5 tipov na prírodné šampóny na vlasy
Viete, že všetko čo aplikujete na svoju pokožku, sa cez ňu vstrebáva do tela. To samozrejme platí aj pre pokožku hlavy. Ak teda používate šampóny plné toxínov, môžete si byť istí, že väčšia časť z nich končí v tele a zasahuje tak organizmus zvnútra. Tomuto nebezpečenstvu sa dá jednoducho vyhnúť - používaním prírodných šampónov na vlasy.
1. Umývanie ílovou maskou
Na prípravu tohto šampónu budete potrebovať bentonítový íl alebo marocký íl Rhassoul v prášku. Zmiešate ho s vodou alebo s jablčným octom. Bentonítový íl vysušuje o čosi viac ako Rhassoul, zvoľte si teda to vhodnejšie pre Vaše vlasy. Túto zmes potom votrite do vlasov. Na dlhšie vlasy je potrebné použiť asi tak 3-4 lyžice ílu. Masku nechajte na vlasoch pôsobiť 10 minút a potom zmyte teplou vodou, až kým vlasy celkom neočistíte. Tento spôsob sa hodí pre normálne až mastné vlasy.
2. Šampón s Kastílskym mydlom
Tekuté Kastílske mydlo rozrieďte s vodou v pomere 1:10. Pri takomto umývaní vlasov môže dochádzať k ich vysušovaniu. Do približne 1/2 litra zmesi teda pridajte aj 1 čajovú lyžičku olivového oleja, ktorý bude suchým vlasom predchádzať. Vhodné sú tiež vonné oleje pre vôňu a ďalšie účinky na vlasy. Tento šampón sa hodí najviac na jemné a príliš mastné vlasy.
3. Sóda bikarbóna a jablčný ocot
Sódu bikarbónu môžete na umývanie vlasov použiť dvojakým spôsobom. Vmiešajte lyžicu sódy do šálky vody a potom pomocou striekačky aplikujte na vlasy. Druhý spôsob spočíva v jednoduchom nanášaní sódy bikarbóny do vlasov a vlasovej pokožky a následnom oplachovaní. Pri tomto umývaní vlasov je vhodné použiť ako kondicionér jablčný ocot. Rozrieďte ho vo vode v pomere 1:3 a aplikujte na vlasy. Po chvíli opláchnite. Ak Vám vadí vôňa octu, pridajte pár kvapiek voňavého esenciálneho oleja. Takýto spôsob umývania je vhodný pre všetky typy vlasov.
4. Prírodné mydlá na vlasy
Tešia sa čoraz väčšej obľube. Existuje ich niekoľko druhov, s rozličným obsahom prírodných zložiek a vhodných na rôzne typy vlasov. Mydlové šampóny dobre penia a vynikajúco čistia vlasy. Ich použitie je veľmi jednoduché. Stačí mydlom prejsť pár krát po vlasoch a napeniť ako pri klasickom šampóne.
5. Umývanie čistou vodou
Pri tejto metóde umývania vlasov Vám môže chvíľku trvať, kým si na ňu navyknete. No výsledok stojí za to. Vlasy nie sú zaťažené a hlavne - nemusíte kupovať žiadnu kozmetiku. Vhodné je túto metódu kombinovať s nanášaním prírodných rastlinných olejov do vlasov. Najprv si ku korienkom aplikujte pár kvapiek rastlinného oleja (ricínový, jojobový, kokosový...). Drevenou kefou olej rozčešte po celej dĺžke vlasov. Nakoniec poriadne umyte čistou vodou. Aj keď je táto metóda veľmi jednoduchá, nehodí sa pre každého. Ak máte vyslovene mastné vlasy, neskúšajte ju. Skôr sa odporúča na suché, kučeravé, veľmi husté a hrubé vlasy.
Niektoré ženy, ktoré začali používať takéto prírodné spôsoby umývania vlasov sa sťažujú, že ich vlasy sú nedostatočne umyté a mastné. Ide však len o prechodnú fázu, počas ktorej si vlasy a pokožka hlavy musia zvyknúť na nový spôsob umývania. Nie je nič výnimočné, že počas tohto obdobia sa budú vlasy o čosi viac mastiť. No nemusí to tak byť! Všetko závisí od typu a kvality vlasov. Skúste však toto prechodné obdobie vydržať. Odmenou Vám budú zdravé a krásne vlasy bez vplyvu chémie! Ako si umývate vlasy Vy? Už ste niektorý z týchto spôsobov vyskúšali?
Sue Diamond
Z konvenčných šampónov som pred nejakou dobou prešla na prírodné šampóny. V poslednom čase som si veľmi obľúbila šampúchy od Ponia a Soaphorie. Sú krásne voňavé, super skladné, neostáva po nich plastový odpad a zanechávajú krásne hebké vlasy. Miesto klasických masiek na vlasy používam jojobový olej Akamuti, ktorý vlasy ešte viac zjemní a robí z nich skutočnú korunu krásy.
Andrea
Mam tuhe kastilske mydlo z mydel z marianky a je skvele i na umyvani vlasu, potom staci prelit octovym prelivem a tada, vlasy jsou nadherne