Aké prírodné dezodoranty si môžete vybrať? Ponuka je naozaj pestrá
Potenie je prirodzený jav, pri ktorom si naše telo reguluje teplotu a zbavuje sa toxických látok. Je to dôležitý proces, no nie vždy sa cítime príjemne, najmä ak ten pot cítime. Našťastie, prírodné dezodoranty sú voňavé, zdravé a nezabraňujú poteniu, ale zápachu.
Ako si vybrať dezodorant
V dnešnej dobe je ponuka dezodorantov naozaj veľká a vybrať si môžete prírodné dezodoranty v spreji, krémové, tuhé, so sódou či bez, kryštály. Dôležité je pozerať sa najmä na zloženie, pretože koža ako najväčší orgán tela absorbuje všetko, čo si na ňu nanesieme.
Najdiskutovanejšou zložkou bežných dezodorantov sú hliníkové soli a hoci niekde sa informácie o ich škodlivosti rozchádzajú, je lepšie vyhnúť sa im. Takže nám ostala otázka, ako si vybrať správny prírodný dezodorant? Podľa spôsobu aplikácie, obsahu sódy, konzistencie? Odpoveď nie je jednoduchá, pretože každému vyhovuje niečo iné.
Kryštálový minerálny dezodorant
Počuli ste už o kryštálovom minerálnom dezodorante? Kryštálový minerálny dezodorant je tiež známy ako kamenec (tu si ňom prečítajte viac.). Nepoužíva sa však len ako dezodorant, ale aj ako prostriedok na zastavenie krvácania pri malých rankách. Jeho použitie je možno trochu špecifické, pretože minerál namočíte pod tečúcu vodu potriete ním čisté podpazušie. Na pokožke sa vytvorí jemne alkalické prostredie, ktoré zabraňuje množeniu baktérii a nebudete cítiť pot. Je unisex a určite sa nepobije s vôňou vášho parfumu.
Prírodné dezodoranty v spreji
Dezodoranty v spreji sú klasika, po ktorej siaha mnoho ľudí. Ich použitie je veľmi jednoduché, môžete po nich siahnuť kedykoľvek počas dňa. Balené bývajú často v sklených, plastových i kovových obaloch, ktoré sa dajú dobre recyklovať. K plusom patrí aj to, že neobsahujú alkohol (väčšina z nich) a sú tak šetrné aj k tej najcitlivejšej pokožke. Kvetinové, ovocné či svieže vône – stačí si len vybrať. Je pravdepodobné, že počas dňa sa bude musieť použiť znovu, ale to je pri prírodných dezodorantoch pomerne bežný jav.
Krémové a tuhé dezodoranty
Práve prírodné krémové dezodoranty zažili v posledných rokoch veľký boom a začalo ich predávať veľké množstvo značiek, aj slovenských. Rukou sa nanáša na pokožku podpazušia, čo nie každému vyhovuje. Najlepšie je, ak je pokožka čerstvo umytá a suchá. Dezodorant treba rozotrieť do stratena, aby nevznikli biele fľaky a nezašpinili ste si oblečenie. Tiež sa môžu aplikovať viac razy denne. Často obsahujú cenné prírodné maslá, oleje a výťažky, vďaka ktorým sa cítite sviežo a príjemne.
Tuhé dezodoranty sú o niečo tuhšie ako tie krémové a s obľubou sa balia do kompostovateľných alebo plastových obalov. Na pokožke ich treba nechať chvíľku priložené, aby zmäkli a ľahšie sa používali. Výhodou je, že tento raz ostanú ruky čisté a aplikovať ho tak môžete kedykoľvek podľa potreby.
Prírodné dezodoranty so sódou alebo bez?
V prírodných krémových aj tuhých dezodorantoch môžete nájsť sódu bikarbónu, ktorá zmierňuje pocit vlhkosti a neutralizuje zápach. Aj keď je jej pozitívna úloha v dezodorante jasná, môže spôsobiť začervenanie, pálenie, svrbenie podpazušia, v horších prípadoch vznikajú bolestivé alergické reakcie. Výrobcovia preto vyslyšali zákazníkov a priniesli na trh aj variantu bez sódy, ktorá je určená pre citlivé podpazušie.
Aký dezodorant preferujete?
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.
Diskusia