7 olejov pre mastnú a problematickú pleť [Infografika]

7  olejov pre mastnú a problematickú pleť [Infografika]

Používanie olejov na mastnú a problematickú pleť je témou mnohých diskusií. Reklamy sľubujú dokonalé vyčistenie pleti od všetkej mastnoty, pleťové vody s alkohol majú vysušiť prípadné vyrážky a hydratačný krém jedine bez obsahu oleja. Je ale tento prístup správny a je naozaj olej pre mastnú pleť taká hrozba? Mastná pleť sa zdá byť logicky mastná, takže pridávať na ňu ďalší olej sa mnohým zdá ako nezmysel. Veď práve nadbytok oleja spôsobuje upchaté póry a nepekné vyrážky. Či nie?


Najvhodnejšia odpoveď by mohla byť - áno, aj. Prílišná produkcia kožného mazu môže byť spôsobená aj hormónmi a  tie nie vždy vieme ovplyvniť. Nadbytočné mastenie pleti však môže vychádzať aj z nadbytočného vysušenia pleti, ktoré spôsobuje najmä prílišné čistenie a vysušenie pleti, použitie alkoholu, ktorý pleť opäť vysuší a málo hydratácie. Pleť na to reaguje produkciou ešte väčšieho množstva mazu a sme v začarovanom kruhu. Rozšírené póry môžu byť tiež prejavom dehydrovanej pleti. Rozšírené póry spolu s baktériami a odumretými bunkami zapríčiňujú upchaté póry a vyrážky. Príčinu však môžete nájsť aj v nevhodnej a málo výživnej strave, genetike, alebo iných problémoch.

Čo teda s takouto pleťou? Čistite ju jemne, vyhýbajte sa alkoholu a nezabúdajte na jemnú exfoliáciu a čistiace masky. Udržať pleť hydratovanú a dodať jej harmóniu dokážu aj oleje. Najmä tie, ktoré sú ľahké, majú antibakteriálne účinky a regulujú tvorbu mazu. Tu sú :)

1. Čajovníkový (tea trea) olej na odstránenie problémov

Tea tree éterický olejNachádza sa v nejednej domácej lekárničke, či kozmetickej taštičke. Pôsobí hojivo, antibakteriálne, antisepticky a pomôže vám pri rôznych poraneniach, štípancoch, ale aj pri vyrážkach, či lupinách. Má typickú výraznú vôňu, vďaka ktorej ho spoľahlivo rozoznáte. Môžete ho použiť neriedený priamo na vyrážku, ale nakoľko môže trochu vysušovať, vyhnite sa jeho aplikácii na väčšie plochy. Ak by ste ho chceli použiť na celú tvár, pridajte pár kvapiek do základného oleja (napr. hroznového). Vyhnite sa okoliu očí.2. Nimbový olej na vyliečenie pokožky

Bio nimbový (neem) olejTento olej patrí medzi moje obľúbené. Má výraznú vôňu, ktorá mi pripomína pražené arašidy. Tento olej urýchľuje hojenie a pôsobí antibakteriálne. Pleť bude vďaka nemu čistejšia, regenerovaná a čo je najlepšie – aj hydratovaná :) Môžete použiť aj na problémy s vlasovou pokožkou. Môže pomôcť aj pri psoriáze, či ekzéme. Tento olej ocenia všetky typy pleti.
3. Jojobový olej na reguláciu mazu

Jojobový olej zlatýUnikátny olej, ktorý je vlastne skôr tekutým voskom. Svojim zložením je veľmi podobný prirodzenému mazu, ktorý produkuje pokožka a vďaka tomu dokáže regulovať jeho produkciu.Bonusom je, že neupcháva póry.


4. Olej z vodného melóna a hroznový olej ako ľahký základ

Olej z vodového melóna a hroznový olejTieto rastlinné oleje sú ľahké, rýchlo sa vsiaknu a pleť po nich nie je mastná. Sú vhodné aj na riedenie a ako základ pre iné, ťažšie oleje. Vďaka nim bude pleť čistá a hydratovaná, bez ťažkého, či mastného pocitu.

5. Rakytníkový olej na urýchlenie regenerácie a rozjasnenie pleti

Rakytníkový olejPôsobí proti zápalom a urýchľuje regeneráciu pokožky, čo uvítate najmä ak máte zlozvyk vytláčať si vyrážky a podobne;) Je vhodný aj pri akné. Rakytník obsahuje už v jednej bobuľke vysoký obsah vitamínu C a je celkovo bohatý na antioxidanty. Vhodný aj pre iné typy pleti a môžete ho používať aj vnútorne.

6. Šípkový olej na jazvy a pigmentové fľaky po akné

Šípkový olejPodporuje regeneráciu buniek a preto je skvelým olejom pri ošetrovaní jaziev, či fľakov po akné, u ktorých urýchli hojenie a zjemní ich efekty. V niektorých prípadoch ich dokáže úplne odstrániť. Je účinný aj v boji proti prvým vráskam. Môžete ho používať osamote, alebo zmiešať napríklad s jojobovým olejom. Vhodný aj pre suchú a zrelú pleť.

7. Tekvicový olej ako výživa a zdroj zinku

Tekvicový olejBohatý na minerály, je vhodný aj na problémy s padaním vlasov, či oslabené nechty. Môžete ho použiť aj na tvár, no na mastnú pleť je ho vhodné zriediť s ľahším olejom. Má vysoký obsah organicky viazaného zinku, vďaka ktorému vás zbaví nedokonalostí. Najmä po lete si vaša pleť zaslúži poriadnu regeneráciu. Ak máte mastnú pleť a chcete začať používať pleťové oleje, obdobie jesene a zimy sú na to ideálne. Pokožka ostane hydratovaná a chránená. Na jedno použitie vám stačia približne 3-4 kvapky oleja. Nanášajte na vyčistenú a navlhčenú pleť (ideálne kvetinovou vodou) a jemne vklepte.

Infografika - 7 olejov pre mastnú a problematickú pleť (kliknite pre zväčšenie):

7 olejov pre mastnú a problematickú pleť

Vložte is obrázok na vašu web stránku

Infografiku 7 olejov pre mastnú a problematickú pleť si môžete zadarmo vložiť na vašu webstránku, jediná podmienka je aby ste to vložili cez kód ktorý je nižšie. Stačí ho jednoducho skopírovať a vložiť:


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty3