09. 01. 2018

Určite viete, čo spôsobuje nesprávne holenie. Pleť je podráždená a vznikajú na nej červené vyrážky po holení. Nielenže to nevyzerá pekne. Takáto podráždená pokožka po holení aj svrbí a neskôr sa na nej vytvoria drobné chrastičky.
Ani vy nechcete, aby vaše čerstvo oholené nohy vyzerali takto, keď si oblečiete sukňu? Poradíme vám, ako sa holiť správne a predísť tak podráždenej pleti po holení.
1. Pleť si na holenie pripravte
Čo to znamená? Nikdy sa nehoľte „nasucho“. Dajte si horúcu sprchu alebo kúpeľ. Pokožku je vhodné namáčať aj 5 minút, kým si začnete holiť nohy, podpazušie, či oblasť bikín. Chĺpky totiž zmäknú a ľahšie sa odstránia. Zároveň tak pleť zbavujete aj odumretých kožných buniek.
2. Používajte správny prípravok na holenie
Aj vy sa holíte s klasickým mydlom alebo sprchovým gélom, pomocou ktorého vytvoríte penu? Možno aj preto je vaša pleť podráždená. Čo tak skúsiť olej na holenie? To, že na kvalitné oholenie potrebujete penu, je mýtus. Olej na holenie je omnoho lepší, pretože sa čepeľ po pokožke pekne kĺže. Zároveň olej pokožku vyživuje a hydratuje. Vyskúšajte holenie takýmto spôsobom a uvidíte, že sa na vašej pleti vyrážka po holení neobjaví.
3. Aký je správny spôsob holenia?
Niekto tvrdí, že najlepšie je holiť chĺpky proti smeru ich rastu. Niekomu zas viac vyhovuje holenie v smere rastu. Je však pravda, že holenie proti smeru rastu môže pôsobiť dráždivo. Vyskúšajte si teda oba spôsoby a uvidíte, čo vašej pleti vyhovuje viac.
Ak sa rozhodnete ísť proti smeru rastu, v oblasti bikín a na nohách postupujte smerom zdola nahor. V podpazuší na smere holenia prakticky nezáleží, keďže chĺpky tu rastú rôznymi smermi.
4. Starajte sa o svoj holiaci strojček
Ak chcete predísť červenej pokožke, škrabancom a rezným rankám po holení, zvoľte si radšej elektrický holiaci strojček. V tomto smere je bezpečnejší. No ak ste skôr zástancom klasiky a používate jednorazové strojčeky, pravidelne ich meňte. Nie je nutné po každom holení takýto strojček vyhodiť. No poriadne ho vyčistite a osušte, aby čepieľky nehrdzaveli. Strojček, prípadne žiletku vymeňte vtedy, ak pri holení musíte použiť tlak.
5. Po holení hydratujte!
Aj v prípade, že použijete olej na holenie, ďalšia hydratácia pokožky po holení nie je na škodu. Ak však predsa len použijete klasické mydlo, hydratácia je nutná! Najlepšie opäť poslúži kvalitný olej, ktorý nahradí pleťový krém. Napríklad kokosový olej môžete natrieť do ešte vlhkej pokožky. Pleť okrem hydratovania aj posilňuje a zanechá ju zamatovo hebkú. Vynikajúci je tiež olej z lieskových orechov, ktorý má navyše antibakteriálne účinky a je ideálny pre citlivú pleť po holení.
Vďaka týmto tipom bude vaše pokožka jemná, hladká, bez začervenania a žiadne vyrážky po holení nehrozia.
Diskusia