5 jednoduchých tipov, ako si udržať psychickú pohodu aj v období pandémie
Život je plný neistoty aj za bežných okolností. Nevieme nikdy stopercentne, čo sa stane v nasledujúcom momente. To, že nemôžeme mať všetko pod kontrolou, sa postupne učíme a musíme tento fakt akceptovať. Pokiaľ však neistota na nás zaútočí vo veľkej miere a jej vplyv je dlhodobý, stane sa zdrojom obrovského a permanentného stresu.
Hovorí sa, že vždy je lepšie vedieť to najhoršie, ako nevedieť, čo sa stane. Obdobie pandémie ochorenia COVID-19 nás vystavuje presne takýmto nepriaznivým faktorom. Udržať si duševnú pohodu je výzvou, ktorej musíme čeliť každý jeden deň. Prečítajte si, ako môžete bojovať so stresom a úzkosťou aj v mesiacoch plných neistoty a uviaznutý medzi štyrmi stenami.
K pohode cez zmyslové podnety
Boli ste už niekedy v Snoezelen miestnosti? Je to ako keby ste vstúpili do krajiny zázrakov. Ide o multizmyslové prostredie, ktoré vysiela príjemné, ale intenzívne signály všetkým zmyslom naraz. Táto metóda pochádza zo 70-tych rokov 20. storočia, a známa je najmä ako terapia. No okrem tejto funkcie môže slúžiť len „jednoducho“ ako relaxačná miestnosť napríklad pre deti s ADHD alebo ľudí so silnou úzkosťou.
Ak sa zamyslíme nad tým, že na stimulácii zmyslov bol založený jeden kompletný terapeutický koncept, uvedomíme si, že podnety okolitého sveta na nás vplývajú v obrovskej miere. Ak sa dotkneme nejakej pre nás nepríjemnej látky, ihneď si odtiahneme ruku. Keď vojdeme do nepríjemne páchnucej miestnosti, automaticky si zapcháme nos. Z hlučného prostredia chceme čo najskôr utiecť. Ale funguje to aj opačne: príjemné podnety v nás vyvolávajú príjemné pocity.
Spravte si preto svoju vlastnú multizmyslovú terapiu. Snažte sa obklopovať farbami, ktoré máte radi, fotkami z udalostí, na ktoré si radi spomínate. Vyzdobte svoju izbu svetielkami a sviečkami. Kúpte si aromalampu, obdarujte sa kozmetikou, ktorá vám svojou vôňou pripomína pekné životné obdobie. Jedzte pomaly, sústreďte sa na chute, každý deň si doprajte niečo z vašich obľúbených pokrmov.
Pri silnom pocite úzkosti sa zababušte do príjemnej, teplej deky a pustite si svoju obľúbenú pesničku. Relaxačná hudba u mnohých funguje naozaj zázračne, ale ak z nej pociťujete nervozitu, tak uprednostnite radšej len zvuky prírody.
Nezabudnite ani na zmyslovú stimuláciu cez povrch kože. Na masáž sa síce v tomto období ľahko nedostanete, ale na navodenie podobne príjemných pocitov stačí vám aj jedna obyčajná kefka. Znie to príliš jednoducho? Keď najbližšie pocítite nepriaznivé vplyvy nadmerného stresu a neistoty, vyskúšajte tieto odporúčania. Úľava príde po pár minútach.
Pohyb na každý deň
Už ste počuli o tom, že pohyb produkuje hormóny šťastia? Je to naozaj pravda. Po fyzickej aktivite sa do mozgu uvoľňuje endorfín, ktorý je zodpovedný za pocity radosti. Dokonca jeho účinky mnohí porovnávajú s ópiom alebo morfiom. Znamená to, že beh alebo hodina aerobiku môže byť mimoriadne kvalitným protiliekom na zlú náladu a stres. Ak na intenzívny pohyb nie ste zvyknutí, nezúfajte. Začnite malými krôčikmi, napríklad polhodinovou prechádzkou.
S pravidelným pohybom má mnoho ľudí problém kvôli nedostatku motivácie. Ak necítite prirodzenú potrebu hýbať sa, môžete si pomôcť niekoľkými jednoduchými trikmi:
1. Cvičte v rovnaký čas každý deň, aby sa fyzická aktivita stala vaším návykom.
2. Nahovorte nejakého rodinného člena, aby sa k vám pridal. Budete sa navzájom motivovať a vo dvojici je to aj väčšia zábava.
3. Kúpte si vhodné vybavenie. Začnite oblečením, v ktorom sa cítite dobre a ktoré sa vám hodí. Uvidíte, ľahšie sa vám bude vstávať od televízora, aby ste sa prezliekli na vašu novú večernú rutinu. Skúsení bežci sú presvedčení o návykovosti počítania krokov. Túto funkciu majú mnohé telefóny, aj keď lepším riešením sú smart hodinky, ktoré môžete mať na sebe stále a zbierajú aj ďalšie informácie, ktoré vám môžu pomôcť pri fyzickej aktivite.
4. Určte si nejaký cieľ. Ak ste na svojej prvej prechádzke zvládli 4000 krokov, povedzte si, že toto číslo chcete do budúceho mesiaca zvýšiť o 100 %. Nebuďte na seba veľmi prísni, vyhnete sa tak sklamaniu, ktoré by bolo iba ďalším zdrojom stresu.
Alkohol spôsobuje úzkostné stavy
Po konzumácii aj malého množstva alkoholu sa dokážeme veľmi príjemne uvoľniť. Navyše, v našej kultúre ide o spoločensky akceptovanú drogu, ktorého užívanie je legálne. Je nepopierateľným faktom to, že v stave alkoholického opojenia vieme zabudnúť na všetky bežné aj veľké starosti. Lenže zažili ste už niekedy úzkostné stavy deň po bujarej noci?
Pre mnohých je takéto psychické rozpoloženie ešte horšie ako fyzické príznaky opice. V angličtine sa to nazýva „hanxiety“, a vzniká kvôli hormonálnej nerovnováhe. Ak si myslíte, že sa z toho viete jednoducho „vyspať“, musíme vás sklamať. Zlá nálada, znížená miera produktivity a únava môže pretrvávať ešte niekoľko dní po nadmernej konzumácii alkoholu.
Prehnaná produktivita môže byť aj škodlivá
Naše reakcie na dlhodobý stres a úzkosť, respektíve strach z budúcnosti nesúvisia iba s naším prvotným mentálnym nastavením. Rozhodujúce sú aj naše už naučené stratégie riešenia problémov, ktoré sme si osvojili buď v detstve alebo v dospelom veku. Našťastie, tieto obranné mechanizmy je možné vedome meniť, samozrejme vtedy, ak je to potrebné. Vyžaduje to dlhodobé sebapoznávanie, pozorovanie vlastných reakcií a správania. Toto je prvý krok k tomu, aby sme sa naučili pracovať so sťaženými životnými okolnosťami efektívne a s čo najmenším dopadom na naše fyzické a psychické zdravie.
Žijeme v zrýchlenom svete, ktorý na nás kladie obrovské nároky. Je možné, že aj práve z tohto dôvodu si mýlime nadmernú produktivitu s celkovou životnou pohodou. Všimli ste si niekedy (možno aj na sebe), ako majú tendenciu niektorí ľudia žijúci v neuspokojivom vzťahu vysedávať v kancelárii až do noci? Je to určitý spôsob úteku pred problémami. Namiesto ich riešenia sa sústredíme na aktivitu, ktorú v danom momente vyhodnotíme ako prospešnú. Venujeme sa jej až dovtedy, kým sa natoľko neunavíme, aby sme už nedokázali rozmýšľať a riešiť nevyriešené.
Obavy ale nedokážeme len tak vymazať z nášho mozgu. Ostanú tam naďalej, a posilnia sa o pocity viny z toho, že im nevenujeme pozornosť. Potrebujeme stále väčšie množstvo roboty (alebo iného typu kompenzácie), aby sme ich dokázali potlačiť, a toto je priama cesta k workoholizmu, čiže závislosti na práci.
Oddych je našou prirodzenou potrebou
To isté sa nám môže stať aj v období plnom neistoty. Predmet našich obáv nemusí byť konkrétny, aby sme pred ním začali utekať. Keď si všimnete, že vaše dni sa už dlhodobo točia iba okolo roboty, pripomeňte si to, prečo je oddych dôležitý:
1. Regenerácia fyziologických procesov
Síce môžete mať pocit, že vy nikdy nepotrebujete „vypnúť“, nebodaj žijete so spánkovým deficitom, prírodu veru neoklamete. Odpočinok je našou prirodzenou potrebou, slúži na to, aby sa naše telá dokázali regenerovať. Predstavte si, že by ste svoje auto naštartovali pondelok ráno a motor by ste nevypli až do piatka. Je to celkom nezmyslená predstava, že?
2. Obnovenie energetických zásob
Menej je niekedy viac. Ak si počas práce neoddýchnete, vaše energetické zásoby sa nemôžu obnoviť, práca vám pôjde čoraz pomalšie. Ako reagujete na pípanie telefónu s vybitou baterkou? Pocit únavy a ospalosť je taký istý signál tela, tak ho neignorujte.
3. Zlepšenie schopnosti koncentrácie
Aktívna myseľ sa unaví rovnako ako aktívne telo. Ak by ste v kuse behali tri dni po sebe, na štvrtý deň by ste sa ani nedokázali postaviť z postele. Mozog je tiež súčasťou organizmu, časť tela, a to znamená, že bez odpočinku nedokáže bezchybne fungovať. Oddych nezvyšuje len mieru schopnosti koncentrácie, ale napríklad aj kreativitu.
Zdroj fotiek: freepik.com
Diskusia