5 krokov starostlivosti o pleť

5 krokov starostlivosti o pleť

Chcete mať zdravú a krásnu pleť? Bez dostatočnej starostlivosti to však nepôjde! Svojej pokožke sa musíte venovať dokonca aj vtedy, ak sa vám zdá, že je bez problémov. Ak ju budete zanedbávať, problémy sa čoskoro prejavia. A to nielen čo sa týka pokožky tváre, ale celého tela. Ako sa teda starať o svoju pleť?

1. Ošetrovanie pleti

Spôsob, akým budete svoju pleť ošetrovať, závisí od jej typu. Na citlivú pleť používajte jemné kvetinové vody, ktoré pomôžu pri začervenaní, farebných nerovnostiach, či spálení po opaľovaní. Pri zrelej pleti zas oceníte produkty s výťažkom z ruží.

Pokiaľ ide o suchú pokožku, vhodné sú rôzne hydratačné masky, ktoré pokožke dodajú hĺbkovú výživu. Pri mastnej pleti je zas nutné vyčistiť póry do hĺbky. Správne ošetrenie pokožky teda začína tým, že spoznáte typ svojej pleti. 

2. Dostatočná hydratácia

Každá pleť potrebuje dostatočnú hydratáciu. Dokonca aj tá mastná. Ak ju totiž nebudete hydratovať, bude paradoxne tvoriť ešte viac mazu. Na hydratáciu pokožky celého tela teda používajte kvalitné rastlinné oleje, ktorými pokojne môžete nahradiť telové mlieka, krémy, či balzamy. 

3. Pravidelné čistenie

Čistenie pokožky by ste nemali zanedbávať ani vtedy, ak práve nemáte mejkap. Odlíčenie by malo byť samozrejmosťou. Dôležité je však odstrániť aj bežné nečistoty, ktoré sa počas dňa na pleti usadia a upchávajú póry.

Pokiaľ ide o pokožku tela, problém vyrieši sprcha. Tvári sa však musíte venovať dôkladnejšie. Použite pleťové vody bez alkoholu. V prípade potreby hĺbkového čistenia sú vhodné pílingy, prípadne bentonítový íl. 

5 krokov starostlivosti o pleť

4. Prevencia vrások

Vrásky je potrebné riešiť ešte predtým, ako vzniknú. Nečakajte, kým bude neskoro! Vynikajúcim spôsobom prevencie vrások je tvárová gymnastika, spolu s masážou tváre. Na redukciu drobných vrások je však účinná aj kvalitná prírodná a bio kozmetika, ktorá obsahuje výťažky z ruže. 

5. Boj s akné

Ak sa vám na pokožke tvorí akné, máte o starosť viac. Okrem bežného čistenia, hydratovania a ošetrovania pleti, sa musíte venovať aj problematickým zónam. Pokiaľ ide o akné, tu je hĺbkové čistenie a odstraňovanie zapálených pórov doslova nevyhnutnosťou. Vhodné sú rôzne čistiace masky, ktoré pripravíte napríklad z Bentonítového ílu, Neem prášku, či Tarika prášku. Na lokálne ošetrenie zapálených miest zas vynikajúco poslúžia rôzne esenciálne oleje, napríklad Tea tree alebo Levanduľa

Pri starostlivosti o pleť sa neriaďte heslom – nikdy nie je neskoro. Začnite čím skôr a pravidelnú starostlivosť o pokožku určite neodkladajte.   


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty5