Ako vplýva modré svetlo na ľudský organizmus a ako sa pred ním chrániť

Ako vplýva modré svetlo na ľudský organizmus a ako sa pred ním chrániť

Obsah:

  1. Čo je modré svetlo
  2. Zdroje modrého svetla
  3. Modré svetlo a oči
  4. Modré svetlo a spánok
  5. Modré svetlo a duševné zdravie
  6. Modré svetlo a pokožka
  7. Iné riziká
  8. Deti a dospievajúci sú citlivejší
  9. Ako sa brániť pred modrým svetlom?
  10. Kedy je modré svetlo prospešné?
  11. Na záver

Každý, kto sa snaží žiť zdravo a nastoliť v rodine zdravý životný štýl, dáva pozor na to, čo je a pije, snaží sa športovať a vyhýbať sa prehreškom. Unavený z pracovného dňa, vyčerpaný z posilňovne a hladný si potom líha do postele, berie do rúk ovládač od televízora alebo mobil, aby aspoň na chvíľu unikol od každodenných starostí. V tom okamihu sa vystavuje modrému svetlu, ktoré si síce neuvedomuje, no predsa prijíma jeho nie veľmi zdravé žiarenie.

Modré svetlo existuje, ako je svet svetom. Jeho negatívne účinky na organizmus sme si však začali viac uvedomovať s príchodom moderných technológií a elektroniky. Modré svetlo sa spája najmä s vplyvom na oči a zrak, je však toho oveľa viac, čo by ste mali vedieť.

Čo je modré svetlo?

Modré svetlo je súčasťou spektra viditeľného svetla – to, čo ľudské oko vidí. Keď hovoríme „svetlo“, v skutočnosti máme na mysli viditeľné vlny elektromagnetického žiarenia.

Všetky farby, ktoré vidíte okolo seba, sú súčasťou spektra viditeľného svetla. Každá farba má inú vlnovú dĺžku a inú energiu. Najdlhšia vlnová dĺžka svetla, ktorú môžete vidieť, je červená. Najkratšia je fialová. Ultrafialové (UV) svetlo má ešte kratšiu vlnovú dĺžku, no ľudské oči ho nedokážu zachytiť.

Dlhšie vlnové dĺžky sú pre naše oči jednoduchšie, pretože majú nižšiu energiu. Modré svetlo má kratšiu vlnovú dĺžku, čo znamená, že má viac energie. Aj preto cítite, že vaše oči sú unavené, keď niekoľko hodín pozerajú na LCD displej počítača alebo mobilného telefónu, ktorý vyžaruje modré svetlo.

Skutočnosť, že modré svetlo má vyššiu energiu ako iné farby, znamená, že môže rýchlo preniknúť do sietnice v zadnej časti oka. Zatiaľ čo niektoré štruktúry v oku, ako je rohovka a šošovka, zvyčajne blokujú škodlivé lúče, ako je ultrafialové svetlo, prechod modrého svetla umožňujú.

Zdroje modrého svetla

Modré svetlo má prírodné aj umelé zdroje, a to:

  • Slnečné svetlo: Primárny zdroj modrého svetla, ktorý prispieva k farbe oblohy.
  • Terapeutické modré svetlo: Modré svetlo môže byť izolované a v kombinácii s liekmi môže byť použité ako liečba zápalových stavov, ako je akné a niektoré druhy rakoviny kože.
  • Svetelné zdroje: LED lampy a svietidlá, energeticky úsporné žiarovky.
  • Digitálne zariadenia: LED obrazovky sú významným zdrojom vystavenia modrému svetlu, najmä pri dlhodobom používaní (počítače, notebooky, tablety, mobilné telefóny, e-čítačky a pod).
  • Fluorescenčné osvetlenie: Tieto energeticky účinné svetlá vyžarujú aj modré svetlo, bežne používané v kanceláriách a obchodných priestoroch.

Modré svetlo a oči

Jednou z častí tela, o ktorej môžete stopercentne vyhlásiť, že ju negatívne ovplyvňuje modré svetlo, sú oči. Určite ste sa s tým sami stretli, ak trávite veľa času za počítačom alebo často pozeráte do smartfónu. Vaše oči vám dajú samé najavo, že nateraz modrého svetla stačilo.

Ako vplýva modré svetlo na ľudský organizmus a ako sa pred ním chrániť

Medzi najbežnejšie príznaky patria:

  • Rozmazané videnie
  • Častá potreba pretierať si oči alebo žmurkať
  • Ťažkosti so zaostrovaním
  • Suché a začervenané oči
  • Nezvyčajná, či dokonca bolestivá citlivosť na svetlo alebo osvetlenie
  • Bolesť očí
  • Bolesť hlavy
  • Bolesť chrbta, krku a ramien

Keď sú oči vystavené vysokej úrovni alebo dlhým obdobiam modrého svetla, ich schopnosť absorbovať modré vlnové dĺžky a opraviť poškodenie sa zníži. To môže potenciálne viesť k nevratnej deštrukcii buniek. Aj preto by sa kontrola zraku – tak ako zubná preventívna prehliadka či dentálna hygiena – mala absolvovať aspoň raz do roka.

Ako vplýva modré svetlo na ľudský organizmus a ako sa pred ním chrániť

Modré svetlo a spánok

Vaše vnútorné hodiny alebo cirkadiánny systém (cirkadiánny rytmus) sú nastavené tak, aby reagovali na prirodzené svetlo. Sýte modré svetlo ranného slnka blokuje uvoľňovanie spánkového hormónu melatonínu a prebúdza vás. Zatiaľ čo červené tóny zapadajúceho slnka alebo absencia modrého svetla pripravujú telo na spánok.

Modré svetlo, ktorému sa pred spaním vystavujete, dokáže oklamať váš cirkadiánny systém. Organizmus si potom mylne myslí, že je deň. Pre veľa ľudí to môže znamenať nepravidelný
alebo nekvalitný spánok.

Cirkadiánny systém tiež ovplyvňuje základné telesné systémy, ako je trávenie, krvný tlak, regulácia teploty a metabolizmus, čo môže viesť k oveľa závažnejším stavom.

Modré svetlo a duševné zdravie

Spozorovali ste na sebe, že ste podráždení, nervózni a neviete sa sústrediť? Takéto stavy často zažívajú pracovníci v kancelárii, ktorí celé hodiny pozerajú do počítača. Únava očí a vyčerpanosť má priamy vplyv aj na náladu človeka.

Nehovoriac o nedostatočnom a nekvalitnom spánku. Ak dovolíte modrému svetlu, aby narušil váš 24 hodinový cyklus, váš organizmus sa dostáva do nerovnováhy. S narušením cirkadiánneho rytmu úzko súvisí aj jedno z najčastejších civilizačných ochorení súčasnosti. Hovoríme o poruchách nálad a ďalších duševných ochoreniach.

Bežná je podráždenosť, nervozita, nesústredenosť, úzkosť a depresia. S modrým svetlom sa viaže aj bipolárna porucha, posttraumatická stresová porucha a pod.

Modré svetlo a pokožka

Čím je vlnová dĺžka svetla kratšia, tým hlbšie do organizmu dokáže preniknúť. Modré svetlo preniká hlboko do pokožky, dokonca hlbšie ako UV žiarenie, a to až do strednej vrstvy kože
– dermis, kde sú krvné cievy. Napomáha vzniku voľných radikálov, ktoré vyvolávajú oxidačný stres a ten vedie k predčasnému starnutiu pokožky.

Zvyšuje sa riziko vzniku pigmentových škvŕn a vrások, a to najmä v oblasti brady a líc. Pokožka je podráždená a začervenaná. Dôsledky modrého svetla na pokožku poznáme aj pod pojmom digitálne starnutie.

Ako vplýva modré svetlo na ľudský organizmus a ako sa pred ním chrániť

Iné riziká

Melatonín nie je jediný hormón, ktorý môže byť ovplyvnený umelým modrým svetlom. Keď je váš cirkadiánny rytmus narušený, môže to ovplyvniť aj vaše reprodukčné zdravie, ktoré závisí od správnej hladiny hormónov počas menštruačného cyklu. Ovulácia závisí od regulovaného cirkadiánneho rytmu. Keď sa tento rytmus vypne, môže to viesť k problémom reprodukčného zdravia, ako je syndróm polycystických vaječníkov a problémy s plodnosťou.

Mnohé výskumy tiež poukazujú na to, narušenie cirkadiánneho systému súvisí so zníženou schopnosťou opravovať DNA bunky poškodené oxidáciou, čím sa zvyšuje riziko rakoviny. Preukázalo sa to najmä u nočných pracovníkov, ktorý boli dlhšie obdobie vystavení viac modrému svetlu ako tomu dennému.

Narušenie cirkadiánneho systému hrá úlohu aj pri zvýšenej hladiny cukru v krvi a rozvoji cukrovky, obezity, kardiovaskulárnych ochorení a pod.

Deti a dospievajúci sú citlivejší

Oči vášho dieťaťa nefiltrujú modré svetlo tak dobre ako vaše. Príliš veľa svetla z obrazoviek zariadení môže zvýšiť riziko obezity a krátkozrakosti. Často sa objavujú poruchy kognitívnych funkcií. Medzi kognitívne funkcie patria napríklad pamäť, pozornosť, reč, rýchlosť myslenia, schopnosť pochopenia informácií, schopnosť posudzovania a riešenia
problémov, plánovanie, organizovanie, ale aj sebakontrola a ovládanie emócii.

Ak ste u svojho dieťaťa postrehli zmeny v týchto funkciách, možno je načase zamyslieť sa nad tým, koľko času trávi pri počítači, televízore alebo s mobilom v ruke.

Ako vplýva modré svetlo na ľudský organizmus a ako sa pred ním chrániť

Modré svetlo pred spaním môže spôsobiť, že detské telo bude v noci uvoľňovať melatonín ešte pomalšie ako vaše. Keď deti a dospievajúci večer dlho pozerajú na obrazovku tabletu
alebo mobilného telefónu vydávajúcu modré svetlo, zaspanie im trvá dlhšie; navyše majú tendenciu mať menej REM spánku a prebúdzať sa ospalí – dokonca aj po ôsmich hodinách spánku.

  Inšpirujte sa: Najlepšou liečbou je prevencia! Pozrite sa, ako používať mobilný telefón čo najbezpečnejšie?

Nedostatočný spánok môže viesť k problémom s učením. U dospievajúcich potom môžu nastať výkyvy emocionálneho správania, ktoré je v tomto veku už tak dosť zložité. Z nedostatku spánku môžu taktiež prameniť výbuchy nekontrolovateľného hnevu a plaču.

Ak chcete chrániť oči dieťaťa, obmedzte čas strávený pred obrazovkou. Zaveďte tiež pravidlo, že elektronické zariadenia sa odložia aspoň hodinu pred spaním, malo by to prispieť k zlepšeniu kvality spánku.

Ako sa brániť pred modrým svetlom?

Najjednoduchším spôsobom, ako sa chrániť pred účinkami modrého svetla, je minimalizovať čas strávený pred obrazovkou. Bohužiaľ nie vždy je to možné. Existujú ďalšie spôsoby, ako môžete zmierniť účinky modrého svetla.

Usporiadanie pracovného priestoru

Správna organizácia pracovného priestoru je dôležitým prvkom zníženia námahy očí pri pozeraní na obrazovku počítača. Napríklad horná časť monitora by mala byť v jednej rovine s vašimi očami a vo vzdialenosti 50–70 cm.

Nastavenie jasu obrazovky

Úprava jasu obrazovky je jednoduchý spôsob, ako znížiť únavu očí. Znížte alebo zvýšte jas tak, aby zodpovedal úrovni okolitého osvetlenia, aby sa oči nemuseli zaoberať kontrastom. Ak musíte pred spaním používať zariadenia, ktoré vyžarujú modré svetlo, použite nastavenia „noc“ alebo „tmavé“ na zníženie vystavenia modrému svetlu.

Očná výživa

Prirodzenú ochranu očí je možné podporiť konzumáciou potravín alebo doplnkov bohatých na kľúčové živiny. Luteín a zeaxantín sa prirodzene vyskytujú v potravinách, ako sú špenát,
kel a iná listová zelenina. Zatiaľ čo mezo-zeaxantín možno nájsť v niektorých rybách. Na zabezpečenie dostatočného denného príjmu sú dostupné aj výživové doplnky.

Pravidlo 20/20/20

Každých 20 minút si urobte 20 sekundovú prestávku a zamerajte svoj zrak na niečo vzdialené aspoň 20 stôp (približne 50 cm). Tento jednoduchý a nenáročný trik poskytne vašim očiam tak potrebnú prestávku, zníži únavu očí a iný očný stres spojený s prácou na počítači.

Okuliare blokujúce modré svetlo

Kvôli zvýšenému času strávenému na obrazovke v posledných rokoch sú čoraz obľúbenejšie okuliare so špeciálnym filtrom určeným na blokovanie modrého svetla. Tieto okuliare sú určené na ochranu očí pred prílišným vystavením modrému svetlu.

Zlepšite svoje prostredie na spanie

Ak sú vo vašej spálni zdroje svetla, ktoré nemôžete stlmiť alebo vypnúť, umiestnite ich do skrinky s dvierkami. Oddeľte miesto na spanie od zvyšku miestnosti tak, že do steny zabodujete puzdro na posuvné dvere. Dvere nebudú zasahovať do priestoru, na druhej strane stanú sa vašim spolubojovníkom pred modrým svetlom. A nakoniec skúste použiť masku na oči.

Ako vplýva modré svetlo na ľudský organizmus a ako sa pred ním chrániť

Obmedzte používanie zariadení pred spaním

Nepoužívajte elektronické zariadenia aspoň jednu až dve hodiny pred spaním. To umožňuje vášmu telu produkovať melatonín prirodzene a podporuje lepšiu kvalitu spánku.

Používajte správne osvetlenie

Rozhodnite sa pre teplejšie a menej intenzívne možnosti osvetlenia vo vašej domácnosti a na pracovisku. Zvážte použitie lámp so stmievačmi a teplých LED žiaroviek, aby ste minimalizovali vystavenie modrému svetlu.

Chráňte sa aj vonku

Keď ste vonku, noste slnečné okuliare s kvalitnými šošovkami, ktoré blokujú 99 až 100 % UV žiarenia a približne 75 až 90 % viditeľného svetla.

Kedy je modré svetlo prospešné?

Keď sa povie “modré svetlo”, väčšina si ho spojí s jeho negatívnym dopadom na ľudský organizmus. Modré svetlo má však určité pozitívne účinky, najmä počas dňa.

Regulujte cirkadiánny rytmus: Cirkadiánny rytmus je prirodzený cyklus bdenia a spánku. Po západe slnka, keď budete menej vystavení prirodzenému modrému svetlu, vás vaše telo
bude informovať, že je čas na spánok.

Podporujte bdelosť: Keď nie ste vo svojej najlepšej fyzickej kondícii, vystavenie modrému svetlu môže účinne zlepšiť váš reakčný čas a stimulovať vašu bdelosť. Pozor však na nadmerné vystavenie takémuto svetlu, môže viesť k bolestiam hlavy, dokonca až k migréne.

Posilňuje pamäť a kognitívne funkcie: Modré svetlo, známe aj ako studené svetlo, sa odporúča do škôl, kancelárií a na pracoviská. Je dokázaný jeho vplyv na bdelosť človeka, na sústredenosť, pamäť a iné kognitívne funkcie.

Pozdvihnutie nálady: Modré svetlo zvyšuje bdelosť a ostražitosť vášho mozgu, znižuje pocit ospalosti počas dňa, čo vedie k celkovo lepšej nálade.

Ako vplýva modré svetlo na ľudský organizmus a ako sa pred ním chrániť

Na záver

Je priam neuveriteľné, že modré svetlo, ktoré sa podieľa na takej nádhernej farbe oblohy, môže byť aj škodlivé. Modré svetlo ukryté v slnečných lúčoch nás prebúdza a dodáva nám
energiu na zvládnutie ďalšieho náročného dňa.

Negatívne účinky modrého svetla sa začali skúmať s príchodom rôznych elektronických zariadení a konvenčného osvetlenia. Modré svetlo ovplyvňuje zdravie očí, kvalitu spánku, náladu a bdelosť, pružnosť a hydratáciu pokožky, spája sa však aj s vyšším rizikom cukrovky, obezity a kardiovaskulárnych ochorení.

Modrému svetlu sa človek nevyhne, dnešné doba mu to jednoducho nedovolí. Ak sa chcete udržať v čo najlepšom zdraví a kondícii, zaužívajte si niektoré z našich rád, ako zmierniť negatívny dopad modrého svetla. Z tohto procesu nevynechajte ani svoje deti. Je veľmi dôležité vybudovať správne návyky, ktoré si so sebou ponesú do produktívneho života.