6 tipov ako využiť liečivé bylinky počas chladných dní
Chladný vietor fučí o dušu, a tak nie je snáď nič príjemnejšie než sa zababušiť do deky a popíjať horúci bylinkový čaj. Ak patríte medzi bylinkové víly, určite ste si cez jar a leto nazbierali bylinky do zásoby. Ale ak aj nie, na Slovensku máme aj tak krásny výber byliniek. Alebo máte radšej tie zahraničné? Tu je pár tipov, ktoré by ste mali počas chladných dní využiť :)
1. Čaj yerba maté namiesto kávy
Ak nemáte rady kávu a zelený, či čierny čaj sa vám už omrzel, je tu ešte ďalší poklad. Maté! Alebo presnejšie yerba maté :) Má príjemnú chuť a ja som si ho veru obľúbila ešte viac ako zelený čaj. Má povzbudzujúce účinky a tak vás príjemne preberie. Okrem toho je tiež bohatý na antioxidanty, odporúča sa pri chudnutí a zlepšuje trávenie. Mne osobne výborne chutí s ibištekom. Maté je veľmi obľúbeným nápojom najmä v Južnej Amerike.
2. Nechtík a kamilka pre podráždenú pleť
Tieto dve bylinky sú tak dobre známe a predsa na ne občas zabúdame. Ľadový vietor vie nepekne vysušiť a podráždiť pleť, preto majte tieto bylinky po ruke. Tu príde vhod napríklad balzam od Akamuti, ktorý obsahuje okrem výživných olejov harmanček aj nechtík, takže si už medzi nimi nemusíte vyberať :) Môžete ho využiť napríklad na noc namiesto pleťového krému. Túto starostlivosť môžete doplniť aj harmančekovou pleťovou vodou, poslúžiť môže aj vychladnutý vývar z jednej z týchto byliniek.
3. Slez maurský pre chutný nápoj, aj pre pokožku
Môj nedávny objav :) Nemá veľmi výraznú chuť a tak ho využívam skôr na limonádu, na ktorú mi príde perfektný! Takže vhodný aj pre návštevy, ktoré neobľubujú teplé nápoje. Uvarím si z neho čaj a nechám vychladnúť.
Odporúčam ho naliať do priesvitných pohárov a potom priliať citrónovú šťavu. Spraví ti vizuálne pekný efekt, skúste :) Okrem toho je vhodný pri kašli a ochoreniach dýchacích ciest. Môžete ho používať aj zvonku na problematickú pleť.
4. Šípky ako zdroj vitamínu C
Citrón je klasika, ale ak chcete zásobu vitamínu C z lokálneho zdroju (a kyslá kapusta vám nevonia), šípky letia na pomoc :) Zo sušených šípok si môžete pripraviť chutný čaj, alebo si ich vychutnať aj vo forme džemu... ako čaj sú ale zdravšie :) Zo semiačok týchto krásne červených plodov sa tiež vyrába parádny šípkový olej, ktorý spomaľuje starnutie pokožky a vyrovnáva jej farbu.
5. Naparovanie s bylinkami
Ak ste sa už voňavých čajíkov nasýtili, vyskúšajte bylinky využiť aj pri naparovaní pleti. Otvoria sa vám póry, vďaka čomu môžete pokožku dôkladnejšie vyčistiť, navyše sa vám môžu prečistiť aj dutiny :)
6. Bylinkový kúpeľ
Ak občas závidíte čajovému sáčiku, bylinky si pokojne pridajte aj do kúpeľa. Ak sa chcete vyhnúť upchatiu potrubia, bylinky dajte do čajového sáčiku a lúhujte sa vo vani spolu s ním :) Pridať môžete aj soľ do kúpeľa, či éterické oleje. Využiť môžete aj sedavý kúpeľ. Dubová kôra sa v takomto prípade využíva pri hemoroidoch, pri rôznych zápaloch môže pomôcť repík.
Verím, že na to aby sme boli krásne, nemusíme používať kozmetiku, ktorá poškodzuje naše zdravie. Prírodná kozmetika funguje rovnako dobre a veru niekedy ešte lepšie ako tá konvenčná. Rada vás preto inšpirujem mojimi skúsenosťami a tiež vám poradím, ako si prírodnú kozmetiku môžete vyrobiť doma. Ešte viac tipov, receptov a informácií môžete nájsť na mojich blogoch: beastlovesbeauty.wordpress.com a bioblogerinas.sk.
Diskusia