Ako bojovať proti slnkom spálenej pokožke

Ako bojovať proti slnkom spálenej pokožke

Leto je v plnom prúde a s ním v neodmysliteľnej dvojici dovolenky pri mori, na kúpalisku, či vo všeobecnosti čas strávený na slnku, ktorý všetci tak milujeme. Veď čo je lepšie na lete, keď nie slniečko a pozitívne lúče, ktoré nielen zlepšia náladu aj pomôžu telu pri tvorbe vitamínu D, ktorý tak potrebujeme na kosti a mnoho ďalšieho?

Aj slnka veľa škodí

Stále sa však vraví, že všetkého veľa škodí, dokonca aj tých dobrých vecí, ktoré máme radi/rady a inak to teda nie je ani so slniečkom. Pri nadmernom pobyte na ňom sa môžeme dopracovať nielen k nepríjemnému úpalu, ale aj ku povrchovým popáleninám malého rozsahu, ktoré sú veľmi bežné povedzme si rovno, nikto po nich netúži.

V prvom rade ľudia siahnu po panthenole, ktorý je osvedčenou klasikou. Lenže málo ľudí vie, že existuje aj veľké množstvo rôznych DIY postupov na vytvorenie si svojich vlastných pomocníkov na spálenú pokožku. Na tieto produkty vám pri tom bude stačiť maximálne 5 ingrediencií, ktoré bežne nájdete aj u seba v kuchyni.

Čo sa deje s pokožkou?

Vrchná časť kože sa naruší a to spôsobí, že sa začne „scvrkávať“. Prejde viacerými fáza, kde sa začne obnovovať od spodnej vrstvy a postupne vznikne nová koža. Zvyčajne sa popálenina zahojí do 14 dní a žiadnu stopu nezanechá. Nová koža je však veľmi jemná, zraniteľná a vysychá. Je veľmi dôležité ju premasťovať výživnými krémami podľa svojho výberu.

Prečo práve oleje?

Najlepšie sú oleje, ktoré v minulosti mali veľkú slávu a úspech pri liečení popálenín. Postupne sa prešlo aj na iné metódy. Je to však škoda, nakoľko oleje sú skvelou vecou a súčasťou každého dňa, tak prečo si nepomôcť prírodou?

Sú to tuky, ktoré obsahujú veľké množstvo všetkých možných chemických zlúčenín, ktoré majú na telo a aj samotný organizmus mnoho pozitívnych vplyvov. A hlavne dostanú sa aj do väčšej hĺbky kože a tým celkový efekt na ňu pri premasťovaní má väčší význam. Nakoľko to nie je len povrchové.

Mýty

Niektorí ľudia stále žijú v domienke, že oleje upchávajú póry a tým pádom nie sú práve najlepšie na používanie ako „krémy“. Pravdou však je, že prírodné oleje pokožku neupchávajú. Jedinými „upchávačmi“ sú minerálne oleje, ktoré sa do kozmetiky pridávajú. Takými najznámejšími sú vazelína, parafín, či glycerín.

A keďže oleje sú skvelou voľbou, tak v ďalších článkoch (TU a TU) sa môžete tešiť na DIY ako si vyrobiť doma rôzne prípravky na prvú pomoc a aj samotné doliečovanie spálenej pokožky od slnka, čo v tomto letnom období maximálne využijete.

A aké máte tipy vy? Čo používate ako prvú pomoc, či zlepšenie spálenej pokožky?


Nika Žembová
Nika Žembová
Bloggerka žijúca si svoj sen. Vždy pozitívne naladená študentka farmácie, ktorá si ulietava na kozmetike, dobrých romantických knihách a filmoch. Zbožňuje jógu a beh, bez pohybu by deň nebol dňom, no neodolá čokoláde a pečeniu dobrôt. Úplne vypne pri písaní a dobrej poľskej, či latino hudbe.