10 tipov, ako urýchliť rast vlasov [Infografika]

10 tipov ako urýchliť rast vlasov

Máte pocit, že vám nadmerne vypadávajú vlasy? Každý deň nám priemerne vypadne cca 50 až 100 vlasov. Takéto padanie vlasov je úplne prirodzené a netreba sa preň znepokojovať. Väčšinou totiž vlasy okamžite dorastajú a ich prirodzený úbytok si ani nestihnete všimnúť. Čo však v prípade, ak vlasy vypadávajú nadmerne? Alebo ak nenastáva obnovenie rastu vlasov a po vypadnutých vlasoch vám ostávajú na hlave doslova holé miesta? Dá sa tento stav zvrátiť? A aké sú jeho príčiny? To všetko sa dozviete v článku. 

Obsah:

 1. Ako rýchlo rastú vlasy?
 2. Prečo vlasy vypadávajú?
 3. Ako podporiť rast vlasov?
 4. Domáce recepty na rast vlasov
 5. FAQ

Ako rýchlo rastú vlasy? 

Rýchlosť rastu vlasov ovplyvňujú faktory ako celkový zdravotný stav, či vek. Záleží tiež od typu vlasov. V priemere však platí, že rast vlasov za mesiac dosahuje cca 1 až 1,5 cm. Každý jeden vlas, ktorý máte na hlave, pritom počas svojho „života“ prechádza rôznymi cyklami alebo fázami rastu: 

 1. Anagénna – rastová fáza vlasu. Trvá 3 až 6 rokov. V rastovej fáze sa nachádza väčšina vlasov na hlave, až 90%. 
 2. Katagénna–prechodná fáza, ktorá trvá len 1 až 2 týždne. Počas tejto fázy vlas postupne slabne. 
 3. Telogénna – pokojová fáza rastu, ktorá trvá 2 až 4 mesiace a na jej konci vlas prirodzene vypadne. 

Po telogénnej fáze je vlas nahradený novým a celý cyklus sa opakuje, až kým aktívny vlasový folikul úplne nezanikne. 

„Vedeli ste, že vlasy narastú v priemere o 15 cm za jeden rok?“

Prečo vlasy vypadávajú? 

Prečo je to tak, že niekomu rastú vlasy rýchlo, má ich husté, krásne a zdravé, kým iný má vlasy riedke, prípadne ich vo vyššom veku nemá vôbec? Aké sú dôvody nadmerného vypadávania vlasov? 

 • Genetika. Áno, aj plešatenie sa dá zdediť! Nazýva sa androgénna alopécia a je najčastejšou príčinou nadmerného vypadávania vlasov. Zdediť môžete dokonca aj kvalitu vlasov. Pre mužov je napríklad typické, že zdedia tzv. ustupujúce vlasy alebo hovorovo „kúty“. 
 • Ochorenia a užívanie niektorých liekov. Užívate lieky na zníženie cholesterolu alebo riedenie krvi? Okrem nich padanie vlasov spôsobujú aj niektoré antidepresíva, beta-blokátori a chemoterapeutické lieky. Z chorôb sú to najmä poruchy štítnej žľazy, hormonálna nerovnováha, autoimunitné choroby (1).  
 • Hormóny. Pre ženy v tehotenstve a po pôrode je typické, že zažívajú krátkodobé nadmerné vypadávanie vlasov. Takéto problémy môže spôsobiť aj nerovnováha mužských hormónov. 
 • Nadmerný stres. Najmä dlhodobý stres vedie k zmene vlasových folikulov a rýchlejšiemu vypadávaniu vlasov. 
 • Zlá strava, nedostatok vitamínov a minerálov. Ak vám chýba železo, vitamíny skupiny B, držíte diéty a nezdravo sa stravujete, môže to mať za následok vypadávanie vlasov. 
 • Vystavovanie vlasov nadmernému teplu. Či už je to časté používanie kulmy, žehličky alebo fénu. Ak už žehličky a kulmy musíte používať, upravujte nimi výlučne suché, nie vlhké vlasy! 
 • Nesprávne česanie. Pri agresívnom česaní si vlasy môžete doslova „vyšklbať“. Používajte šetrné kefy a vlasy pri česaní neťahajte. Prameň, ktorý češete, si pridržte, aby ste si vlasy nevytrhávali. 
 • Nesprávne umývanie vlasov. Umývate si vlasy zásadne horúcou vodou? Chyba. Môžete poškodiť vlasové folikuly a pokožku hlavy. Vlasy umývajte vlažnou vodou a nakoniec ich ešte opláchnite chladnou vodou. Vďaka tomu sa vlasová pokožka uzavrie a udrží si vlhkosť. 
 • Neprofesionálne farbenie vlasov. Používanie agresívnych farieb na vlasy a dokonca domáce bielenie vlasov vám môže vážne poškodiť vlasy. Zverte farbenie radšej do rúk profesionálom alebo používajte prírodné farby na vlasy
 • Nevhodná kozmetika na vlasy. Vlasová kozmetika by mala byť šetrná k vlasom a pokožke hlavy. Dôležité je tiež kozmetiku z vlasov dokonale zmyť. Platí to najmä pre kondicionéry. 
„Vedeli ste, že zdravý človek má na hlave približne 80 až 120 tisíc vlasov? (2)“

Ako podporiť rast vlasov? 

Ako sme už spomenuli, existuje niekoľko príčin, prečo prichádzame o vlasy. Dôvodom môže byť nadmerný stres, zlé stravovanie, nedostatok vitamínov, či hormonálne zmeny. Ak vypadávaním vlasov trpíte, nemusíte sa obávať. Existujú totiž spôsoby, ako opätovne naštartovať a ako urýchliť rast vlasov. Vďaka týmto prírodným tipom sa budete opäť môcť pýšiť hustou hrivou.

1. Doplňte zinok a železo

Ak máte nedostatok zinku a železa, môže sa to prejaviť práve nadmerným padaním vlasov. Pre silné, zdravé a rýchlejšie rastúce vlasy, by ste preto do svojej stravy mali zaradiť potraviny bohaté na železo a zinok. Odporúča sa najmä listová zelenina, fazuľa a chudé tmavé mäso. Prípadne tieto minerály môžete doplniť v tabletkách.

2. Vitamíny, potrebné pre rast vlasov

Ktoré vitamíny vám skutočne pomôžu k zdravším vlasom? Zdravú pokožku hlavy budete mať vďaka vitamínu A. Vitamíny C a E sú zas silné antioxidanty, ktoré majú mimoriadne pozitívne účinky na vlasy. Ako podpora rastu vlasov je ideálny vitamín D.Pre zdravie a pevnosť vlasov je dôležitý biotín (B7) a tiež vitamín B12.

3. Olejová masáž

Masáže hlavy, respektíve korienkov vlasov, neslúžia len na relaxáciu. Sú vynikajúce aj na stimuláciu a vyživenie vlasov. Pre rýchlejší rast vlasov použite na masáž bio olivový, jojobový alebo jamajský čierny ricínový olej. Špeciálne jamajský čierny ricínový olej je ako stvorený pre starostlivosť o vlasy. Vďaka nemu budú hustejšie, zdravšie a krajšie. Pomôcť môžu aj éterické oleje šalvia, levanduľa a rozmarín. Pridajte ich pri masáži k nosným olejom.

Extra tmavý jamajský čierny ricínový olej Sunny Isle Extra tmavý jamajský čierny ricínový olej zn. Sunny Isle si môžete kúpiť v eshope Kúpiť »

4. Oplachovanie vlasov studenou vodou

Studená pokožka vlasy a vlasovú pokožku nevysušuje, na rozdiel od horúcej. Ak si vlasy po umytí opláchnete studenou vodou, budú lesklé, hladké a pevné. 

5. Vyskúšajte bylinky

Bylinky na vlasy možno rastú aj vo vašej záhrade a vy ani len netušíte, že môžu výrazne dopomôcť k hustejším a zdravším vlasom. Na rast vlasov je ideálna harmančeková, lopúchová a žihľavová kúra. Stačí, ak niektorú z týchto bylín prevaríte a odvar použijete na pokožku hlavy a na vlasy. Napríklad spomínaný lopúch výrazne podporuje rast vlasov. Žihľava zas bráni ich vypadávaniu.

6. Pomôcť môže henna

Henna nie je len prírodné farbivo na vlasy. Má na ne aj mnohé pozitívne účinky. Ochraňuje vlasy od korienkov, čím bráni ich vypadávaniu. Navyše stimuluje rast zdravých vlasov.

7. Kvalitná kozmetika

Na rast vlasov môže mať vplyv aj kozmetika, ktorú používate. Slabé vlasy môžu trpieť, ak si volíte nekvalitné produkty plné chémie, ktoré ich ešte viac zaťažujú. Skúste teda siahnuť po prírodnej vlasovej kozmetike. To platí aj pre farby na vlasy.

Ak trpíte vypadávaním vlasov, klasické farby by ste mali používať minimálne. Nahradiť ich môžete prírodnými farbivami, napríklad spomínanou hennou.

Okrem toho je na stimuláciu vlasových korienkov a na podporu rastu vlasov, ideálny napríklad vlasový kondicionér Amla. Prášok Amla patrí k tradičným prostriedkom ajurvédskej medicíny a na stimuláciu rastu vlasov je používaný už po stáročia.

8. Pozor pri úprave vlasov

V období, kedy vám vlasy vypadávajú najviac, sa určite vyhnite žehličkám, fénom a kulmám na vlasy. Taktiež si dávajte pozor pri rozčesávaní vlasov. Zásadne ich nerozčesávajte mokré.

9. Menej stresu, viac pohody...

Je známe, že počas spánku sa bunky obnovujú a regenerujú. To isté platí aj pre vlasové korienky. Akútny nedostatok spánku môže spôsobovať ich zoslabnutie a následne aj vypadávanie vlasov. Takže doprajte svojmu telu a vlasom pravidelnú regeneráciu v podobe zdravého spánku.

Snažte sa tiež zo svojho života odstrániť stres, ktorý vedie k vypadávaniu vlasov. Ak veci nemôžete zmeniť, vyskúšajte aspoň zmeniť svoj pohľad na ne. Uvidíte, že sa to pozitívne prejaví na vašom vzhľade, vlasy nevynímajúc.

10. Doplnková výživa na vlasy

Okrem bežnej kozmetiky by ste mali vlasom dopriať aj výživu navyše. Aký prípravok na rast vlasov sa oplatí vyskúšať? Vynikajúce sú masky na vlasy, ktoré pôsobia regeneračne, vyživujúco a ozdravujúco. Zároveň dodajú zničeným vlasom všetky potrebné zložky a podporia ich zdravý rast.

Aj keď je fráza „vlasy – koruna krásy“ už trošku otrepaná, je určite pravdivá. A nikto z nás netúži prísť o svoje vlasy už v mladom veku. Preto na ich kvalite a stimulácii rastu pracujte aj pomocou týchto tipov. Vaše vlasy vám budú vďačné!

Domáce recepty na rast vlasov 

S použitím biokozmetiky si môžete pripraviť kvalitné sérum na rast vlasov. Vyskúšajte niektorý z nasledujúcich jednoduchých receptov. 

DIY sérum z Jamajského čierneho ricínového oleja 

Oleje spolu zmiešajte v sklenenej nádobe. Nádobu vložte do misky s horúcou vodou, aby sa olejová zmes ohriala. Vlasy si mierne navlhčite a teplé olejové sérum vmasírujte do pokožky hlavy, naneste od korienkov, až ku končekom. Potom vlasy zakryte sprchovou čiapkou a nechajte pôsobiť cca 15 min. Nakoniec opláchnite šampónom. 

Sérum z dvoch olejov

 • 1 PL (polievková lyžica) Jamajského čierneho ricínového oleja
 • 1 PL Olivového oleja 

Zmiešajte oleje a cca 10 sekúnd ich ohrievajte. Teplé vmasírujte do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť hodinu. Vlasy zatiaľ zakryte igelitom a uterákom. Potom ich umyte jemným šampónom a prepláchnite vlažnou vodou. 

Stimulujúce masážne sérum 

Jojobový, Jamajský čierny ricínový a hroznový olej zmiešajte vo fľaštičke s kvapkadlom. Pridajte éterické oleje a dobre pretrepte. Naneste niekoľko kvapiek zmesi na pokožku hlavy a poriadne vmasírujte. Stimulujete tak prietok krvi v pokožke, čo podporí rast vlasov.

Olejové sérum s vitamínom E

 • 6 PL Jamajského čierneho ricínového oleja 
 • 3 PL kokosového oleja 
 • 2 kapsuly vitamínu E 

Oleje a vitamín E spolu zmiešajte a zahrievajte cca 15 sekúnd. Teplú zmes naneste ku korienkom vlasov a vmasírujte. Vlasy zakryte igelitom a nechajte pôsobiť aspoň hodinu, ale môžete aj celú noc. Napokon umyte vlasy šampónom. 

FAQ

1. Prečo mi nadmerne vypadávajú vlasy? 

Dôvodov môže byť viacero. Okrem genetiky tu úlohu zohrávajú aj hormonálne zmeny. U žien často dochádza k vypadávaniu vlasov po pôrode. Príčinou však môže byť aj stres, nedostatok vitamínov, či užívanie liekov. 

2. Ako rýchlo rastú vlasy? 

V priemere 1 až 1,5 cm za mesiac. 

3. Môže za vypadávanie vlasov aj ich nadmerné farbenie, či úprava? 

Áno. Chemické farby (najmä ak sú používané neprofesionálne), ale aj nadmerné kulmovanie, sušenie, žehlenie vlasov a ich agresívna úprava, skutočne môže viesť k ich nadmernému padaniu. 

4. Aký rastlinný olej je najlepší na podporu rastu vlasov? 

Určite Jamajský čierny ricínový olej, ktorý posilňuje, napomáha k ich rýchlejšiemu rastu a vďaka nemu sú vlasy zdravšie. 

5. Aká kozmetika je vhodná na vypadávajúce a slabé vlasy? 

Určite taká, ktorá ich zbytočne nezaťaží. Používajte rastlinnú a bio kozmetiku bez chémie. Vynikajúce sú rastlinné oleje (jojobový, ricínový, kokosový), éterické oleje (rozmarín, šalvia, levanduľa), ale aj kvalitné vyživujúce a hydratačné masky na vlasy.

Infografika - 7 tipov ako urýchliť rast vlasov:

10 tipov ako urýchliť rast vlasov [Infografika]

Vložte is obrázok na vašu web stránku

Infografiku 7 tipov ako urýchliť rast vlasov si môžete zadarmo vložiť na vašu webstránku. Obrázok si môžete vložiť na stránku cez kód, ktorý nájdete nižšie, stačí ho skopírovať na váš web:

Plná veľkosť 800px x 2888px

Zdroje:

1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/hair-loss-the-latest-science-on-causes-treatment-and-prevention

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513312/


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty3