6 krokov starostlivosti o mastnú a problematickú pleť [Infografika]

6 krokov starostlivosti o mastnú a problematickú pleť [Infografika]

Mastná a problematická pleť - majiteľky takejto pleti budú so mnou asi súhlasiť, že starostlivosť o tento typ pleti nie je najjednoduchší. Upchávajúce sa a rozšírené póry, večne lesklá pleť, v horšom prípade aj zapálené vyrážky, či akné. Ako sa o takúto pleť teda starať? Tu je niekoľko tipov, ktoré fungujú pre mňa :)

Mastná a problematická pokožka - čistenie pleti

Krok č. 1 - čistenie pleti

Či už máte pleť nalíčenú, alebo nie čistenie nevynechávajte. Na odličovanie pleti, ale aj očí sú veľmi vhodné hydrofilné oleje. Týchto olejov sa vôbec báť nemusíte, vytvoria na pleti jemnú emulziu a zmyjú nečistoty bez akéhokoľvek vysušenia. A čistenie pleti bez vysušenia je aj pri tej mastnej a problematickej veľmi dôležité, pretože nadmerné vysušenie pleti spôsobí zvýšenú produkciu mazu a to nechceme ;) Priznávam, že napriek tomu, že viem, že hydrofilné oleje fungujú skvelo i tak mám radšej čistiace gély, najmä na ráno. Najlepšie je zvoliť tie bez obsahu alkoholu, po vyčistení pleti prípravkov by ste nemali cítiť žiadne pnutie, v opačnom prípade môže byť prípravok pre vás priveľmi vysušujúci.

Mastná a problematická pleť - tonizovanie

Krok č. 2 - tonizovanie

Pleťová voda, či toner sa môžu zdať zbytočnosťou, aj ich však odporúčam používať. Po odlíčení sa môže zdať pleť na pohľad čistá, ale ak ju dočistíte pleťovou vodou nanesenou na vatový tampón, môžete byť prekvapené koľko nečistôt na vašej pleti ešte ostalo. Pri čistení pleti olejom pomôže toner odstrániť prebytočnú mastnotu a dodá pocit sviežosti. V neposlednom rade je pleti dodaná hydratácia, ktorá je aj pre mastnú pleť veľmi dôležitá. Najvhodnejšie sú pleťové vody bez obsahu alkoholu, odporúčam najmä kvetinové vody. Pre mňa je momentálne jednotkou hamamelová voda, ktorá pleť mimoriadne osvieži a stiahne póry, ale veľmi mám rada aj ružovú vodu.

Mastná a problematická pleť - sérum

Krok č. 3 - sérum

Tento krok je voliteľný, ale ak hľadáte čo pridať do vašej dennej rutiny, sérum môže byť to pravé, najmä ak je vaša mastná a problematická pleť stále problémom, ale už by ste chceli predchádzať aj prvým vráskam. Znakom dehydrovanej pleti sú aj rozšírené póry, preto aj keď máte mastnú pleť treba ju hydratovať, hydratovať a ešte raz hydratovať :)

Mastná a problematická pleť - krém alebo olej

Krok č. 4 - krém alebo olej

V konečnej fáze je vhodné zvoliť ľahký hydratačný krém, počas dňa je vhodný krém s ochranným filtrom. Báť sa ale nemusíte ani pleťových olejov, ktoré v pleti hydratáciu uzamknú. Stačí vám niekoľko kvapiek. Olej taktiež pomôže regulovať tvorbu mazu, oleje sú na mojej pleti vyskúšané a osvedčené :) Odporúčaný je napríklad jojobový, či ľahký hroznový, mne na moju pleť najlepšie sadol arganový a melónový olej. V tomto vám odporúčam trochu experimentovať a nájsť si ten svoj :) Nezabúdajte ošetrovať aj očné okolie a doprajte mu hydratačný krém, či kvapku oleja. Na noc môžete pleť len vyčistiť a nechať ju, nech sa o seba postará sama, ak nie každú noc aspoň čas od času :)

Mastná a problematická pleť - exfoliácia

Krok č. 5 - exfoliácia

Nezabúdajte na pravidelné používanie pílingu, ktorý odstráni odumreté bunky, póry sa budú menej upchávať a pleť bude rozžiarenejšia. Všeobecne by sa mal vykonávať tak 1-2 krát do týždňa, riaďte sa však vlastnou potrebou. Ja rada používam každé ráno hubku, ktorá veľmi jemne odstráni z pleti odumreté bunky a klasický píling používam na tvár len z času na čas. Odstrániť odumreté bunky môžete mechanickým pílingom (ktorý väčšinou obsahuje abrazívne čiastočky ako napríklad cukor), alebo aj chemický (obľúbené sú napríklad ovocné kyseliny, poslúži aj jablčný ocot). Pozor si dávajte pri zapálených vyrážkach a akné, na týchto častiach buďte veľmi jemné, alebo píling na nich radšej vynechajte.

Mastná a problematická pleť - maskovanie

Krok č. 6 - maskovanie

Odporúčam si týždenne robiť aspoň dve masky a to jednu čistiacu, na hĺbkové prečistenie pórov a jednu hydratačnú. Na hĺbkovo čistiacu masku mám najradšej bentonitový íl, ale v princípe môžete použiť akúkoľvek ílovú masku, či bahno z mŕtveho mora. Na hydratáciu a zbavenie nečistôt pleti mám rada nimbový prášok, jogurt a med. Do masiek môžete použiť aj esenciálne oleje a bylinky.

Na záver by som teda zhrnula to najdôležitejšie – čistiť dôkladne, ale pleť zbytočne nedráždiť a nevysušovať, odstraňovať odumreté bunky a hydratovať.

Tak toto je moja starostlivosť o pleť, ako sa o ňu staráte vy? :)

Infografika - 6 krokov starostlivosti o mastnú a problematickú pleť (kliknite pre zväčšenie):

6 krokov starostlivosti o mastnú a problematickú pleť

Vložte is obrázok na vašu web stránku

Infografiku 6 krokov starostlivosti o mastnú a problematickú pleť si môžete zadarmo vložiť na vašu webstránku, jediná podmienka je aby ste to vložili cez kód ktorý je nižšie. Stačí ho jednoducho skopírovať a vložiť:


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty10