Ako na akné prírodne

Ako na akné prírodne

Akné - chronické ochorenie, ktoré trápi mnohých z nás. Bolo už o ňom toľko popísaného, no stále sa nenašiel ten zázračný všeliek, ktorý nás všetkých zachráni od nepekných a často bolestivých vyrážok, začervenaní či jaziev po vyliečenom akné. Ale čo na to naša prírodná lekárka? Dokáže nám pomôcť? Ako na akné prírodnou cestou?

Hoci za tvorbu akné je zodpovedných viacero faktorov, vrátane našej životosprávy, hormonálneho pozadia a genetiky, vhodnou starostlivosťou a správnym výberom kvalitných prírodných kozmetických produktov s účinnými zložkami môžeme stav našej problematickej pleti výrazne zlepšiť. Prírodná kozmetika ponúka širokú paletu výrobkov špecificky určených práve pre pleť so sklonom k akné.

Používanie prírodných olejov, kvetových vôd, práškových ílov a prírodného makeupu - to všetko pomáha s redukciou zápalu, urýchlením hojenia a potláčaním výskytu akné

5 tipov ako na akné prírodne:

1. Dajte šancu prírodným olejom

Ako na akné prírodneV kozmetickom priemysle veľmi mylne prevláda názor, že olej na pleť vôbec nepatrí. To však platí len v prípade minerálneho oleja, ktorý je ropným produktom a nikto by sa ním naozaj nechcel natierať.

Prírodný olej je však skvelý produkt pleťovej starostlivosti s množstvom benefitov, a to práve aj pre pokožku so sklonom k akné. Veľmi podstatný je výber vhodného oleja pre váš typ pleť.

Pre aknóznu pleť je ideálny olej s vysokým podielom kyseliny linolovej, ako napríklad olej z hroznových jadier, konopný, šípkový či pupalkový olej. Tieto oleje sú vhodné pre mastnú problematickú pleť.

Ak máte však suchší typ pleti, no zároveň vás trápia vyrážky, výbornou voľbou je arganový olej alebo jeho kombinácia, napr. s hroznovým olejom. Takýmto spôsobom pleti doprajete dostatok kyseliny linolovej, no zabezpečíte jej aj potrebnú hydratáciu.

Pre lokálne ošetrenie vyrážok je ako stvorený čajovníkový olej so silnými antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami - nezabudnite ho však vždy pred aplikáciou na pokožku zriediť!

2. Vyskúšajte kvetové vody

Kvetové hydroláty sú výbornou voľbou na tonizáciu, hydratáciu a dočistenie pleti. Na starostlivosť o problematickú pleť môžete vyskúšať hamamelovú či čajovníkovú vodu. Obidve pôsobia protizápalovo, sťahujú rozšírené póry a pomáhajú s hojením vyrážok.

Ružová, harmančeková a levanduľová kvetová voda sú rovnako dobrou alternatívou. Pôsobia upokojujúco, redukujú začervenanie pleti a zároveň ju dostatočne hydratujú.

3. Zinok je váš najlepší kamarát

Oxid zinočnatý je široko ďaleko známy svojimi vynikajúcimi protizápalovými vlastnosťami. Veľmi účinne pôsobí proti akné, potláča začervenanie a urýchľuje hojenie. Nájdete ho ako častú zložku či už v pleťovom kréme, lokálnom korektore alebo makeupe.

Obdobný účinok má aj čierne uhlie, ktoré sa s obľubou používa v mydlách, ktoré sú preto ideálne pre čistenie problematickej pleti.

4. S ílovou maskou dáte zbohom čiernym bodkám

Prírodné ílové prášky sa pýšia bohatým minerálnym zložením, silnými absorpčnými vlastnosťami a schopnosťou regulovať prebytočný kožný maz. Niet divu, že sú skvelou extra starostlivosťou pre aknóznu pleť. Vyrážky jemne vysušia, urýchlia ich hojenie a predchádzajú výskytu ďalších.

Pre mastnú problematickú pleť je ideálny bentonitový či zelený íl. Pri suchšom type pleti môžete vyskúšať rhassoul íl, ktorý dodá pleti takisto potrebnú hydratáciu. Alebo vyskúšajte masku špeciálne určenú na akné - tarika akné.

Prírodné íly - dary Zeme Prečítajte si: Prírodné íly - dary Zeme

5. Uprednostnite prírodný makeup bez silikónov

Za výskyt akné je mnohokrát zodpovedné práve používanie makeupov a krémov s obsahom silikónov, ktoré upchávajú póry a prispievajú k tvorbe vyrážok. Na problematickú pleť je preto najvhodnejšie používať prírodný makeup bez silikónov a iných látok, ktoré môžu podráždiť vašu pokožku. Uprednostnite preto prírodný makeup, či už tekutý s hydratačnými účinkami na suchšiu pleť alebo minerálny makeup, ktorý je skvelou voľbou na mastnú aknóznu pleť.

Na záver by som ešte spomenula dve užitočné pravidlá v starostlivosti o problematickú pleť. Pleť pravidlene a poctivo čistite, večer ju vždy dôkladne odlíčte, aby účinné zložky krémov a olejov mohli prejsť do pokožky a pleť mohla dýchať. Takisto je veľmi účinné pravidelne obmieňať produkty starostlivosti, nech si pleť na ne nezvykne, takpovediac udržujte akné na špičkách a nepoužívajte stále tie isté výrobky.

Dúfam, že vám niektoré z týchto tipov budú užitočné, vyskúšajte ich a možno zistíte, ako na akné s prírodnými zbraňami :).


Silvia z Girl Goes Bio
Silvia z Girls goes Bio
Začínajúca blogerka a milovníčka prírodnej kozmetiky, ktorá vyštudovala prírodné vedy a našla svoju záľubu v prírode, zdravom životnom štýle a čítaní. Ak práve neťuká recenziu na blog alebo nehľadá nové informácie zo sveta prírodnej kozmetiky, môžete ju nájsť s nosom zaboreným v dobrej knihe, na prechádzke v lese či pri trávení času s rodinou. Ak vás zaujíma prírodná a bio kozmetika, recenzie a DIY recepty, môžete mrknúť aj na jej blog na stránke: http://girlgoesbio.blogspot.sk.


Odporúčané produkty8