Na prípravu tejto pasty budete potrebovať 3 polievkové lyžice sódy bikarbóny, 1/2 lyžičky prášku stévie, 2 lyžice kokosového oleja a 20 až 25 kvapiek mätového esenciálneho oleja. Opäť stačí zmiešať všetky ingrediencie v miske a používať ako klasickú pastu.

3. Pasta pre citlivé zuby a ďasná

Pripravte si pol šálky bieleho ílu (kaolín), 1/2 šálky glycerínu, 35-40 kvapiek tinktúry z myrhy a po 7-8 kvapiek éterického oleja mätaklinček. Vytvorená pasta je vynikajúca nielen na citlivé zuby, ale aj na ich bielenie a efektívne čistenie, a to vďaka obsahu kaolínu.

4. Pasta na problémy s paradentózou

Domáca zubná pasta je vynikajúca aj tým, že je účinná aj pri liečení mnohých ťažkostí. Napríklad táto pomôže pri paradentóze. Vyrobíte ju zmiešaním 1/4 šálky bieleho ílu, 1/4 šálky jedlej sódy, 1/2 šálky glycerínu, 1/8 šálky jemne mletej morskej soli, 20 kvapiek tinktúry z myrhy, 8 kvapiek esenciálneho oleja tea tree a 8 kvapiek esenciálneho oleja tymián. Pastu uchovávajte na chladnom a tmavom mieste.

Aj keď si spočiatku budete musieť kúpiť na prípravu týchto pást zopár ingrediencií, tie Vám vystačia hneď na niekoľko dávok domácej pasty. Takže si budete zuby čistiť nielenže zdravšie, ale nakoniec aj lacnejšie.

Domáca zubná pasta

Dôležitá je aj správna technika čistenia

Len kvalitná zdravá pasta ale nestačí. Musíte si vedieť čistiť zuby správne. Najlepšie je použiť techniku ťahania od ďasien smerom k vrchu zubu. Takto najlepšie zotriete zubný povlak. Nezabúdajte sa venovať aj vnútorným častiam zubov a žuvacím plochám!

Na zuby netreba tlačiť kefkou silno. Neodporúčajú sa ani tvrdé štetiny. Ideálna je napríklad bambusová zubná kefka, ktorej štetiny sú jemné a mäkké, ale zato pružné a trvácne. Pri takejto starostlivosti sa Vám zuby odvďačia nielen zdravým, ale aj prirodzene bielou farbou.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty1