5 tipov, ako používať éterické oleje každý deň
Éterické oleje majú úžasné liečivé účinky. Viete však, že ich nemusíte používať len v aróma lampe alebo difuzéri? Máme pre vás zopár tipov, s ktorými využijete liečivú silu éterických olejov každý deň.
1. Klasické použitie – difuzér
Toto je asi najpopulárnejší spôsob používania éterických olejov. Ranná difúzia správne vybraného éterického oleja vám zabezpečí perfektný štart do nového dňa.
Ráno sú preto ideálne stimulačné éterické oleje. Ak použijete difuzér pred spaním, éterické oleje vás upokoja a pripravia na pohodový spánok. Difúzia je tiež ideálny spôsob ako zlepšiť arómu v domácnosti, alebosi ich zoberte do auta. Na tento účel sa hodia napríklad citrusové éterické oleje.
Podľa účelu si vyberajte napríklad z týchto:
- Stimulačné oleje: mäta, sladký pomaranč, eukalyptus, grapefruit, rozmarín a bazalka.
- Povznášajúce éterické oleje: citrón, sladký pomaranč, mäta, bergamot, geránium.
- Relaxačné oleje: levanduľa, citrón, harmanček rímsky, geránium, ylang-ylang.
- Sedatívne – vhodné pred spaním: levanduľa, ylang-ylang, geránium, vetiver, kadidlo.
- Dezodoračné oleje: škorica, klinček, pomaranč, citrón, citrónová tráva, grapefruit.
2. Inhalácia
Nemáte difuzér? Nevadí. Stačí sa podľa potreby nadýchnuť priamo z otvorenej fľaštičky. Alebo si pár kvapiek vybraného éterického oleja rozotrite medzi dlaňami a nadýchnite sa. Ďalšou možnosťou je nakvapkať olej na vreckovku. Tú môžete mať stále pri sebe a nadýchnuť sa, kedy budete potrebovať. Aróma oleja vydrží na vreckovke naozaj dlho.
3. Masáž
Chystáte sa na masáž? Vezmite si so sebou aj svoj obľúbený éterický olej a požiadajte maséra, aby ho použil. Alebo si doprajte domácu masáž. Jednoducho pridajte 15 až 20 kvapiek éterického oleja do pol šálky nosného oleja. Pri masáži éterickými olejmi nevynechajte nohy a postupujte aj na bolestivé miesta na tele.
4. Kúpeľ
Máte za sebou mimoriadne náročný deň? Alebo máte bolesti svalov a kĺbov? Neváhajte a pripravte si domáci wellness kúpeľ s obľúbeným éterickým olejom. Postačí vám 2 - 5 kvapiek éterického oleja, lyžica nosného oleja a Epsomská soľ. Aké éterické oleje použiť?
Vyskúšajte napríklad tieto zmesi:
- Pre uvoľnenie dýchania skombinujte eukalyptus a pepermint.
- Romantický kúpeľ si pripravíte s ružou, kardamónom a vanilkou.
- Ak sa chcete zbaviť úzkostných myšlienok, zmiešajte citrón a rozmarín.
- Pre dokonalý relax si vyberte šalviu, rímsky harmanček, bergamot a levanduľu.
- Na boľavé svaly skombinujte levanduľu, borievku a ylang-ylang.
- Na doplnenie energie pomôže citrón, sladký pomaranč a rozmarín.
- Stres zmierni citrón, klinček, pomaranč a cédrové drevo.
5. Lokálne použitie
Éterické oleje používajte lokálne vždy v zmesi s nosným olejom, a to 5-10 kvapiek éterického oleja do 30 ml nosného oleja (hroznový, olivový, jojobový). Najčastejšie sa oleje nanášajú na hrudník, spánky, chodidlá a pulzné body.
Najprv sa však uistite, že daný éterický olej je vhodný na použitie na pokožku. Taktiež sa neodporúča používať takto éterické oleje, ak máte veľmi citlivú pleť. Vhodné je vyskúšať citlivosť najprv na malom kúsku kože a počkať, či sa neobjaví reakcia.
Éterické oleje nikdy nenanášajte do očí, uší a nosa. Ak ste zvládli tieto základné zásady používania éterických olejov, môžete ísť na to a vyskúšať tieto miesta na tele:
- Zadná časť krku. Levanduľa, bazalka a mäta prieporná vám pomôžu pri strese, nespavosti, bolestiach hlavy a nevoľnostiach.
- Za ušami. Mäta, citrón a eukalyptus sú skvelé na bolesti hlavy, úzkosť, závrat a svalovú únavu. Harmanček v týchto miestach zas na nespavosť.
- Okolo uší (nie vo vnútri!). Na bolesti uší pomôže levanduľa, bazalka a borievka.
- Hrudník. Eukalyptus, mäta a citrón pomôžu pri astme, bronchitíde a kašli.
- Pri srdci. Bergamot pomôže pri strese a depresiách. Ylang-ylang zas podporí sebaúctu.
- Brucho. Pri menštruačných kŕčoch použite šalviu. Zázvor, mätu a fenikel voľte pri nevoľnostiach a zažívacích ťažkostiach.
- Zápästia. Pri syndróme karpálneho tunela skúste použiť citrónovú trávu, bazalku, vetiver.
- Spodná časť palca na nohe. Miesto, ktoré pri masáži ovplyvní – zmierni bolesti hlavy. Použite olej levanduľa, mäta alebo rozmarín.
- Plecia. Ylang-ylang a klinček zmiernia bolesti ramien a kĺbov.
- Päty. Šalvia a myrta dokážu podporiť reprodukčný systém.
- Vonkajšia klenba nohy. Činnosť hrubého čreva, močového mechúra a pečene podporí borievka, grapefruit alebo citrónová tráva.
- Chodidlo (tesne pod prstami). Podporte dýchanie s mätou, citrónom a eukalyptom. Na stres, vysoký krvný tlak a srdce je zas účinný bergamot a ylang-ylang.
Dobré rady na záver
Pamätajte, že éterické oleje majú len pomôcť liečiť zdravotné problémy a určite nie sú náhradou za zdravotnú starostlivosť. Preto sa pred ich použitím (v prípade zdravotných problémov) vždy poraďte so svojim lekárom.
Éterické oleje miešajte vždy v sklenených alebo keramických nádobách. Nepoužívajte plast ani kov. Ak ich budete používať správne, na vlastnej koži sa presvedčíte o ich úžasných účinkoch!
Ktoré éterické oleje sú vaše najobľúbenejšie?
Diskusia