Aromaterapia pre tehotné – áno alebo nie?
Aromaterapia zažíva zlaté časy a čoraz viac ľudí sa zaujíma o jej blahodarné účinky. Aromaterapia pre tehotné v mnohých vyvoláva otázniky, ale ak sa dodržia všetky bezpečnostné pravidlá, spokojná bude mamička aj bábätko.
Čo musíte vedieť, kým začnete
Skôr, ako sa po pozitívnom tehotenskom teste vrhnete na aromaterapiu pre tehotné, získajte čo najviac informácií a poraďte sa so svojím lekárom. Dôležité je poznať oleje, ktoré by mohli spôsobiť potrat, poškodenie dieťaťa a tie, ktoré sú pre zdravie matky aj dieťaťa vhodné.
Kupujte len čisté prírodné oleje, ktoré neobsahujú žiadne škodlivé látky a nepredstavujú tak riziko. Zaujímavé je aj to, že v tehotenstve sa čuch ženy môže meniť a to, čo jej voňalo, už nemusí. Preto možno výber správneho oleja potrvá trochu dlhšie.
Niektoré éterické oleje sú zakázané alebo sa neodporúča ich používanie, pretože môžu vyvolať menštruáciu a spôsobiť potrat alebo predčasný pôrod, čo môžu spôsobiť zahrievacie oleje. Tehotné ženy by nemali používať esenciálne oleje šalvia muškátová, šalvia lekárska, fenikel, gaultéria, majorán, bazalka, mäta prieporná, citrónová tráva, tymián, jalovec, myrha, cédrové drevo, rozmarín, yzop a zahrievajúce oleje ako škorica, klinček.
Aromaterapia pre tehotné po prvom trimestri
Pre zdravie matky aj dieťaťa je dodržiavanie pravidiel používania esenciálnych olejov mimoriadne dôležité a v 1. trimestri je lepšie vyhýbať sa im. Aromaterapeuti tvrdia, že po prvom trimestri môžu začať ženy používať trochu viac olejov a používať ich najmä na zmiernenie príznakov ako je nevoľnosť, nechutenstvo, únava alebo bolesť hlavy.
Pokiaľ sa rozhodnete používať esenciálne oleje, používajte polovičné alebo len tretinové dávky oproti bežne odporúčaným dávkovaniam. Kým niektoré sú vynikajúce na inhaláciu, iné poslúžia proti striám a podporia elasticitu pokožky.
Nikdy ich neaplikujte neriedené na pokožku, ale miešajte pár kvapiek s nosným olejom alebo krémom. Vnútorné užívanie olejov je v tehotenstve zakázané a difuzér by nemal byť pustený viac ako 15 minút. Aromalampa by nemala byť zapálená viac ako hodinu.
Ktoré oleje si vybrať?
Aromaterapia pre tehotné môže byť mimoriadne voňavá. Siahnuť môžu po esenciálnych olejoch kadidlo, harmanček, bergamont, levanduľa, ylang ylang, puškvorec, anýz, citrusy, kozlík, vanilkovník, ihličnaté stromy, ľubovník, nechtík, kardamon, vavrín, myrta, medovka, ruža, santal, zeler či kôpor.
Levanduľový olej má veľmi priaznivý vplyv na psychiku. Upokojuje, navodzuje príjemnú atmosféru, bojuje so stresom a zlepšuje kvalitu spánku. Každá mamička je prirodzene nervózna, či už z pôrodu alebo nadchádzajúceho materstva a práve levanduľa dokáže priniesť harmóniu a pokoj. Treba mať na pamäti, že levanduľový olej môže znižovať tlak.
Citrónová vôňa môže výrazne ovplyvniť náladu, pôsobí pri stavoch, keď vám je „zle od žalúdka“, skúsiť ho môžete aj na ranné nevoľnosti. Proti nevoľnosti účinkuje aj koriander, grapefruit a kardamon. Na úzkosť alebo slabosť môžete skúsiť geránium, bergamot, pomaranč alebo ylang ylang.
Výrobcovia začali ponúkať aj inhalačné tyčinky, ktoré sú namiešané tak, aby si poradili s rôznymi problémami ako nevoľnosť, únava, chrípka či relax. Môžu sa nosiť v kabelke a budete ich tak mať po ruke vždy, keď bude treba. Jednoducho si k nim privoniate.
Ako sme už napísali vyššie, skúsiť esenciálne oleje v tehotenstve je najlepšie po porade s lekárom a po dohode so skúseným aromaterapeutom. Potom budete mať istotu, že o vás aj bábätko bude skvele postarané.
Používali ste v tehotenstve esenciálne oleje?
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.
Diskusia