Tento produkt už nie je v ponuke, odporúčame namiesto neho zakúpiť tento nimbový olej.
Dnes si povieme čosi viac k môjmu novému objavu v oblasti organickej kozmetiky. Najprv vám predstavím firmu „Akamuti“, ktorá ponúka širokú škálu čistých prírodných elixírov pre naše telo i dušu. Potom sa pozrieme konkrétne na jeden produkt, a to „Nimbový olej“, ktorý obohatil moju zásobu zdraviu prospešných olejčekov a veľmi príjemne ma prekvapil svojimi účinkami. Poďme pekne od začiatku.
Zakladateľkou a hlavnou tvorkyňou „Akamuti“ je inšpiratívna žena Lindsay Hedges, ktorá začala žiť svoj sen v roku 2003. Je kvalifikovanou aromaterapeutkou a zanietenou botaničkou, ktorá sa aktívne podieľa na spolupráci, nielen pri výrobe, ale aj na webe, či s dizajnérmi. Názov „Akamuti“ má africké korene a znamená synonymum „malý strom“ a „málo medicíny“. Poukazuje na to, že v Afrike sú stromy a liečivá jedno a predstavujú silný liečebný zdroj. Ingrediencie z rôznych stromov sú hlavnými zložkami produktov „Akamuti“ a tvorcovia veria, že stromy sú základnou esenciou nášho zdravia i celej planéty.
Čisto prírodné ingrediencie v „Akamuti“ produktoch pochádzajú z Afriky, ale aj zo zelených oblastí Británie. Konečné výrobky sa rodia v mestečku Carmarthenshire vo Walese. Každý jeden produkt je ručne robený z individuálnych ingrediencií, reálnymi ľuďmi, nie strojmi. Neobsahujú žiadnu chémiu, či konzervanty. Výroba zahrňuje „eco friendly“ (ekologicky priateľské) idey, čo znamená, že všetky ich obaly sú vyrobené zo 100% recyklovaného a recyklovateľného materiálu.
Zameriavajú sa na udržateľné zdroje a používajú iba neohrozené a nekomerčné pramene. Samozrejme, svoju kozmetiku netestujú na zvieratách a nepoužívajú žiadnu ingredienciu, ktorá by bola pred použitím na zvieratách testovaná. Dokonca, v procese výroby svoje výlevky a nádoby, kde miešajú/čarujú výrobky, tiež čistia vlastnými prírodnými mydlami a prostriedkami. Konečné produkty sú balené v menších objemoch, čím je zabezpečené, aby sa dostali k zákazníkovi čo najčerstvejšie a bezpečne ich spotreboval.
Za britskými výrobkami stojí rodinný tým, ktorý verí tomu, čo robí. Ich filozofia zahŕňa finančne dostupné bio produkty pre širokú verejnosť. Za ingrediencie platia férovými sumami, a práve preto aj oni chcú byť fér voči zákazníkom. Ako tvrdí sama Lindsay, nepotrebujú predražovať svoju kozmetiku a nadhodiť si „snobské ceny“.
Za zmienku stoja aj ich krásne obaly, navrhované šikovnou dizajnérkou Jenny Lloyd. Podľa Lindsay, vie Jenny presne zachytiť farby, teplo a jednoduchosť celej „Akamuti“ filozofie. Námety spájajú spojenie s Afrikou (pozn. aut., okrem silného spojenia s prírodou a africkou filozofiou sa Lindsay-ina matka narodila v Zimbabwe) a vášeň pre rastliny a liečiteľstvo.
Pod rúškom značky „Akamuti“ nájdeme rôzne produkty na rôzne typy pokožky, pleti i vlasov, aj podľa rôznych preferencií a potrieb. Od čistých olejov lisovaných za studena, cez mydlá, maslá, masky, pleťové vody až k chutným balzamom na pery, očným vitalizérom a aromatickým tyčinkám. Ja vám dnes predstavím organický nimbový olej, ktorý urobil revolúciu v mojej kúpeľni. Od kedy sme sa skamarátili, vyslovene vyhľadávam prírodnú kozmetiku s prídavkom tohto zázračného stromčeka ;*)
Nimbový olej sa získava z ovocia a semien vždy zeleného stromu Zederachu indického (Azadirachta indica), ktorý rastie v Ázii a Južnej Európe. Je známy aj pod názvom neem alebo nimba. Strom je posvätný a spája sa s ním mnoho indických legiend. Po stáročia sa používa v indickom liečebnom systéme celostnej medicíny, Ajurvéde, a tiež pri liečbe pomocou Homeopatie. Podľa Ajurvédy má ochladzujúce účinky na telo.
Je potrebné ho skladovať v tme a chlade. Pozor ale na to, že rýchlo tuhne! Ak stuhne, stačí ho nechať chvíľu odstáť pri izbovej teplote a rýchlo získa maslovú konzistenciu. Pokiaľ ho chcete miešať s inými olejmi, alebo použiť do masiek v olejovej konzistencii, nechajte odstáť dlhšie, prípadne ho rozpustite zahriatím vo vode, podobne ako pri kvalitnom mede. Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a vysoký obsah mastných kyselín.
Zaujímavosťou je, že obsahuje aj látky, ktoré sa inde v prírode nevyskytujú. Sú to: nimbín, azadirachtín, nimbidol, quercecetín, nimbidín, atď. To mu zaručuje široký záber pozitívnych účinkov na rôzne problémy a ťažkosti s pokožkou, pleťou, vlasmi i vnútornými orgánmi. Jeho účinky sú antivírusové, antibakteriálne, protiplesňové, antialergické, lubrikačné, antikoncepčné, analgetické, antipyretické a imunostimulačné. Pri pravidelnom používaní spevňuje tkanivá a znižuje výskyt pupákov a jaziev. Okrem toho, udržuje rovnováhu produkcie melanínu.
Nimbový olej je ľahko vstrebateľný, hojí poškodené vrstvy pokožky a udržuje jej prirodzenú rovnováhu. Vhodný v boji s ekzémami, lupinami, aj so psoriázou. Lieči opary i bradavice. A dokonca, zabíja vši. Napriek všetkým pozitívnym účinkom pozor ale na jeho vôňu! Je veľmi silná a pre mnohých nepríjemná. Mne pripomína čosi ako kyslé oriešky, ale nie som na ňu citlivá. Vlastnosti nimbového oleja ďaleko presiahnu problémy s jeho arómou ;*)
Nimbový olej od Akamuti som si objednala primárne kvôli problémom s ekzémom na dlani. Vznikol kedysi na jar, keď som pracovala v záhrade a nie a nie zmiznúť, dokonca ani po dovolenke pri mori. Ekzém mal prv veľkosť dvadsať-centovky, takže som sa ním nezaoberala, lebo už v minulosti sa mi občas čosi vyhodilo a do týždňa to bolo preč. Keď sa mi zväčšil na dvojeurovku a stále „kolonizoval“ moju dlaň, musela som prekonať lenivosť a začať s tým niečo robiť. Zo skúsenosti, nielen svojej, viem, že dnešné kožné lekárky mnohokrát nevedia ani čo vám je a hneď vám píšu drahé mastičky plné „chémie“. Samozrejme, neúčinné. A tak som sa hneď dala do pátrania a hľadania informácií. Zo všetkých olejov, ktoré som preštudovala sa mi najviac pozdávala Nimba (Neem). Našťastie.
Začala som ho používať presne pred troma týždňami. Ráno aj večer som si po všetkých povinnostiach a sprche kvapla na dlaň dve kvapky nimby. Trošku som si to rozotrela a prelepila. Je jasné, že cez deň počas práce sa mi leukoplast odlepil, ale vydržal vždy aspoň doobeda a poobede mi teda pokožka dýchala. Už v prvý týždeň sa mi dlaň akoby vysušila a olej stiahol to najsilnejšie ohnisko. Zo dňa na deň som však videla, že olej pracuje a čosi sa tam deje. Dnes sú to tri týždne. Na dlani mi ostal ružový fliačik s priemerom 4 mm, stále pokračujem v olejčekovaní a verím, že do týždňa bude ekzém preč.
Mnohokrát sú však ekzémy dôsledkom porušenia nejakého orgánu, a preto, ak vám na ekzém nezaberá žiadna liečba zvonka, je nutné si dať vyšetriť vnútorné orgány a hlavne sa skúsiť vnútorne detoxikovať.
Keďže sa mi nimbový olej osvedčil pri liečbe ekzému, urobila som ďalší pokus a pridala som si ho aj do svojho obľúbeného Marockého ílu/Rhassoulu na pleť.
Na jednu čajovú lyžičku Rhassoulu som pridala jednu čajovú lyžičku vody a kvapla som tri kvapky nimbového oleja. Všetko som dôkladne zmiešala a naniesla čistými rukami na pleť. Nechala som pôsobiť asi 15 minút, a potom som dôkladne zmyla.
Tesne po zmytí masky som bola jemne ružová, no tento dôsledok prekrvenia pokožky zmizol asi do desiatich minút. Moja pleť sa krásne vyčistila, stiahli sa mi žilky a malé pupáčiky, dokonca sa mi vyčistili komedóny/čierne bodky. Krásna, pružná, hydratovaná a sviežo vyzerajúca pleť mi ešte vydržala zhruba týždeň. Od tohto objavu som bez problémov vyradila CC krém a masku nanášam pravidelne vždy aspoň raz do týždňa. Predsa len, mestské prostredie pleti moc nežičí!
Nimbový olej má dokázané účinky aj pri eliminovaní padania vlasov. Dosahujeme ním aj rýchlejší rast vlasov, a to tým, že pokožku hlavy poctivo prekrví. Moje vlasy našťastie rastú pomerne rýchlo, no mám ich jemné a padavé. Je to spôsobené tým, že som vegetariánka a pravidelne cvičím, a preto sa mi nie vždy podarí udržať hladinu prijatých živín v potrave v norme. Najmä v lete je to ťažké., lebo všade je plno čerstvého ovocia a zeleniny, no a komu by sa chcelo jesť fazuľu ;*) Práve preto si v lete pomáham olejovými maskami na vlasy, a pokiaľ mám čas a nie som lenivá, vždy sa mi padanie eliminuje na prijateľné (nie nadmerné), alebo aj úplne zastaví.
Do svojho obľúbeného kokosového oleja v objeme asi dve polievkové lyžice si kvapnem zopár kvapiek nimbového oleja (3-6) od Akamuti. Premiešam a nanášam krúživými pohybmi na pokožku hlavy. Ak mi nejaký olej ostane, darujem ho ešte končekom a nechám pôsobiť od 30 minút až celý deň. Potom dôkladne zmyjem prírodným šampónom.
Vlasy ostanú hebké a lesklé. Pokožka hlavy je prekrvená a hydratovaná.
Najbližšie sa môžete tešiť na ďalšie recenzie k účinným a voňavým výrobkom od Akamuti, a taktiež na moje testovanie širokej škály kozmetiky s vysokým obsahom nimby. Prajem vám krásne dni :*)
Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na sociálnych sieťach:
Keby všetko fungovalo tak ako tento obchod, mali by sme sa výborne.
Diskusia
Mirka 05. 09. 2022, 10:28
Je tento olej vhodný aj na Vitiligo problém?
Gabika 26. 03. 2019, 14:12
Dobrý deň, nimbový olej môžete použiť priamo na pokožku ako i priamo na bradavice. Pri tomto oleji musíte rátať s dlhodobým používaním kým sa prejaví účinok, lepší je skôr na ekzém a rôzne hubovité ochorenia. Na takéto bradavice existujú rôzne prírodné vysúšacie produkty, ktoré bradavicu "zamrazia" resp. "vysušia" a následne sa dá ľahko odlupnúť. Takéto riešenie je rýchlejšie. Prajem pekný zvyšok dňa. Gabika, Bionatural
Janette Petríková 12. 03. 2019, 18:15
Dobrý deň,
syn (16 rokov) má veľké množstvo nepríjemných bradavíc na chrbátoch a hánkach prstov oboch rúk a nevieme sa toho už dlho zbaviť. Pomohol by nimbový olej aj v takom prípade? Keďže ich je veľa a nielen jedna, nebude vadiť ak sa olej dostane aj na pokožku - mimo bradavíc? Nepoškodí ju? Ďakujem.