Ako sa pripraviť na chladnejšie počasie? Zohrejme sa!

Ako sa pripraviť na chladnejšie počasie? Zohrejme sa!

Úderom Septembra je po lete. Vyťahujeme štýlové koženky. Sandále meníme za plnú obuv. Napadlo vás niekedy, že nielen "hardware" (obal tela), ale aj "software" (vnútro tela) potrebuje chrániť pre chladom? Doslova ohriať. Rady, tipy a triky ako na to sa dozviete nižšie!

Zapnime zdravý rozum

Tak ako si žalúdok pýta v lete paradajky a v zime šošovicu, tak si náš „obal“ pýta v lete kokosový olej a v zime sezamový olej. Kokosový olej, ktorý pochádza z tropických oblastí má silné ochladzujúce účinky na telo. Sezamový olej naopak ohrieva.

Široká škála surovín/potravín má rôzne tepelné účinky na naše telo. Väčšinou platí, že SEZÓNNE a LOKÁLNE sú pre nás najlepšie. Zachovajú zdravie a posilnia imunitu.

V dôsledku rozmachu konzumu je aj v našich končinách možnosť stretnúť sa v zime so surovinami, ktoré sú vyslovene letného typu, a naopak. Pokiaľ máme vypnutú intuíciu, často na to doplatíme sezónnymi chorobami, prechladnutiami a bolesťami, ktoré zdanlivo nemajú vysvetlenie.

Príkladom je pojedanie surových paradajok, papriky a citrusových plodov v zime. Raz za čas je to ok. Dlhodobá konzumácia „studených“ potravín počas chladného obdobia však prinesie do tela nerovnováhu. Časté prechladnutia, bolesti krížov, hlavy, či krku. U žien je to bolestivá a nepravidelná menštruácia.

V zime je zima, tak si ju nedávkujme navyše do tela. V lete je teplo, tak sa neprehrievajme!

POZOR! Platí to aj v oblasti kozmetiky. Kvalitná prírodná, či organická kozmetika má na naše telo podobný tepelný vplyv. So zmenou ročného obdobia odporúčam meniť nielen jedálniček, ale aj „beauty sortiment“ v kúpeľni ;*)

Ohrievajúce suroviny

Medzi ohrievajúce suroviny, ktoré sa bežne využívajú aj v kozmetickom priemysle patria:

  • škorica, zázvor, kardanom, aníz, čili. Oriešky a semienka
  • taktiež: tekvica, broskyňa, višne, maslo Ghí, rôzne oleje, vajíčka, ovčie mlieko, mak, bazalka
  • vo všeobecnosti: koreňová zelenina a jej extrakty prevažne zahrievajú, plodové ovocie chladí, alebo je neutrálne
Prečo milovať škoricu Prečítajte si: Prečo milovať škoricu

Problematika termických vlastností potravín je ale omnoho širšia. Venuje sa jej Indická Ajurvéda, a tiež Čínska Medicína. Množstvo informácií s konkrétnymi príkladmi nájdeme aj samy na nete. Aj základné znalosti v tejto oblasti nám značne uľahčia a odbremenia život ;*)

Ako eliminovať chlad

Ak si predsa nemôžeme pomôcť a radi konzumujeme na tele i na tanieri „nevhodné“ suroviny, existujú procesy, ktorými teplo potravine dodáte, či neutralizujete chlad. Je to úplne jednoduché:

  • varenie (teplé kaše na raňajky, kde na panvici zmiešate obiloviny (teplo) s citrusovým ovocím, či jabĺčkami (chlad). Takto vyčarujete nové, priaznivejšie termické vlastnosti.)
  • ohrievanie (kokosového oleja v zime pred aplikáciou na telo.)
  • miešanie s ohrievajúcimi potravinami (tázvorovo  -mätový čaj. zázvor teplo – mäta chlad.)
  • miešanie s hrejivými koreninami (teraz už viete, prečo je v zime obľúbenou vôňou na poli priemyslu s krásou práve pomaranč so škoricou. Aj ja ju milujem ;*)

Ako to robím ja

„Software“

ChilliVzhľadom na to, že som zimomravý typ, v stravovaní skôr uprednostňujem „ohrievanie“. Dokonca aj v lete si občas „prikúrim v žalúdku“ (šošovicovou polievkou, cesnakom, či čily papričkou), keďže skutočne veľmi môžem paradajky a iné ochladzujúce lahôdky z našej záhradky.

„Hardware“

V oblasti kozmetiky som z tých neposlušných. Milujem totiž vôňu pomaranča ;*) Ako už vieme, so škoricou je to ok. Všeobecne si ale dávam pozor na chlad. Sledujem kozmetické zložky a/alebo moju rekciu tela, pleti, pokožky, vlasov na konkrétny výrobok.

Napr., Kozmetická rada Neem Sunita Passi (viac info v recenzii TU) má svoj základ v proteíne z nimby (neem). Keďže má silne ochladzujúce vlastnosti, odporúčam ju používať skôr v lete. Napriek tomu, ja som ju používala minulú zimu a opäť som sa k nej vrátila toto leto. Proste mi sadla ;*)

Aby som sa moc nepodchladila, kombinujem ju s ohrievajúcimi kozmetickými produktmi. Mám rada hlavne prírodné mydlá z ovčieho a kozieho mlieka so zázvorom, s makom (peeling), alebo bazalkou.

Ak chcete aj v zime používať prírodnú kozmetiku, ktorá primárne ochladzuje, bez ujmy:

  • prečítajte si zloženie (najlepšie ak sú chladné zložky v rovnováhe s „hrejivými“)
  • vyskúšajte produkt (niet nad empirickú skúsenosť)
  • kombinujte s inou kozmetikou, ktorá ohrieva (viď príklady vyššie)

Môj článok je len základný vhľad do problematiky tepla a zimy v surovinách/potravinách. Verím, že aj tieto informácie vám pomôžu pri výbere a kombinácii vhodnej kozmetiky na nadchádzajúce jesenné obdobie.

Ak vás článok zaujal, sledujte náš blog a najbližšie sa dozviete aj mená konkrétnych kozmetických značiek a produktov = „ohrievačov“! Článok nájdete TU.

Ak viete čosi viac k danej téme, napíšte svoje názory, rady a skúsenosti pod článok! Uvítam postrehy k aktuálnej téme ;*)

PEKNÉ DNI


Denisa Mateašiková
Denisa Mateašiková
Bloggerka, zaujímajúca sa o zdravý životný štýl. Vlaso-fil. Joga-fil. Miluje prírodu, prírodnú kozmetiku a makové koláče s kokosovým cukrom. Prečítala by aj Alexandrijskú knižnicu a nepohrdne kvalitnou alternatívnou hudbou. Keď však ide do tuhého, upokojí ju len joga, Gayatri mantra a vtáčí spev ; ) Váži si inteligentných, dobrosrdečných a čestných ľudí. Oceňuje tých, ktorí tvoria. http://mateasikova.blog.sme.sk