9 tipov ako chrániť seba aj životné prostredie

9 tipov ako chrániť seba aj životné prostredie

5. júna sa každoročne oslavuje Svetový deň životného prostredia. Bol vyhlásený už v roku 1972 na prvej konferencii Organizácie spojených národov (OSN). Vtedy aj dnes je pripomienkou toho, že človek svojím životom silne vplýva na životné prostredie, a nie vždy pozitívne.

Naše bežné denné činnosti vyčerpávajú prírodné zdroje, menia prirodzené prostredie s trvalými následkami na kvalitu vody, pôdy, ovzdušia a biodiverzity. Zamyslime sa spoločne, ako jednoducho a skutočne „bezbolestne“ aspoň trošku pomôcť udržať prírodu prírodou a človeka človekom. Nižšie sa dozviete viac ;*)

1. Používajte „pešibus“, autobus, či vlak

Chôdza je najprirodzenejší a najzdravší pohyb pre človeka. Máme ju v génoch od nepamäti a telo sa jej vždy teší. Navyše, individuálna cesta autom zaťažuje životné prostredie. Ak sa musíte prepraviť na väčšiu vzdialenosť, použite radšej hromadnú dopravu. Prípadne sa zvezte autom viacerí. Chránite prírodu, a zároveň udržujete sociálne kontakty.

2. Kupujte len to, čo skutočne potrebujete

Krok číslo dva praktikujem posledné mesiace a má viditeľné výhody. Ušetríte peniažky, miesto v skriniach, či inde v domácnosti. A hlavne, nekopíte zbytočný odpad! Stačí, ak sa v obchode pred každým produktom (alebo keksíkom), ktorý vás láka, opýtate samých seba: „Skutočne to potrebujem, alebo je to len sila Ega (Reklamy, Pekného obalu)?“ 90% úspešnosť je zaručená ;*)

3. Nakupujte do textilných tašiek. Igelitové vrecúška vymeňte tiež za textilné

Ušite si/kúpte si peknú textilnú tašku a „igelitky“ zo starých záclon. Nakupujte do nich bežné nákupy potravín a pod. Ovocie a zeleninu do „záclonových igelitiek“, namiesto bežných. Nezamorujete plastom našu Zem. Udržia aj ťažší nákup. Ak sa zašpinia, stačí hodiť do práčky a opäť používať.

4. Dajte prednosť produktom bez obalu

V prvom rade, výrazne eliminujete odpad. V druhom, no tiež dôležitom rade, potraviny bez obalu (ovocie a zelenina) sú v 90%-tich percentách zdravšie ako balené. Čo vy na to?

5. Trieďte odpad

Stačí sa zapojiť do mestského triedenia a využívať bežné kontajnery na sídliskách. Najčastejšie sú určené na sklo, papier, plast a oblečenie. Vyšší level je kompostovanie. Buď vo vlastnej záhradke, komunitnej, alebo v špeciálnych kompostovacích zariadeniach do domácností. Ideálnym riešením je kúpiť si tiež kôš na triedený odpad.

6. Obnosené, alebo nenosené šaty posuňte priateľom, či ľuďom v núdzi

Staré šaty

Najmenej, čo môžete urobiť je vhodiť ich do smetného koša, určeného na oblečenie. Samozrejme, čisté a zabalené. Ak máte priateľov s podobnou veľkosťou, posuňte im ho. Prípadne sa popýtajte na zberné miesto na oblečenie pre ľudí v núdzi. Možností je mnoho, len treba chcieť.

7. Uprednostnite ekologické čistiace prostriedky pred tými, čo majú na škatuli „kostričky a krížiky“

O ekologických čistiacich prostriedkoch si môžete prečítať viac v recenziách na našom blogu napr. TU. Výrazne zmenšíte dopad na životné prostredie, ale tiež na vlastné zdravie.

8. Používajte čistú prírodnú kozmetiku a kozmetiku netestovanú na zvieratách

Overte si pozadie kozmetiky, ktorú používate. Ostaňte verní Fair Trade a EKOfriendly značkám. Výrobcovia nepoužívajú škodlivú chémiu. Neničia Zem ako celok. Vy budete tiež chránení pred mnohými civilizačnými ochoreniami. Kvalitnú prírodnú kozmetiku nájdete v našom bio obchode: www.bionatural.sk

9. Kohútiky ala „komunizmus“ vymeňte za páčkové. Prípadne pridajte šetriace filtre na vodu

Vodu šetrite šetrnými kohútikmi. Neschudnú vám peňaženky a zároveň neplytváte. Dnes existuje mnoho pekných a finančne dostupných modelov, ktoré sú zároveň ekologické. Ak ste verní pôvodným, vypínajte vodu! Počas mydlenia sa, šampónovania sa, ale aj pri leštení riadu, nie je potrebná tečúca voda. Použite ju až pri finálnom opláchnutí.

Poznáte aj vy finty, ktoré pomôžu udržať našu Zem i nás samotných v ZDRAVÍ a vitalite? Podeľte sa v komentoch pod článkom!

PEKNÝ DEŇ ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA PRAJEM

Foto: foto1


Denisa Mateašiková
Denisa Mateašiková
Bloggerka, zaujímajúca sa o zdravý životný štýl. Vlaso-fil. Joga-fil. Miluje prírodu, prírodnú kozmetiku a makové koláče s kokosovým cukrom. Prečítala by aj Alexandrijskú knižnicu a nepohrdne kvalitnou alternatívnou hudbou. Keď však ide do tuhého, upokojí ju len joga, Gayatri mantra a vtáčí spev ; ) Váži si inteligentných, dobrosrdečných a čestných ľudí. Oceňuje tých, ktorí tvoria. http://mateasikova.blog.sme.sk