Ako používať doma esenciálne oleje? Možností je veľa
Esenciálne oleje si kupuje čoraz viac ľudí a obľubujú ich nielen ženy, ale aj muži. Poznáte možnosti, ako ich využiť v pohodlí domova a tešiť sa z nich naplno? Prinášame vám tipy, ako si môžete prevoňať svoje dni tými najkrajšími vôňami.
Obsah:
- Esenciálne oleje pre každého
- Inhalácia pri chrípke či nachladnutí
- Dokonalý kúpeľ
- Nebojte sa ich pomiešať
- Vnútorné použitie – áno alebo nie?
Esenciálne oleje pre každého
Možno ste ich ešte neskúsili a možno ste v ich používaní majster. Pravdou je, že s nimi môže začať každý a postupne sa naučí všetko, čo potrebuje vedieť. Najjednoduchší spôsob použitia esenciálnych olejov je nakvapkať ich do difuzéru alebo aromalampy. Dnes sú to štýlové doplnky, ktoré ozdobia každý priestor a pokojne ich môžete mať aj v kancelárii. Do vody pridáte niekoľko kvapiek oleja (prípadne olejov, pokiaľ ich kombinujete) a o chvíľu si už užívate krásnu vôňu. Nielenže bude priestor voňať, ale esenciálne oleje dokážu ničiť choroboplodné zárodky ako plesne, baktérie a vírusy vo vzduchu.
Môžete čítať knihu, pozerať film, variť alebo len tak ležať a popri tom vdychovať vône, ktoré majú na naše zdravie veľký vplyv. Môžete ich nosiť všade so sebou v inhalačných tyčinkách. Výhodou je, že sa dajú kúpiť už hotové alebo si do nich zmes esenciálnych olejov pripravíte sami.
Inhalácia pri chrípke či nachladnutí
Inhalácia môže v sezóne chrípok a prechladnutí výrazne dopomôcť k zmierneniu príznakov rôznych vírusových ochorení. Postačí vám na to miska alebo hrniec horúcej vody, do ktorých pridáte pár kvapiek oleja (eukalyptus, mäta, čajovník alebo bazalka napríklad). Nad takto pripravenú zmes sa nakloníte, hlavu zakryjete uterákom a inhalujete aspoň 10 minút. Takáto inhalácia uvoľňuje hlieny, prečisťuje horné a dolné dýchacie cesty a uľavuje tiež od kašľa.
Dokonalý kúpeľ
Patríte k ľuďom, ktorí si občas dopracujú dlhý kúpeľ? V tom prípade využijete aj tento tip. Postačí vám 5-15 kvapiek esenciálneho oleja, ktoré zmiešate so základným olejom (môžu to byť 2 lyžice mandľového, jojobového či olivového). Zmes olejov vylejte do vane s teplou vodou. Zmiešať esenciálne oleje a nosný olej je dôležité, pretože tie esenciálne sú vo vode nerozpustné. Ak by ste chceli skúsiť zmenu, tak základný olej môžete nahradiť soľou do kúpeľa, medom, teplým mliekom alebo sprchovým gélom bez vône. Takto pripravený kúpeľ upokojuje nervy, mierni svalové bolesti, dodáva energiu pri psychickom a fyzickom vyčerpaní.
Neriedený esenciálny olej na pokožku nepatrí.
Esenciálne oleje môžete na pokožku nanášať rozriedené, napríklad v kréme alebo oleji. Nikdy ich neaplikujte neriedené na kožu, pretože sú to vysoko koncentrované látky a môžu spôsobiť nepríjemné svrbenie, pálenie, začervenie a iné poškodenie pokožky. Neriedené sa obyčajne používajú len čajovníkový a levanduľový olej (na akné, škrabance, uštipnutie od hmyzu či iné ranky) potom, ako urobíte test znášanlivosti. Esenciálne oleje rozriedené v oleji alebo v kréme pôsobia na pokožku, prenikajú hlbšie do krvného obehu a pôsobia na celý organizmus. Takto pripravené oleje alebo krémy môžete používať na masáže, na natieranie boľavých miest alebo na obklady.
Nebojte sa ich pomiešať
Chceli by ste ich začať miešať? Je to výborný nápad, pretože zmesi esenciálnych olejov blahodarne pôsobia na naše telo aj dušu. Miešajú sa kvôli dosiahnutiu výraznejšieho účinku a pôsobia na psychické i fyzické zdravie. Kombinovať ich môžete aj pri výrobe domácej kozmetiky, parfumov, pracích prostriedkov alebo difuzérov.
Esenciálne oleje sú rozpustné napríklad v olejoch, mlieku a alkohole, ale nie vo vode. Preto sa pred tvorbou uistite, že doma máte všetko, čo potrebujete. Všeobecne platí, že môžete miešať oleje rovnakých kategórií (kvetinové, drevité, citrusové, svieže mätové, bylinkové, orientálne). Takto vzniknú vhodné kombinácie a vyberiete si to, čo máte najradšej. Pasujú k sebe aj kvetinové vône s drevitými alebo citrusovými, drevité pasujú k citrusovým či sviežim mätovým, orientálne s kvetinovými či citrusové s orientálnymi.
Vnútorné použitie – áno alebo nie?
Niektoré esenciálne oleje možno používať aj zvnútra, avšak pri takomto rozhodnutí treba byť maximálne opatrnými. Tieto lásky s vysokou koncentráciou môžu byť pri nesprávnom používaní nebezpečné. Preto je dobré poradiť sa so skúseným aromaterapeutom skôr, ako ich začnete užívať vnútorne. Všeobecne platí, že sa môžu miešať s jedlým rastlinným olejom, mliekom, medom či cukrom.Viac sa dozviete v článku Vnútorné užívanie éterických olejov? Vyskúšajte to!
Ako najčastejšie používate esenciálne oleje?
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.