Mydlo Alep - pomocník nielen proti suchej pokožke [Recenzia]

Mydlo Alep - pomocník nielen proti suchej pokožke [Recenzia]

S prírodnými mydlami mám celkom bohaté skúsenosti. Vždy ak sa mi nejaké nové mydlo dostane do rúk, musím ho vyskúšať. Týmto spôsobom som zozbierala zopár skúseností, ktoré sa mi už mnohokrát pri kúpe mydla zišli. Avšak dnes som sa naučila niečo nové o mydle Alep a poradím vám aký je rozdiel medzi jednotlivými mydlami tohto typu a na čo ich môžete použiť.

Trocha o pôvode mydla Alep

Mydlo Alep alebo i mydlo Aleppo sa začalo vyrábať približne pred 5000 rokmi v Sýrii a centrom výroby tohto mydla bolo donedávna mesto Aleppo. Bohužiaľ, väčšina výrobcov zo Sýrie presunulo svoju výrobu do Turecka alebo do iných štátov, aby sa vyhli prebiehajúcemu vojnovému konfliktu v Sýrii. Mydlo sa vyrába ručne a to zmiešaním olivového oleja a oleja z bobkového listu a stonky (nazývaného i vavrinový olej).

Mydlo Alep 40%, 200 g Mydlo Alep si môžete kúpiť v eshope Kúpiť »

Vravela "Vyskúšaj to..."

S mydlom Alep som sa stretla už v minulosti a vyskúšala som ho na radu mojej kamarátky, ktorá je celá blázon do ajurvédy a to či už do stravy alebo i do ajurvédskeho liečenia.

Ukázala som jej mydlo Alep a ona ma presvedčila, nech ho vyskúšam na vlasy lebo ona nič iné na svoje hennované dlhé vlasy momentálne nedáva. Vlasy má lesklé a objemné.

A teraz príde pointa... Existuje viacero druhov mydla Alep a každý druh je vhodný na iné použitie, pričom receptúra je tá istá, avšak mení sa obsah vavrínového oleja.

Obsah tohto oleja v mydle Alep sa môže pohybovať od 10% až do 70% a tomu sa prispôsobuje i cena mydla a závisí i jeho použitie. Ja som mala šťastie a vyskúšala som mydlo so 40%-tným obsahomu tohto oleja.

Pri výbere sa riaďte obsahom vavrínového oleja v mydle. Vavrínový olej, ktorý má antiseptické účinky a pôsobí proti hubám a baktériám, určuje vôňu i účinok mydla. Pre suchú pokožku si vyberte mydlo s iným obsahom tohto oleja, ako pri pokožke postihnutej akné.

Ako mám vybrať ideálne mydlo?

Obsah vavrínového oleja - 4 - 8%

Mydlo má antiseptické a dezinfekčné účinky na suchú a zmiešanú pokožku.

Obsah vavrínového oleja - 16%

Mydlo má liečebný účinok na ekzém, akné, psoriázu a dermatitídu .

Obsah vavrínového oleja - 30%

Mydlo má silný protizápalový účinok na pokožku.

Obsah vavrínového oleja - 50%

Mydlo je vhodné na výrobu telovej kozmetiky.

Mydlo Alep - pomocník nielen proti suchej pokožke [Recenzia]

Čo som zistila o 40% mydle Alep

Použila som ho na vlasy i na celého telo. Moje zistenia?

Účinky na vlasy - veľmi dobre sa rozčesávajú a neuzlia sa, pričom nie sú ťažké ale vzdušné a majú objem.

Na vlasovú pokožku – pokožka na hlave nesvrbí.

Na telo - pri použití na telo mi zmizli suchšie miesta na pokožke ako napríklad na lakťoch. Pri použití na intímnu hygienu neštípe a nedráždi.

Ako mydlo na holenie - použila som i na holenie a momentálne nemám žiadne zapálené miesta, ktoré niekedy po holení vznikajú, ak chĺpok vrastie.

Celkové hodnotie: celkovo som mala pocit, že som sa "vyzliekla" zo starej kože. Na pleti mi mydlo zasušilo a upokojilo zapálené akné (prejav PMS syndrómu :-)). Trochu mi vadí výrazna vôňa bobkového listu, ktorá však nie je na tele a vo vlasoch cítiť – vyprchá.

Podľa mňa je to veľmi užitočné mydlo, ktorým nahradíte mnoho produktov od šampónu, cez sprcháč či penu na holenie. Moja pokožka naň reaguje veľmi dobre.

Nie som fanúšičkou mydla marseille, ktoré je podobné mydlu Alep, i keď mnohím vyhovuje. Mojim favoritom je práve mydlo Alep. Ešte keby s ním išlo i prať bolo by to super...

Ešte sa zamýšľam nad výrobou domáceho tekutého šampónu s týmto mydlom. Ak sa to podarí tak sa s vami o tento DIY určite podelím. Máte záujem o takýto DIY? Váš názor nás poteší...


Súťaž o mydlo Alep 40% značky Janapp.

Stačí odpovedať na jednoduchú otázku: Ako sa volá mesto, ktoré bolo centrom výroby mydla Alep?

Súťaž je ukončená, srdečne gratulujeme Ivane Ondekovej!

Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty8