Ako si farbiť šedivé vlasy hennou

Ako si farbiť šedivé vlasy hennou

Rastlinku zvanú „Henna“ (Lawsonia inermis) vám určite nemusím nijako špeciálne predstavovať. Jej listy a stonky, vysušené a podrvené na prášok, už stáročia tvoria základ prírodného farbenia vlasov, pokožky a odevov. Nečudo, že mnohé kráľovné, princezné, či historicky významné ženy mali nádherné, husté a lesklé vlasy. Nepoznali totiž chémiu, ktorá pri dlhodobom používaní vedie k pravému opaku!

Pozitíva „hennovania“ (t.j. farbenia vláskov hennou):

  • Henna je čistý prírodný produkt
  • Má antiseptické a antibakteriálne vlastnosti
  • Čistí a obnovuje pôvodné prostredie našej pokožky hlavy
  • Krásne, husté, zdravé, pevné a lesklé vlasy
  • Vlasy nepadajú a rastú ako z vody ;*)
  • Zbavuje pokožku hlavy rôznych alergií, lupín, či ekzémov
  • Henna pracuje tak, že obaľuje vlas a vytvára na ňom farebné škvrny. To znamená, že nenarušuje pôvodnú štruktúru vlasu, ako to robia bežné chemické farby na vlasy
  • Vlas prirodzene hrubne, ale na dotyk je hebký
  • Obaľované vlasové dĺžky sú lepšie chránené pred vonkajšími vplyvmi počasia
  • Pravidelným hennovaním dosiahneme prirodzene pôsobiacu zmenu odtieňu, ktorá je trvalá

Dnes sa zameriam hlavne na farbenie šedivých vláskov touto prírodnou farbou. Farbenie hennou samo o sebe je umením v pravom zmysle slova. Dôležité je poznať svoje vlasy (hrúbku, jemnosť, poddajnosť, atď.), správne si hennu namiešať, a taktiež použiť vhodné prírodné doplnky na dosiahnutie práve vami požadovaného odtieňa.

Keďže sama zatiaľ nebojujem so šedivými vláskami, no pravidelne si ich hennou farbím, nižšie vám prezradím návod na farbenie vláskov, ktorý pozostáva ako z mojich skúseností s hennou, tak aj zo skúseností mnohých spokojných žien, ktoré sa nebáli podeliť o svoje zážitky na fórach.

Úvodom treba byť obozretný, najmä v 3 oblastiach

1. Hennu kupujte v prírodnej kvalite, najlepšie certifikovanú!

Keďže rokmi získava farbenie hennou (tzv. hennovanie) na sláve, ziskuchtiví podnikatelia sa chytili dobrej idey a miešajú klasický hennový prášok s chemickými prímesami. Výsledkom sú zničené, suché a lámavé vlasy, pričom už samotná „pseudo-henna“ sa pri miešaní a farbení správa inak ako prírodná henna a kazí „jej“ reputáciu.

Sama používam a odporúčam buď čistú Hennu BAQ, alebo veľmi obľúbenú a kvalitnú značku Henné Color Paris. Henna BAQ je vhodná nielen na farbenie vlasov, ale aj pokožky - ide o tzv. tetovanie hennou.

Tetovanie hennou s LaurelArt Prečítajte si: Tetovanie hennou s LaurelArt

Značka Henné Color Paris je známa tým, že okrem klasickej bezfarebnej henny, ponúka aj široké spektrum prirodzených farebných odtieňov na rôzne typy vlasov. Ja oceňujem, že majú vo svojej ponuke aj hennové šampóny, dostupné na rôzne typy a odtiene vlasov.

2. Neverte kaderníčkam, ktoré vás od henny odrádzajú!

Veľmi často počúvam od žien, že ich kaderníčka odrádza od používania henny. Henna vedie ku krásnym, zdravým, hustým vláskom a vlasovej pokožke :*) Už je vám to jasné? Na kom by kaderníci zarábali, keby si každý farbil vlasy hennou?

Okrem toho, každému človeku vyhovuje určitá obmena postupu farbenia hennou – niekde trošku viac primiešanej ingrediencie (paprika, kurkuma, ocot, citrón, indigo, atď.), menej hennového prášku, alebo naopak. Preto je najlepšie, keď si experimentuje človek doma sám, alebo s kamarátkou, ako to robievam ja. Kaderníčky na to beztak nemajú čas a chuť. Česť výnimkám, lebo verím aj v kvalitných kaderníkov ;*)

3. Nedajte na prvý „nezdar“ pri hennovaní vlasov!

Ako som už písala vyššie, hennovanie je umelecký proces. Potrebujete vedieť koľko hennového prášku potrebujú práve vaše vlasy, vzhľadom na dĺžku, hustotu i konzistenciu vlasu. Potrebujete empiricky zistiť, ktorý „prídavok“ (korenina, pochutina, prírodný prášok, atď.), a aké množstvo „prídavku“ vám dopomôže k želanému odtieňu. Nižšie vám síce poradím bežný návod „ako na to“, ale treba mať na pamäti, že celé farbenie je veľmi individuálne.

Pravidelným opakovaním hennovacieho procesu sa zlepšíte pri miešaní hennovej pasty aj nanášaní, a z farbenia na farbenie sa vám celé okrášľovanie vláskov bude javiť jednoduchšie. Vydržte a viditeľné výsledky v podobe zdravých a krásnych vlasov a vlasovej pokožky vás samy presvedčia ;*)

Čo nám pomôže pri hennovaní

Aktívna farbiaca zložka henny, nachádzajúca sa prevažne v listoch, podnecuje hlavne medené a červenkasté odtiene. Pre ženy s inou prirodzenou farbou je vhodné miešanie hennového prášku s rozličnými „prídavkami“, ktoré uvádzam nižšie:

  • Červený a medený odtieň: ak ste spokojná s červenými a medenými odleskami, zvýrazníte ich pridaním citrónovej šťavy, octu, mletej červenej papriky, kurkumy, mletej škorice, či ibištekového prášku do hennovej pasty. Vždy odporúčam poctivo premiešať!
  • Hnedý až čierny odtieň: hennový prášok zalievajte namiesto čistej vody, čiernym čajom alebo kvalitnou kávou. Ak chcete získať čierne, alebo kakaovo hnedé vlasy, doplňte hennový prášok, práškom z Amly a z Indiga. Čím viac Indigového prášku použijete, tým tmavší odtieň dosiahnete! Pri používaní Indiga však zalievajte vodou v maximálnej teplote 50 stupňov celzia, nie prevretou, ako pri čistej henne!
  • Blond odtieň: odporúčam použiť Henné Color Paris, odtieňa Blond. Pozor ale na to, že henna vlasy stmavuje! Blond hennou získate prirodzený pieskový odtieň blond, prípadne s jemným nádychom do medena. Na peroxidovú bielu blond zabudnite! Blond henna sa zalieva harmančekovým čajom

Farbenie šedivých vlasov

Farbenie šedivých vlasov hennou je komplexnejší, dvojfázový proces. Keď zvládnete úvodný prechod na hennu, tak časom, so štipkou trpezlivosti, dosiahnete krásny vami želaný odtieň, a navyše predídete predčasnému strácaniu vláskov, či „hormonálnej plešatosti“.

Na 1. fázu farbenia potrebujete:

  1. Kvalitnú prírodnú Hennu BAQ, alebo Henné Color Paris (bordovú – podľa rady pani „Z“ z fóra) (V prvej fáze je najlepšie nanášať bezfarebnú hennu, aby si vlasy navykli. Prípadne odtieň voľte podľa pomeru šedín a vašej prirodzenej farby, pričom treba rátať s jemne melírovým efektom. Pani „Z“ sa vyjadrila, že na prvofázovú bordovú hennu, ktorá skvelo prekryla šediny, jej potom v druhej fáze farbenia dobre chytila čierna henna. Výsledkom boli pekné tmavohnedé vlásky s vysokým leskom.)
  2. Kvalitný kokosový olej, aspoň 1 PL, na zjemnenie výslednej hennovej pasty a predídenie suchých vláskov po hennovaní
  3. Sklenenú misku na miešanie henny
  4. Sklenenú, drevenú alebo umelú lyžičku na miešanie henny
  5. Gumené rukavice
  6. Kadernícku kefku, alebo starú zubnú kefku na nanášanie hennovej pasty
  7. Uterák na zakrytie pliec
  8. Igelitové vrecúško na konečné zabalenie vláskov po hennovaní, prípadne ešte stará zimná čiapka
  9. Vodu zohriatu aspoň na 90 stupňov

Postup:

Hennu nanášame na čisté, vlhké vlásky, najlepšie umyté prírodným šampónom a jemne usušené v uteráku. Jemne prečešte hrebeňom s riedkymi zubami a môžete začať. Na 100 gramov hennového prášku použijeme cca 200 gramov horúcej vody. Miešame, kým dosiahneme hustú krémovú pastu, podobnú jogurtu. Ak sa nám zdá pasta veľmi hustá, jemne dolievame vodu a miešame ďalej. Ak riedka, vodnatá, prisypeme hennový prášok.

Na krátky strih, chlapčenský, použijeme pri hennovaní zhruba 50-80 gramov henny.

Na stredne husté vlasy, dĺžky max po plecia, použijeme 100 gramov henny.

Na dlhé vlasy, po lopatky až po pás, najlepšie aspoň 200 gramov henny.

Hennovú pastu necháme chvíľu odstáť, kým dosiahne znesiteľnú a bezpečnú teplotu, vhodnú pre aplikáciu na vlasovú pokožku. Zo skúsenosti stačí aj cca 10 minút pri izbovej teplote. Plecia si prekryte tmavým starým uterákom. Miesta na pokožke v okolí čela, uší a krku odporúčam namazať jemnou vrstvou kokosového oleja. Nezafarbia sa vám, resp. rýchlo z nich zotriete náhodne nanesenú pastu.

Hennu nanášame od pokožky hlavy, od korienkov vlasov, po celých dĺžkach až po spodok. Oddeľujeme tenké pramienky a hennujeme. Stačí holými rukami v „chirurgických“ rukaviciach, no ak je vám to lepšie, tak pokojne aj kaderníckou kefkou, či starou zubnou kefkou.

Nakoniec, keď už je henna nanesená, pomasírujeme pokožku hlavy a vlasy stočíme na vrch pod igelitové vrecúško. Najlepšie, keď navyše zakryjete uterákom, či natiahnete starú zimnú čiapku. Henna na vzduchu/chlade tuhne, a potom sa ťažko zmýva. Dôležité je udržať ju v teple a v tekutejšej konzistencii :*)

V prvej fáze necháme na vlasoch hennu pôsobiť minimálne 4 až 5 hodín, najlepšie celý deň, alebo celú noc.

Nakoniec zmyjeme prírodným šampónom, najlepšie hennovým šampónom, ktorý podporí farebný nádych henny. Umývame, kým neostáva číra voda.

Prvou fázou hennovania dosiahneme prirodzený odtieň henny, ktorý spôsobí styk rastlinky práve s našimi vlasmi. Môže byť bledší, či tmavší, medenejší, či bordovejší. Ak chcete prirodzene tmavšie, hnedé alebo čierne vlasy, neľakajte sa, v druhej fáze sa k nim dopracujeme ;*) Na základe zistenia, ako pôsobí henna na váš typ vlasov, budete vedieť ako pokračovať v druhej fáze farbenia.

Medzi 1. a 2. fázou farbenia ponechajte medzeru minimálne tri dni, najlepšie týždeň, kým sa henna zžije s vašimi vláskami a hennové pigmenty prestanú pracovať. Vtedy uvidíte skutočný výsledok prvého procesu.

Henna BAQ a indigo

Použití bola v prvej fáze henna BAQ a v druhej fáze indigo

Na 2. fázu farbenia potrebujete:

  1. Hennový prášok Henné Color Paris, odtieň podľa vašich preferencií (všetky odtiene nájdete TU ;*)
  2. Indigový prášok na dosiahnutie tmavšieho hnedého až čierneho odtieňa / Ibištekový prášok na dosiahnutie červenšieho odtieňa
  3. Kvalitný čistý kokosový olej, mandľový olej, alebo olivový olej, ktorý vmiešate do hennovej pasty
  4. Pomôcky použité aj pri prvej fáze hennovania

Postup:

Na dosiahnutie tmavšieho hnedého odtieňa zmiešame 50g henny a 50g indigového prášku (množstvo si však samy regulujete, podľa toho, ako vám hennová pasta chytá. Je to veľmi individuálne.)

Na dosiahnutie čiernej farby vláskov zmiešame 30-40 gramov henny a 60-70 gramov indigového prášku. Čím viac indiga pridáte, tým bude výsledná farba tmavšia. Zalievame horúcim čiernym čajom, alebo kvalitnou kávou a zopakujeme postup z prvej fázy farbenia.

Na dosiahnutie červenšieho odtieňa zmiešame 50g henny a 50g ibištekového prášku. Zalievame kvalitným horúcim ibištekovým čajom, alebo červeným vínom a zopakujeme postup z prvej fázy farbenia.

Hennu necháme na vláskoch pôsobiť minimálne dve hodiny, no najlepšie 4 až 5 hodín.

Dvojfázové farbenie hennou, henna BAQ a hnedá henna

V prvej fáze bola použitá henna BAQ, v druhej fáze hnedá henna Henné Color Paris

Druhou fázou hennovania by malo vyzrieť celkové zjednotenie farby a sceliť farebný odtieň. Kým v prvej fáze máte viditeľné „melíry“ v oblasti väčšieho výskytu šedín, druhá fáza prekrýva a zjednocuje farebný odtieň. (Takmer) úplne jednotný odtieň je možné dosiahnuť pravidelným hennovaním, aspoň raz za 3 – 4 týždne.

Avšak, prirodzený bledší odlesk v tmavších vlasoch pôsobí estetickejším dojmom a už dávno sa „nenosí“ jednotná „umelo pôsobiaca“ farba na vlasoch, ktorú vám môžu „spôsobiť“ chemické farby na vlasy. Vlasy potom pôsobia veľmi neprirodzene.

Opakované farbenie hennou (dofarbovanie): Po tom ako sme úspešne zvládli dvojfázové farbenie a prechod na hennu, máme čas 3 až 4 týždne do ďalšieho hennovania. Závisí to od toho, ako rýchlo vám rastú vlásky, no ja sama odporúčam hennovať aspoň raz za mesiac.

V tomto dofarbovacom režime stačí hennovať postupom 2. fázy, spomínanej vyššie. Čas na pôsobenie henny skrátiť na 2 až 5 hodín. Pokiaľ však túžite po intenzívnejšom odtieni, najlepšie je nechať hennu na hlavičke celý deň/celú noc.

Pamätajte, že farbenie vlasov hennou je veľmi individuálne. Niekedy chytí na prvý raz tak ako si prajeme, inokedy chytí bledšie, alebo tmavšie. Treba byť trpezlivý a experimentovať v množstve henny, odtieni henny, prídavkoch aj dobe pôsobenia.

Bežne sa odporúča aplikovať prv bledší odtieň henny, od toho požadovaného, aby sme videli jej prácu s našimi vlasmi. Trpezlivosť sa však vyplatí ;*)

Henna galéria - pozrite si fotky vlasov pre a po hennovaní

Vaše vlásky sa vám odvďačia:

  • Krásnou a prirodzenou farbou
  • Vysokým leskom
  • Hebkosťou

Vaša pokožka hlavy bude:

  • Zdravá
  • Prekrvená
  • Stimulujúca rast nových vláskov

Ak si neviete rady, ktorá henna je pre vás tá „najjj“, napíšte do komentára pod článkom a rada vám pomôžem ja, alebo moji kolegovia. Väčšina hennujeme ;*)

Krásne vlásky prajem. Nech žiaria hennou :*)))


Denisa Mateašiková
Denisa Mateašiková
Bloggerka, zaujímajúca sa o zdravý životný štýl. Vlaso-fil. Joga-fil. Miluje prírodu, prírodnú kozmetiku a makové koláče s kokosovým cukrom. Prečítala by aj Alexandrijskú knižnicu a nepohrdne kvalitnou alternatívnou hudbou. Keď však ide do tuhého, upokojí ju len joga, Gayatri mantra a vtáčí spev ; ) Váži si inteligentných, dobrosrdečných a čestných ľudí. Oceňuje tých, ktorí tvoria. http://mateasikova.blog.sme.sk


Odporúčané produkty8