8 tipov ako využiť levanduľu

8 tipov ako využiť levanduľu

Levanduľa je skvost, ktorý má nespočetné množstvo benefitov na naše zdravie. Ani si nevieme predstaviť, na čo všetko sa dá využiť. Poslúži napríklad pri výrobe kozmetiky, používa sa v kuchyni, ale aj na dekoračné účely. Poradí si so zdravotnými problémami, uľaví pri psychickom napätí, dodá energiu. Je to rastlinka, o ktorej sa oplatí dozvedieť viac.

Z histórie levandule

Pestovanie levandule má dlhú históriu. Používali ju už starí Egypťania, ktorým slúžila nielen na výrobu vôní a kozmetiky, ale aj na balzamovanie tiel. V starovekom Grécku zasa patrila k posvätným bylinkám. Jej zdravotné účinky však objavili Rimania, ktorí ju používali pri svojich tradičných kúpeľoch. Zistili, že kúpeľ s levanduľou pôsobí protizápalovo a odpudzuje hmyz. Navyše objavili aj jej utlmujúce a analgetické účinky.

V stredoveku si popularitu získala v Anglicku. Obľúbená sa stala ako voňavá prísada do mydiel a ako parfum. Zmesou levandule a včelieho vosku sa dokonca natieral aj nábytok.

V neskoršom období si levanduľu a najmä jej vôňu zamilovala anglická kráľovná Viktória. Vo viktoriánskom období sa tak z levandule začali vyrábať olejčeky, mydlá, či parfumy, ktoré sa vyvážali do celého sveta. Podobne populárna bola aj vo francúzsku, kde levanduľu používali na navoňanie oblečenia a rukavičiek. Vkladali ju do skríň a šatníkov, umývali ňou steny a dokonca verili, že ich levanduľa dokáže ochrániť pred morom a inými nákazami.

Pestovanie levandule

Ani v súčasnosti to nie je inak a levanduľa je stále veľmi populárna. U nás sa pestuje najmä levanduľa lekárska (levanduľa úzkolistá). Levanduľa lekárska je ker s úzkymi listami a typickými fialovo-modrými kvetmi s intenzívnou vôňou. Patrí do čeľade hluchavkovitých.

Jej pestovanie je naozaj nenáročné. Na jar, kedy sa pôda zohrieva a má dostatok vlhkosti, ju treba zasadiť v odstupoch minimálne 0,5 metra. Pôda má byť priepustná, s dobrým odtokom vody. Levanduľu stačí polievať raz týždenne, kým sa nezakorení. Následne si vystačí s vodou zo zrážok a rastie takpovediac sama, bez starostlivosti. V zime jej stačí pomôcť tak, že ju ochránite pred mrazom mulčovacou kôrou.

Levanduľa a jej výnimočné účinky

Pýtate sa, aké má levanduľa účinky a prečo je považovaná za výnimočnú rastlinu? Pretože je naozaj všestranná. Toto sú jej účinky:

1. Nevoľnosti

Ak trpíte nevoľnosťami v tehotenstve, či ste chytili nejaký vírus, prípadne máte cestovnú chorobu, tak vám pomôže nadýchať sa levanduľového oleja a vám sa uľaví.

Levanduľa, éterický olej Levanduľový olej si môžete kúpiť v eshope Kúpiť »

2. Levanduľa účinky na pleť

Pokiaľ ide o pleť, účinky levandule sú rôzne. Pomôže napríklad ak vás trápi akné. Potierajte miesta s akné levanduľovým olejom a o 2 až 3 dni by akné malo zmiznúť.

Vynikajúca je tiež na otvorenie pórov a prečistenie pleti. Stačí sušená levanduľa zaliata vriacou vodou.

Levanduľový olej na pleť pomôže aj na regeneráciu po spálení slnkom. Ak sa chcete jednoduchšie zbaviť odumretej kože, napríklad na nohách, doprajte im kúpeľ v levanduľovej vode. Koža zmäkne a ľahko ju odstránite.

Redukuje tiež ekzémy, zmierňuje svrbenie a podráždenie pokožky. Navyše pleť prekrví a tak pomáha proti vráskam. Keďže pôsobí protizápalovo, využijete ju aj pri infekciách kože, poštípaní hmyzom, či poraneniach.

3. Nespavosť

Myslím, že o tom, že levanduľa pomáha na nespavosť vie hádam každý. Dá sa využiť vo forme sáčikov, ktoré si dáte pod vankúš, prípadne prostredníctvom čaju a vyspíte sa do ružova.

4. Levanduľa na vlasy

Ak chcete mať krajšie, dlhšie a hustejšie vlasy, tak stojí za povšimnutie a vyskúšanie zmiešať malé množstvo kokosového oleja s pár kvapkami levanduľového oleja a túto zmes vmasírovať pravidelne do vlasov. Po pár týždňoch pravidelného používania uvidíte výsledky. Pomôže tiež pri vypadávaní vlasov, lupinách a rozštiepených končekoch. Po umytí vlasov vmasírujte ku korienkom levanduľový olej.

5. Levanduľa upokojuje

Zmierňuje nervové vypätie, panické stavy a strach. Pomôže vám zrelaxovať a zmierniť depresiu, či podráždenie. Nakvapkajte levanduľový olej do difuzéra a nechajte sa unášať jej príjemnou vôňou. Alebo si dajte sušenú levanduľu priamo pod vankúš, na ktorom v noci spíte.

6. Zmierni tráviace ťažkosti

Podporuje trávenie, uľavuje pri nadúvaní a zápche. Vyskúšajte napríklad levanduľový čaj, ktorý si pripravíte zo sušenej levandule. Stačí zaliať vriacou vodou, nechať lúhovať asi 10 minút a precediť. Môžete pridať lyžičku medu.

7. Uľavuje od bolestí

Pomôže najmä pri bolestiach hlavy a migréne, ale uľaví napríklad aj od bolestí nôh. Doprajte im levanduľový kúpeľ buď so sušenou levanduľou alebo s levanduľovým olejom.

8. Pomáha pri chrípke alebo angíne

Používa sa ako podporná liečba pri týchto ochoreniach. Uvoľňuje upchaté nosné dutiny a lieči dýchacie ťažkosti.

9. Pri ženských ťažkostiach

Sedací kúpeľ s levanduľou pomôže pri liečbe vaginálnych mykóz a rôznych zápalov, ale aj pri liečbe popôrodných rán. Levanduľa má navyše protikŕčové účinky. Uľaví teda aj pri menštruačných bolestiach.

10. Na masáže

Levanduľová masáž má terapeutické účinky. Pomôže upokojiť, priaznivo pôsobí na pokožku, zmierni alergické reakcie, uľaví od bolestí svalov alebo pri reumatických bolestiach.

Levanduľa je tiež prírodný repelent, ktorý vás ochráni pred hmyzom.

Má levanduľa nežiaduce účinky? Problémy sa môžu vyskytnúť, ak ste alergickí na rastliny z čeľade hluchavkovité (mäta, medovka a pod.). Vtedy by ste levanduľu nemali používať. Riziko existuje aj v prípade srdcových chorôb, porúch krvného obehu a pri nízkom krvnom tlaku. Ak nimi trpíte, levanduli sa vyhnite. Levanduľu by nemali používať ani ženy v začiatkoch tehotenstva.

Levanduľa v kuchyni a v domácnosti

Ako využiť levanduľu v kuchyni? Možno ju už používate a ani o tom neviete. Nachádza sa totiž v provensálskom korení. V kuchyni má však aj ďalšie využitia. Listy levandule môžete použiť aj pri varení a pridať ich k pečenému mäsu alebo nimi dochutiť ryby. Levanduľové kvety sú zas využívané na dekoráciu dezertov.

Levanduľa

To však nie je všetko. Čo tak pripraviť si levanduľovú limonádu? Lyžicu sušených kvetov vsypte do 250 ml vody a pridajte 200 g cukru. Priveďte k varu a varte 2 minúty. Potom preceďte. Môžete pridať citrónovú šťavu a ľad.

Široké možnosti využitia má levanduľa v domácnosti. Aké domáce výrobky z levandule si môžete urobiť? Napríklad jednoduché odpudzovače molí. Do bavlneného vrecúška dajte sušenú levanduľu a zaveste do skrine. Vložiť môžete tiež do topánok.

Levanduľový olej zas poslúži ako prírodný osviežovač vzduchu, napríklad aj do auta. Nakvapkajte ho na koberček. Alebo si kúpte difuzér do auta.

Zopár kvapiek éterického oleja levanduľa môžete pridať aj do prania. Bielizeň bude nádherne voňať. Ak neviete, čo vyrobiť z levandule, jednoducho z nej uviažte kytičku a dajte ju do vázy. Rozvonia a ozdobí interiér.

Levanduľové recepty

Zapáčili sa vám pozitívne účinky levandule? Potom si určite obľúbite aj niektorý z nasledujúcich receptov.

Domáci olivovo levanduľový olej

Použite čerstvé alebo sušené levanduľové kvety a vložte ich do zaváracieho pohára. Množstvo olivového oleja, ktoré sa zmestí do pohára, ohrejte na panvici a kvety ním zalejte. Pohár uzavrite (najprv fóliou a potom viečkom). Uložte na chladnom a tmavom mieste a počkajte mesiac. Každý deň však pohárom potraste. Uvoľní sa tak olej. Po mesiaci vyberte kvety a olivovo levanduľový olej máte hotový. Na čo sa používa? Napríklad do kúpeľa, ale aj na pleť, či pri bolestiach hlavy.

Levanduľový čaj na spanie

Zmiešajte rovnaký diel levanduľových kvetov, mäty a medovky. Naberte čajovú lyžičku zmesi a zalejte 2 dcl vody. Po piatich minútach preceďte a pite pred spaním.

Levanduľová kúpeľová soľ

Do sklenenej nádoby vrstvite hrubozrnnú soľ a čerstvé levanduľové kvety. Nechajte odstáť mesiac a soľ potom používajte do kúpeľa. Má upokojujúce účinky.

Maska na tvár

Použite banán, kvapky éterického oleja levanduľa, 1 lyžičku olivového oleja a lyžičku kvetového medu. Zmiešajte a nechajte na tvári pôsobiť cca 20 minút. Maska je vynikajúca na zrelú pleť.

Možno ste už počuli, že sa odporúča aj fajčenie levandule. Určite je to lepšia cesta, ako fajčenie tabaku. Fajčenie levandule má upokojujúce účinky. Aby ste sa však vyhli dymu, vhodnejšia je takzvaná vaporizácia, čiže ohrievanie byliny a inhalácia vzniknutej pary, a to pomocou vaporizéra.

Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek použitie levandule, jej pozitívnymi účinkami budete isto milo prekvapení.

Využívate niektorý z týchto benefitov? Máte aj nejaké ďalšie tipy ako využiť túto rastlinku? Napíšte do komentára.

Foto: pixabay.com


Nika Žembová
Nika Žembová
Bloggerka žijúca si svoj sen. Vždy pozitívne naladená študentka farmácie, ktorá si ulietava na kozmetike, dobrých romantických knihách a filmoch. Zbožňuje jógu a beh, bez pohybu by deň nebol dňom, no neodolá čokoláde a pečeniu dobrôt. Úplne vypne pri písaní a dobrej poľskej, či latino hudbe.


Odporúčané produkty2