7 prírodných receptov, ktoré vyliečia bradavice

Ako odstrániť bradavice

Bradavice. Boľavé a nepekné výrastky na pokožke, ktoré sa môžu objaviť prakticky kdekoľvek. Potrápiť vás môžu na rukách, na chodidlách, ale dokonca aj na tvári. Už ste s nimi bojovali? Tak určite viete, že zbaviť sa ich nie je nič jednoduché. Prečo vznikajú a ako odstrániť bradavice prírodnou cestou?

Čo sú bradavice a ako vznikajú

Nie každý výrastok na pokožke je bradavica. Ako teda bradavice spoznáte? Existuje viacero typov. Najbežnejšie sú tie v tvare šošovičky, ktoré sa vyskytujú na rukách. Tu sa môžu vytvoriť aj takzvané ploché bradavice, ktoré nevystupujú nad pokožku a sú hnedé alebo ružové. Tie sa môžu objaviť aj na tvári, či nohách.Na chodidlách zas najčastejšie nájdete tvrdé a bolestivé bradavice s tmavými škvrnami.

A čo je príčinou vzniku všetkých typov bradavíc? Ide o vírusy, s ktorými prichádza do kontaktu ľudská pokožka. Ak ste náchylný na tvorbu bradavíc, používajte výlučne vlastné uteráky a kozmetické potreby. Na kúpaliskách a verejných priestranstvách nechoďte bosý a najmä sa bradavíc nedotýkajte. Tým len podporíte ich šírenie.

Ako odstrániť bradavice prírodne

S bradavicami hneď nemusíte utekať k lekárovi. Dokážete sa ich zbaviť aj doma, prírodnou cestou. Vyskúšajte tieto tipy:

1. Esenciálne oleje. Vynikajúci na bradavice je esenciálny olej tea tree. Má totiž silné antibakteriálne a antiseptické vlastnosti. Nanášajte ho priamo na bradavice viac krát denne. Vyskúšať môžete tiež ricínový olej. Vmasírujte ho na postihnuté miesto a prikryte obväzom. Účinný je aj citrónový esenciálny olej. Výsledky sa nedostavia hneď. Preto oleje používajte pravidelne, kým bradavice nezmiznú.

2. Aloe vera. Možno máte rastlinku aloe vera doma. Utrhnite list a šťavou potrite bradavice. Miesto zakryte obväzom. Ak nemáte rastlinku, kúpte si aloe vera krém alebo gél.

3. Cesnak. O cesnaku je známe, že má silné antivírusové vlastnosti. Rozdrvte surový cesnak a aplikujte ho na bradavice. Na 24 hodín miesto zakryte obväzom. Po odstránení obväzu sa môže objaviť pľuzgierik. To je však znakom toho, že bradavica zmizne.

4. Banánové šupky. Potierajte nimi postihnuté miesta niekoľkokrát denne aspoň po dobu dvoch týždňov.

5. Biela kapusta. Má protizápalové účinky. Svoje o tom vedia aj mamičky, ktoré ju používajú na zapálené prsníky pri dojčení. Použite kapustu a šťavu z nej na miesta postihnuté bradavicami. Zbavíte sa tak infekcie.

Bradavica na ruke

6. Jablčný ocot alebo 100%-ný jablkový džús. Kyslé prostredie účinkuje na bradavice vynikajúco. Potrite miesto jablčným octom alebo džúsom a prelepte leukoplastom. Nechajte pôsobiť celú noc. Postup opakujte niekoľko dní.

7. Nechtík lekársky. Je vynikajúce prírodné liečivo, účinkujúce aj na bradavice. Šťavu z rastlinky naneste na postihnuté miesta. Ak nemáte možnosť nechtík si natrhať, kúpte si priamo nechtíkovú šťavu alebo nechtíkové maslo.

Podľa niektorých receptov je na bradavice veľmi účinný aj ananás, cibuľa, či propolis. Dôležité je však prijímať dostatok listovej zeleniny a ovocia a zbaviť sa aspoň na čas kávy a cigariet. Tak urýchlite hojenie bradavíc.

Foto: By Klaus D. Peter, Wiehl, Germany (Own work) [CC BY 3.0 de], via Wikimedia Commons


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty5