Acai – zázračné ovocie, ktoré vás omladí!

Acai – zázračné ovocie, ktoré vás omladí!

Poznáte acai ovocie? Možno ste ho ešte nejedli, no prišli ste do kontaktu s produktmi z tohto ovocia ako sú napríklad šťava, prášok, vitamíny, či olej acai. Mnohými je acai považované za najzdravšie ovocie na svete. A práve produkty z neho, ale samozrejme aj samotné ovocie, vám môže pomôcť po mnohých stránkach. Aké má acai účinky a prečo by ste ho mali užívať, prípadne používať produkty s jeho obsahom?

Obsah:

 1. Čo je acai
 2. Zdravotné účinky acai
 3. Ako používať acai na pleť?
 4. DIY recepty s acai
 5. FAQ

Čo je acai

Acai je ovocie, ktoré pochádza z brazílskych dažďových pralesov. Sú to malé tmavé až čierne bobule, ktoré rastú na palmách. Vo vnútri bobúľ sa nachádza veľká kôstka, ktorá sa nekonzumuje. Čerstvé plody acai chutia ako čosi medzi černicami a nesladenou čokoládou. Majú však pomerne nízku trvanlivosť. Práve preto sa z nich vyrábajú rôzne zdravé šťavy, oleje, či prášky, ktoré majú rozličné použitie a zdravotné výhody.

,,Vedeli ste, že ovocie acai je dokonca trikrát silnejší antioxidant ako čučoriedky?"


Čo acai ovocie obsahuje a prečo je také vzácne? V prvom rade je to silný antioxidant, ktorý bojuje proti voľnými radikálom. A to vďaka týmto účinným látkam:

 • Antokyány – sú zodpovedné za tmavé sfarbenie ovocia. Prispievajú k udržaniu optimálnej hladiny cholesterolu, udržiavajú zdravé srdce a krvný tlak
 • Aminokyseliny – acai obsahuje až 19 rôznych aminokyselín
 • Vitamíny – C, A, E, B, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom, pôsobia regeneračne, zmierňujú únavu a vyčerpanie
 • Minerály – vápnik, horčík, draslík, železo

Práve táto kombinácia vitamínov, minerálov a ďalších účinných látok spôsobila, že acai je zaradené medzi superpotraviny.

Acai – zázračné ovocie, ktoré vás omladí!

Zdravotné účinky acai

Acai pomôže nielen k zdraviu, ale aj ku kráse. Mnohé jeho účinky sú vedecky preukázané. Ako vám acai môže pomôcť?

 1. Udržiava zdravie mozgu – konkrétne antokyány zmierňujú zápaly, znižujú oxidačný stres a podporujú zdravie mozgu. Zlepšujú pamäť a prietok krvi do mozgu.1
 2. Zdravie srdca – pravidelná konzumácia antokyánov, ktoré acai obsahuje, vedie podľa štúdie2 k zníženiu rizika srdcového infarktu, ale tiež k zníženiu hladiny cholesterolu a cukru v krvi u ľudí s nadváhou3.
 3. Môže mať protirakovinový účinok – štúdie4 zatiaľ odhalili protirakovinové účinky acai len u zvierat. Vedci si však myslia, že acai môže v budúcnosti v liečbe rakoviny zohrávať významnú úlohu.
 4. Chráni pleť pred UV žiarením a napráva škody spôsobené oxidačným stresom – vďaka vysokému obsahu antioxidantov ako je aj vitamín C, acai pôsobí ak ochrana pokožky, má protizápalové účinky a rozjasňuje pleť.
 5. Chráni pleť pred stratou elastínu – výsledkom sú pozitívne účinky najmä na zrelšiu pleť. Acai zanecháva pokožku hydratovanú, bráni nadmernej pigmentácii pleti a udržiava ju pružnú.

Ako používať acai na pleť?

Ak chcete spoznať účinky ovocia acai na pokožku, odporúčame najmä Olej z acai. Jeho silné antioxidačné, regeneračné a anti-aging vlastnosti ocení najmä zrelá pleť. Skvelé na ňom jevšak to, že acai olej je vhodný na všetky druhy pokožky. Ak máte suchú pleť, trpíte hyperpigmentáciou, prípadne nadmernou tvorbou vrások, z tohto oleja vaša pleť vyťaží zrejme najviac. Nebojte sa ho však používať aj ako prevenciu týchto ťažkostí. Vaša pleť bude rozjasnená, jemné linky vyhladené a farebný tón pleti bude vyrovnaný.

Olej z acai by ste mali zaradiť do každodennej starostlivosti o pokožku. Môžete ním dokonca nahradiť telové mlieka a krémy. Pozitívne účinky má aj na vlasy, keďže zabraňuje ich štiepeniu a zlepšuje stav suchých a poškodených vlasov.

DIY recepty s acai

Acai telové maslo

Čo budete potrebovať:

Všetky ingrediencie pridajte do veľkej misky a miešajte mixérom, až kým nezískate nadýchanú hmotu. Vznikne našľahané telové maslo, ktoré môžete používať na pokožku celého tela. Skladujte ho v sklenených pohároch.

Acai sérum

Čo budete potrebovať:

 • 10 ml Camelina – ľaničníkový olej
 • 4 ml ľanového oleja
 • 4 ml Acai oleja
 • 10 kv. levanduľového oleja

Jednoducho zmiešajte oleje a kedykoľvek používajte okolo očí, na krku, na rukách alebo v dekolte pre upokojujúci a anti-aging efekt.

Protizápalový olej

Čo budete potrebovať:

Zmiešajte oleje a používajte na suchú, citlivú a zapálenú pleť. Zmes zvlhčuje a upokojuje citlivú pleť.

Acai olej však môžete používať aj bez úprav, prípadne zmiešať so svojimi obľúbenými bio rastlinnými alebo esenciálnymi olejmi.

Acai – zázračné ovocie, ktoré vás omladí!

FAQ

 1. Prečo je ovocie acai také zdravé?
  Obsahuje veľké množstvo vitamínov, minerálov, esenciálnych mastných kyselín a ďalších látok.
 2. Môžem ovocie acai konzumovať?
  Áno, avšak ovocie má krátku trvanlivosť a preto sa do našich končín acai dostáva už ako pyré, prášok, či iné produkty.
 3. Ako acai pomáha?
  Je vynikajúce na podporu zdravia srdca, mozgu, či jednoducho na podporu imunity. Má silne regeneračné vlastnosti a preto je skvelé na pleť.
 4. Ako používať acai na pleť?
  Odporúčame najmä acai olej, ktorý sa jednoducho používa a na pokožku pôsobí protizápalovo, regeneračne, upokojujúco, má anti-aging efekt.
 5. Pre akú pleť je vhodný acai olej?
  Pre všetky typy, no najmä na citlivú a zrelú pleť.

1https://www.todaysdietitian.com/newarchives/030314p20.shtml
2https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/01.cir.95.12.2701
3https://www.nccih.nih.gov/health/acai
4https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27965474/


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.