7 tipov na domáce repelenty proti kliešťom
Ak čítate tento blog, určite súhlasíte s tým, že domáci repelent proti kliešťom je omnoho lepší ako kupovaný. V skratke – prírodný repelent je mimoriadne účinný a zároveň neškodný. Nemusíte si na pleť aplikovať zbytočnú chémiu a kliešte sa vám aj tak budú vyhýbať. Takže ako pripraviť domáci repelent?
1. Rozmarínový repelent
Na jeho prípravu budete potrebovať 10 gramov listov rozmarínu, pol litra destilovanej vody a lyžicu octu. Vodu priveďte do varu a vsypte rozmarín. Nechajte lúhovať, až kým voda nevychladne. Potom preceďte cez sitko a do výluhu pridajte lyžicu octu. Nalejte do fľaštičky s rozprašovačom a v prípade potreby aplikujte. Roztok uchovávajte v chladničke.
2. Eukalyptový repelent
Zmiešajte spolu 100 ml rastlinného oleja (napríklad mandľový alebo slnečnicový) s 10 kvapkami éterického oleja eukalyptus. Nanášajte prstami na pokožku a rozotrite.
3. Citrónovo - levanduľový repelent
Na kliešte je vynikajúca levanduľová vôňa. Tri lyžice klasického jedlého oleja zmiešajte s 5 kvapkami levanduľového a 5 kvapkami citrónového éterického oleja. Dôkladne rozmiešajte. Pozor! Éterický olej Citrón je fotocitlivý! Nenanášajte ho preto na pokožku, ak sa plánujete v najbližších 12 hodinách opaľovať alebo budete vystavení slnečnému žiareniu. Mohlo by dôjsť k zafarbeniu pokožky. Alternatívou je použitie citrónového éterického oleja bez terpénov, ktorý takúto reakciu nespôsobuje.
4. Citrusový repelent
Zabojujte proti kliešťom s citrusmi! Ľubovoľné citrusové ovocie – mandarínky, limetky, pomaranče alebo grapefruity vložte do vody. Priveďte k varu a potom na miernom ohni varte približne hodinu. Získanú tekutinu natierajte pred pobytom v prírode na odhalené časti tela.
5. Jednoduchý prírodný repelent z éterických olejov
Niektoré výrazné vône sú na kliešte veľmi účinné. Preto postačí, ak si napríklad levanduľový, mätový, tymianový alebo eukalyptový éterický olej nakvapkáte na vreckovku, ktorú si potom priviažete k členku. Účinkuje aj majorán, bazalka a klinček.
6. Repelent s alkoholom
Dve polievkové lyžice bieleho čistého alkoholu zmiešajte s lyžicou vody a dvomi lyžičkami vybraného éterického oleja (niektorý z predchádzajúceho bodu). Zmes poriadne premiešajte.
7. Domáci repelent z klinčekov
Výroba je veľmi jednoduchá. Do 100 ml klasickej Alpy pridajte 15 klinčekov. Nechajte lúhovať minimálne dva dni. Vzniknutú tinktúru skladujte v chladničke a v prípade potreby striekajte na telo.
Ak ste v prírode dlhšie, odporúča sa tieto prírodné repelenty aplikovať na pokožku opakovane. Vždy si ich teda vezmite so sebou.
Ako vybrať kliešťa?
Ak už kliešťa máte, okamžite ho vyberte. Na kliešte nekvapkajte olej ani krém. Prisatý kliešť by totiž mohol vyvrhnúť obsah čriev a zvýšilo by sa tak riziko prenosu baktérií a vírusov.
Aj kedysi hojne odporúčané točenie kliešťa nie je vhodný spôsob, ako ho vybrať. Kliešťa jednoducho uchopte pinzetou čo najbližšie pri koži a ťahajte kolmo smerom nahor. Odporúča sa tiež jemné pootočenie zo strany na stranu, aby sa kliešť odlepil. Tento postup opakujte, až kým sa kliešť neuvoľní. Po vytiahnutí si pokožku dezinfikujte, najlepšie jódovým roztokom.
Pozor! Príznaky nákazy sa môžu objaviť aj mesiac potom, ako ste mali kliešťa. Postihnuté miesto teda sledujte a kontrolujte, či nečervená alebo neopúcha. Ak sa u vás prejavia príznaky podobné chrípke, informujte lekára o tom, že ste mali kliešťa.
Ochorenia lymská borelióza a kliešťová encefalitída, ktoré kliešte môžu spôsobiť, sú veľmi vážne, až život ohrozujúce. Prevencia je preto nesmierne dôležitá. Chráňte sa prírodnými repelentmi a po návrate domov sa nezabudnite dôkladne prehliadnuť, aby ste kliešťa okamžite objavili a odstránili.
foto: pixabay.com, pixabay.com
Fanatička do prírodnej kozmetiky
Diskusia