Máte problémy s pokožku? Je nadmerne vysušená, svrbí, tvoria sa na nej vyrážky alebo pľuzgiere? Možno sa jedná o dermatitídu. Jej liečba môže byť náročná, preto by ste problém nemali zanedbať!
Dermatitída je všeobecné pomenovanie a skrýva sa pod ním veľké množstvo rôznych druhov ochorení pokožky. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že dermatitída je zápalové ochorenie kože, ktoré sa prejavuje pľuzgiermi a začervenaním. Prítomné je často aj svrbenie, vysušenie postihnutej kože, praskanie alebo dokonca odlupovanie. Rizikom pri dermatitíde je zanesenie infekcie do pľuzgierov a rán, čo môže priebeh ochorenia zhoršiť.
Existuje viacero typov dermatitídy. Delia sa však na dve základné skupiny, a to v závislosti od toho, čo ochorenie spôsobuje:
Tie má na svedomí kontakt pokožky s rôznymi vonkajšími vplyvmi, ako je napríklad slnečné žiarenie, suchý vzduch, mráz, agresívna kozmetika a čistiace prostriedky alebo nečistoty.
Sem patrí napríklad atopická dermatitída, ktorú spôsobuje precitlivenosť organizmu na rôzne alergény alebo seboroická dermatitída, pri ktorej pokožka produkuje nadmerné množstvo mazu a tak vznikajú mastné odlupujúce sa šupiny na pokožke.
Dermatitída sa môže prejaviť v podstate kdekoľvek na tele. Či už na pokožke hlavy, v miestach ochlpenia, na rukách, nohách alebo dokonca ako dermatitída na tvári. Postihuje rôzne vekové kategórie, deti nevynímajúc.
Lokálna liečba dermatitídy zahŕňa použitie kortikosteroidov a imunosupresív, a to v podobe krémov, gélov, mastí, sprejov alebo zásypov. Pri ťažkých prípadoch dermatitídy sa pristupuje k celkovej liečbe, a to vo forme tabliet alebo injekcií.
Lekár zároveň môže dať pacientovi ďalšie odporúčania na podporu liečby, napríklad vyhýbanie sa stresu, dráždivej kozmetike, či držanie diét. Avšak, klasická liečba dermatitídy, najmä používanie kortikosteroidov, môže spôsobovať rôzne vedľajšie účinky.
Pri nesprávnom alebo nadmernom užívaní môže dochádzať k stenčovaniu a predčasnému starnutiu kože, k tvorbe žiliek a jazvičiek. Ak je to teda možné, je vhodnejšie sa im vyhnúť. Pomôcť môžu aj prírodné rastlinné oleje.
Použitie rastlinných olejov pri dermatitíde je veľmi jednoduché. Stačí ich aplikovať na postihnuté miesta. Je ale potrebné vybrať si vhodný olej, v závislosti od typu pokožky, respektíve konkrétneho problému. Samozrejme, siahajte len po olejoch najvyššej kvality, ideálne bez obsahu akýchkoľvek pridaných látok.
Aké rastlinné oleje pomôžu pri dermatitíde?
Pri lokálnej liečbe dermatitídy môžete vyskúšať aj éterické oleje. Odporúča sa napríklad klinčekový, ktorý pôsobí protizápalovo a antisepticky a zmierňuje bolesť. Harmančekový má zas hojivé vlastnosti a znižuje výskyt dermatitídy. Na podporu hojenia poslúži éterický olej bergamot alebo geránium. Vynikajúci pri dermatitíde je tiež olej tea tree, ktorý zmierňuje podráždenie a zabraňuje rozšíreniu infekcie.
Pozor! Nie všetky éterické oleje môžu používať aj deti. Preto si vždy dôkladne prečítajte návod na použitie alebo sa poraďte s predajcom/lekárnikom.
Pri dermatitíde tiež nezabúdajte na dôslednú starostlivosť o pleť. Základom je pravidelná hygiena, hydratácia pokožky a používanie jemnej, nedráždivej kozmetiky.
foto: wikipedia.org
Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na sociálnych sieťach:
Keby všetko fungovalo tak ako tento obchod, mali by sme sa výborne.
Diskusia