Ako sa starať o suché vlasy?
Žiadny účes vám nevydrží, vaše vlasy sú rozlietané, krepovité, na dotyk drsné a na pohľad veľmi jemné? Áno, aj také sú suché vlasy. Možno je výhodou, že ich netreba až tak často umývať. No suché vlasy nevyzerajú veľmi dobre a majú sklon k tvorbe lupín. Ako sa o nich starať a prinavrátiť im lesk, zdravie a hydratáciu?
Čo je príčinou suchých vlasov
Aby ste vedeli zvoliť správnu starostlivosť, musíte najprv identifikovať príčinu suchých vlasov. K najčastejším príčinám, prečo vlasy strácajú vlhkosť, patria tieto:
- Prehnaná úprava vlasov. Máme na mysli ich časté fénovanie, žehlenie alebo natáčanie. Horúci vzduch vplýva na kvalitu vlasov veľmi negatívne.
- Časté a nesprávne umývanie vlasov. Ak si vlasy umývate každý deň, nečudujte sa, že sú suché. Na umývanie vlasov by ste mali používať vlažnú vodu, nikdy nie horúcu.
- Nesprávna strava a nedostatočný pitný režim. Vlasy je potrebné hydratovať aj zvnútra. Nezabúdajte preto na dodržiavanie pitného režimu. Svoju stravu obohaťte o esenciálne mastné kyseliny a zinok.
- Farbenie vlasov. Aj klasické farby na vlasy plné chémie sú príčinou ich sušenia. Používajte radšej hennu alebo iné prírodné farbivá.
- Zdravotné problémy. Príčinou suchých vlasov môže byť napríklad stres alebo hormonálna nerovnováha.
Najprv je teda potrebné upraviť stravu, prípadne odstrániť zdravotné problémy. Až potom je vhodné zamerať sa na samotné suché vlasy a starostlivosť o ne. Ako im pomôcť?
Starostlivosť o suché vlasy a pokožku hlavy
Suché vlasy majú tendenciu na koncoch sa nadmerne štiepiť. Preto si ich pravidelne nechajte zastrihnúť. Okrem toho by ste sa mali vyhýbať ich prílišnému farbeniu, upravovaniu horúcim vzduchom a nadmernému umývaniu. Ako by mala vyzerať starostlivosť o veľmi suché vlasy a suchú pokožku hlavy, ktorá má sklon k tvorbe lupín?
- Chráňte vlasy pred vonkajšími vplyvmi. Pri pobyte na slnku, ale aj pri silnom vetre, nezabúdajte na ochranu vlasov v podobe klobúka, či šatky. Ochranu vlasom pri opaľovaní poskytne aj špeciálny Vlasový olej na leto.
- Dodávajte im potrebné vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Cennými vitamínmi skupiny B, ale aj vitamínom A, E a D, vaše vlasy nadopuje avokádový olej.
- Hydratujte ich zvnútra. A to tak, že budete konzumovať potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Vhodná je listová zelenina, orechy, ryby, ale aj kvalitné mäso, ktoré obsahuje železo.
- Hydratujte ich zvonku. Buď s použitím kvalitného kondicionéru alebo s pár kvapkami rastlinného, napríklad jojobového oleja. Vynikajúce sú aj rôzne rastlinné maslá, napríklad maslo Murumuru.
- Hydratujte a vyživujte pokožku hlavy. Perfektný pre regeneráciu vlasovej pokožky je ricínový olej. Bráni tvorbe lupín a pokožku zásobuje potrebnými látkami. Navyše, podporuje rast vlasov.
Pravdaže, vhodné je tiež používanie kvalitnej kozmetiky, ktorá pokožku hlavy zbytočne nedráždi. Vyhnite sa chemickým zložkám v kozmetike.
Domáce recepty na suché vlasy
Čo na suché vlasy môžete využiť napríklad z kuchyne? Aké domáce masky alebo zábaly si môžete pripraviť? Máme pre vás zopár DIY receptov na suché vlasy.
Maska na suché vlasy
Ak sú vaše vlasy navyše zničené a máte citlivú pokožku hlavy, určite vám pomôže táto maska na suché vlasy zo zmesi olejov. Šálku olivového oleja zmiešajte s dvoma lyžičkami oleja z lieskových orechov, ktorý upokojí podráždenú pokožku hlavy a vyživí ju. Zmes votrite do pokožky hlavy a po celej dĺžke vlasov a nechajte pôsobiť. Potom vlasy umyte šampónom.
Olejový zábal na suché vlasy
Použitie olejového zábalu je veľmi jednoduché a skutočne efektívne. Stačí rastlinný olej na ohni zahriať na primeranú teplotu. Na suché vlasy použite jojobový, avokádový, kokosový, olivový alebo ricínový olej. Ohriaty olej naneste na vlasy, zabaľte do igelitového vrecka a uteráka a nechajte pôsobiť hodinu. Potom vlasy umyte šampónom.
Maska proti lupinám
O suché lupiny sa postará maska z kokosového a tea tree oleja. Zmiešajte štvrť šálky kokosového oleja s lyžičkou tea tree oleja, naneste na pokožku hlavy a nechajte pôsobiť aspoň hodinu. Potom vlasy umyte.
foto: pickpick.com
Diskusia