Výrobcu s názvom „Akamuti“, filozofiu aj proces ich tvorby, som vám predstavila v recenzii na Bio nimbový olej, s ktorým som doteraz veľmi spokojná. Dnes vám odhalím môjho dlhoročného pomocníka pri viacerých kozmetických aj zdravotných „neduhoch“. Hovorím o ricínovom oleji.
Momentálne som si vybrala práve Bio ricínový olej od Akamuti. Presvedčili ma filozofické a etické princípy výrobcu, a samozrejme, opäť krásny obal vyžarujúci ženskú čistotu a jemnosť :*)
Ricínový olej sa získava z dozretých semien Ricínovníku (Ricinus communis). Rastlina má pôvod v severovýchodnej Afrike a juhozápadnej Ázii. U nás sa často pestuje ako okrasná rastlinka, pretože má krásne kvietky.
Získaný olej je bezfarebnej až bledo - žltej farby. Konzistenciu má lepkavú a hustejšiu ako bežné oleje. Aj preto sa často mieša s redšími druhmi olejov. Výsledok miešania je ten, že sa ľahšie nanáša. Arómu som uňho nepostrehla žiadnu. Zrejme je bez vône. Obsahuje veľké množstvo kyseliny ricínolejovej, tiež kyselinu olejovú a linolovú.
Použitie oleja je hlavne vonkajšie, na pokožku, pleť i vlasy, no lisovaný za studena sa môže požiť vo veľmi malom množstve aj vnútorne (poradila by som sa ale s lekárom, alebo kompetentnou osobou, keďže má veľmi silné laxatívne účinky!). Je to hlavne kvôli vysokému obsahu kyseliny ricínolejovej, ktorá má dopad aj na široké spektrum využiteľnosti. Jeho účinky sú nasledovné:
Organický ricínový olej je už roky súčasťou môjho života. Vysekal ma z pubertálnych prešľapov, ako sú zle (veľmi veľmi zle!) vytrhané obočie, zničené a zrednuté mihalnice po experimentoch s lepením umelých rias, padavé, lámavé a suché vlasy v dôsledku farbenia chemickými farbami i pokusu o „kadernícke“ zahustenie vlasov istou populárnou technikou, ktorá mi ich úplne zjemnila a „vytrhala“.
Našťastie sa už „nejaký ten piatok“ venujem zdravšiemu životnému štýlu, kde spadá aj pátranie a získavanie informácií v oblasti prírodnej kozmetiky, takže vyššie spomenuté „prešľapy“ už neopakujem. Avšak, ricínový olej je mi stále nápomocný a nižšie vám prezradím, v ktorých oblastiach.
Pokiaľ ste si zničili vlasy „chémiou“, trápite sa s lupinami, zažívate sezónne vypadávanie vlasov, či sa vám zredli a stenčili v dôsledku stresu, alebo choroby, odporúčam si robiť pravidelné olejové zábaly (dôležité je tu slovo „pravidelné“ ;*)) s ricínovým olejom. Miešate tu buď len ricínový olej s kokosovým olejom, alebo si urobíte olejovú zmes na zábal z viacerých účinných a čistých olejov.
Olejové zábaly sú úžasne nápomocné aj pri zdravých vlasoch, najmä na prelome ročných období, či priebežne na posilnenie vlasov i vlasovej pokožky.
Keď sa ponáhľam
Nanesiem len do rúk troška kokosového oleja a do neho si nakvapkám zopár kvapiek ricínového oleja. Poriadne triem dlane, aby sa oleje premiešali a vytvorilo sa teplo. Následne nanášam na pokožku hlavy krúživými pohybmi. V prípade potreby proces zopakujem, olej votriem do pokožky hlavy a zbytkom oleja si prejdem vlasové dĺžky.
Vlasy vypnem do vrkoča/drdola/štipcom na temene hlavy a idem si robiť bežné domáce povinnosti. Nechám na vlasoch od pol hodinky až po celý deň. Ako mi to vyhovuje ;*) Nakoniec umyjem prírodným šampónom. Toto opakovať v pravidelnom intervale aspoň 1 – 2 x do týždňa. Výsledky si určite všimnete a budete spokojné :*)
Keď mám viac času a chuti
Urobím si zmes z viacerých olejov a trochu viac sa vyhrám aj pri nanášaní. Takúto procedúru stačí robiť raz za týždeň a pri zdravých vlasoch aj raz za mesiac. Oleje si zmiešate v sklenenej miske v pomere: kokosový olej 3 č.l. : mandľový olej 2 č.l. : ricínový olej 1 č.l. : nimbový olej 5-7 kvapiek.
Olejovú zmes naberáte do dlaní a krúživými pohybmi vmasírujete do pokožky hlavy. Keď už máte pokožku hlavy natretú a máte dlhšie vlasy, na temene si urobíte vrkoč a vlasové dĺžky si rozdelíte na užšie pramienky. Následne na každý jeden pramienok poctivo nanesiete olejovú zmes po celej dĺžke. Vlasy spojíte do jedného chvosta a obtočíte drdol.
Zmes necháte na hlave i vlasoch pôsobiť počas celého dňa, najlepšie cez víkend, keď sa chystáte upratovať, alebo len tak „nič nerobiť“ (ale takých žien ja veľa nepoznám ;*)). Nakoniec umyjete prírodným šampónom, pokojne aj dvakrát, a tešíte sa z krásnych a zdravých vláskov.
Uvedené recepty pomáhajú:
Keď už máte krásne vlásky, šup ho okrášliť a ozdraviť aj vašu pleť. Účinným receptom na suchú pleť bez lesku, mastnú pleť, či zmiešanú pleť je čistenie pleti tzv. „Olejovou metódou“. Ja používam dva základné typy olejov, a to kokosový olej a ricínový olej. Stačí si zapamätať nasledujúce pomery miešania:
Postup je jednoduchý:
zmes si nanášate na pleť krúživými pohybmi až kým je úplne „premokrená“ olejmi. Robíte si akoby masáž pleti. Odporúčam masírovať minimálne 15 minút, a maximálne pol hodinku.
Keď skončíte, namočte si malý uteráčik alebo bambusovú hadnričku do teplej vody a jemne odstraňujete prebytočný olej z pleti, opäť krúživými pohybmi. Takto sa vám krásne vyčistia póry a zbavíte sa aj komedónov (čiernych bodiek).
Následne umyte tvár studenou vodou, čím sa vám stiahnu póry a pleť pretrite prírodným hydratačným krémom, prípadne zvyškom olejovej zmesi. Odporúčam si robiť túto procedúru večer pred spaním a aspoň raz za mesiac, najlepšie dvakrát. Uvidíte, že sa vyspíte skutočne do ružova a do krásy ;*)
Uvedená metóda pomáha:
Organický ricínový olej je výborný na upokojenie rán, liečenie už existujúcich jaziev a predchádzanie tehotenským striám. Mne sa momentálne osvedčil pri popálenine.
Ako to už býva zvykom v zhone, tak žena varí – varí – varí a zrazu predlaktie zavadí o rozžeravený hrniec. To sa mi stalo v nedeľu. Pásik (rana) na ruke nepríjemne štípal a v rýchlosti mi nenapadlo nič lepšie, ako si to oliznúť. Je to smiešne, ja viem, no robia to aj zvieratká a sliny dezinfikujú, tak čo ;*)
Samozrejme, do rána som zle spala, lebo ma to stále štipkalo, a až keď som sa úplne zobudila a pátrala som zrakom po skrinke v kúpeľni, spomenula som si na Bio ricínový olej od Akamuti. Hneď som si kúsok vytlačila a natrela si ním ranu. Zázračne ma to prestalo štípať a rana sa mi pomaly hojí, a to prešlo iba pol dňa. Ricínovým olejom si budem ranu potierať aj ráno, aj večer, nech sa mi čo najskôr zahojí. Príjemne prekvapil aj v tejto oblasti :*)
Ak máte zanedbanú hygienu nôh, je to to najhoršie, čo môžete ignorovať. Chodidlá sú rôznymi bodmi a kanálikmi pospájané s našimi orgánmi a celým telom. Pravidelným kúpeľom nôh a následným olejovým zábalom, predchádzate mnohým telesným nepríjemnostiam a zdravotným problémom.
Stačí raz do týždňa (maximálne raz za dva týždne) napustiť do lavóra, či vedra, horúcu vodu (znesiteľne na pokožku), prisypať pár lyžíc himalájskej soli a/alebo sódy bikarbóny, priliať ocot a nakvapkať éterický olejček, podľa vašich preferencií (ja používam momentálne levanduľový ;*).
Nožičky si pol hodinku vymočíte a následne veľmi ľahko zbavíte odumretej pokožky, pomocou (nie ostrej!) škrabky na päty. Nakoniec si nôžky poriadne premasírujete ricínovým olejom a zabalíte do bavlnených ponožiek na celú noc. Budete sa cítiť ako znovuzrodené ;*)
Pri suchých pätách odporúčam pravidelne, každý večer, poriadne ponatierať čistým prírodným ricínovým olejom, zabaliť nohy do bavlnených ponožiek a nechať do rána. Po čase sa nepríjemná suchosť a praskanie piet vytratia. Treba mať trpezlivosť a zaručujem úspech aj v tejto oblasti ;*)
Pri riedkom obočí a mihalniciach stačí pravidelne, každý večer pred spaním, naniesť malé množstvo ricínového oleja. Zhruba po mesiaci, niekto skôr – iný neskôr, uvidíte prvé pozitívne výsledky ;*)
Pri všetkých vyššie uvedených receptoch na krásu a zdravie používam Bio ricínový olej od Akamuti. Okrem toho, že je to 100% prírodný produkt, hreje ma pri srdci hlavne to, že výrobcovia sú maximálne etickí voči svojim zákazníkom i voči prírode.
Máte aj vy skúsenosti s ricínovým olejom? Pomohol vám, alebo poznáte iný druh oleja, ktorý je práve pre vás vhodnejší? Pokojne sa podeľte o svoje kozmetické zážitky v komentároch pod článkom. Už sa na ne veľmi teším :*)
Foto: pixabay
Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na sociálnych sieťach:
Keby všetko fungovalo tak ako tento obchod, mali by sme sa výborne.
Diskusia