Bio ricínový olej od Akamuti [Recenzia]

Bio ricínový olej Akamuti - recenzia

Výrobcu s názvom „Akamuti“, filozofiu aj proces ich tvorby, som vám predstavila v recenzii na Bio nimbový olej, s ktorým som doteraz veľmi spokojná. Dnes vám odhalím môjho dlhoročného pomocníka pri viacerých kozmetických aj zdravotných „neduhoch“. Hovorím o ricínovom oleji.

Momentálne som si vybrala práve Bio ricínový olej od Akamuti. Presvedčili ma filozofické a etické princípy výrobcu, a samozrejme, opäť krásny obal vyžarujúci ženskú čistotu a jemnosť :*)

Bio ricínový olej 100 ml Bio ricínový olej si môžete kúpiť v eshope Kúpiť »

Pôvod a účinky ricínového oleja

Ricínový olej sa získava z dozretých semien Ricínovníku (Ricinus communis). Rastlina má pôvod v severovýchodnej Afrike a juhozápadnej Ázii. U nás sa často pestuje ako okrasná rastlinka, pretože má krásne kvietky.

Získaný olej je bezfarebnej až bledo - žltej farby. Konzistenciu má lepkavú a hustejšiu ako bežné oleje. Aj preto sa často mieša s redšími druhmi olejov. Výsledok miešania je ten, že sa ľahšie nanáša. Arómu som uňho nepostrehla žiadnu. Zrejme je bez vône. Obsahuje veľké množstvo kyseliny ricínolejovej, tiež kyselinu olejovú a linolovú.

Semená ricínovíka

Použitie oleja je hlavne vonkajšie, na pokožku, pleť i vlasy, no lisovaný za studena sa môže požiť vo veľmi malom množstve aj vnútorne (poradila by som sa ale s lekárom, alebo kompetentnou osobou, keďže má veľmi silné laxatívne účinky!). Je to hlavne kvôli vysokému obsahu kyseliny ricínolejovej, ktorá má dopad aj na široké spektrum využiteľnosti. Jeho účinky sú nasledovné:

 • antibakteriálne
 • protizápalové
 • protiplesňové
 • upokojujúce (na pokožku po slnení. Na ranu, či popáleninu. Tiež na svrbivú pokožku)
 • regeneračné (hojí rany a redukuje už existujúce jazvy)
 • stimulujúce (rast vlasov, obočia, mihalníc)
 • viaže vlhkosť v pokožke, a tak zabraňuje jej vysúšaniu
 • pleti dodáva elasticitu a pružnosť, dokonca eliminuje viditeľnosť mimických vrások
 • nanášanie oleja počas tehotenstva zabraňuje vzniku strií
 • preniká hlboko do pokožky, čím sa potvrdzujú predchádzajúce tvrdenia ;*)

Moje skúsenosti s bio ricínovým olejom od Akamuti

Organický ricínový olej je už roky súčasťou môjho života. Vysekal ma z pubertálnych prešľapov, ako sú zle (veľmi veľmi zle!) vytrhané obočie, zničené a zrednuté mihalnice po experimentoch s lepením umelých rias, padavé, lámavé a suché vlasy v dôsledku farbenia chemickými farbami i pokusu o „kadernícke“ zahustenie vlasov istou populárnou technikou, ktorá mi ich úplne zjemnila a „vytrhala“.

Našťastie sa už „nejaký ten piatok“ venujem zdravšiemu životnému štýlu, kde spadá aj pátranie a získavanie informácií v oblasti prírodnej kozmetiky, takže vyššie spomenuté „prešľapy“ už neopakujem. Avšak, ricínový olej je mi stále nápomocný a nižšie vám prezradím, v ktorých oblastiach.

Vlasy a pokožka hlavy

Pokiaľ ste si zničili vlasy „chémiou“, trápite sa s lupinami, zažívate sezónne vypadávanie vlasov, či sa vám zredli a stenčili v dôsledku stresu, alebo choroby, odporúčam si robiť pravidelné olejové zábaly (dôležité je tu slovo „pravidelné“ ;*)) s ricínovým olejom. Miešate tu buď len ricínový olej s kokosovým olejom, alebo si urobíte olejovú zmes na zábal z viacerých účinných a čistých olejov.

Bio ricínový olej Akamuti - zloženie

Olejové zábaly sú úžasne nápomocné aj pri zdravých vlasoch, najmä na prelome ročných období, či priebežne na posilnenie vlasov i vlasovej pokožky.

Ako to robím ja

Keď sa ponáhľam

Nanesiem len do rúk troška kokosového oleja a do neho si nakvapkám zopár kvapiek ricínového oleja. Poriadne triem dlane, aby sa oleje premiešali a vytvorilo sa teplo. Následne nanášam na pokožku hlavy krúživými pohybmi. V prípade potreby proces zopakujem, olej votriem do pokožky hlavy a zbytkom oleja si prejdem vlasové dĺžky.

Vlasy vypnem do vrkoča/drdola/štipcom na temene hlavy a idem si robiť bežné domáce povinnosti. Nechám na vlasoch od pol hodinky až po celý deň. Ako mi to vyhovuje ;*) Nakoniec umyjem prírodným šampónom. Toto opakovať v pravidelnom intervale aspoň 1 – 2 x do týždňa. Výsledky si určite všimnete a budete spokojné :*)

Keď mám viac času a chuti

Urobím si zmes z viacerých olejov a trochu viac sa vyhrám aj pri nanášaní. Takúto procedúru stačí robiť raz za týždeň a pri zdravých vlasoch aj raz za mesiac. Oleje si zmiešate v sklenenej miske v pomere: kokosový olej 3 č.l. : mandľový olej 2 č.l. : ricínový olej 1 č.l. : nimbový olej 5-7 kvapiek.

Bio kokosový, mandľový, bio ricínový a bio neem olej

Olejovú zmes naberáte do dlaní a krúživými pohybmi vmasírujete do pokožky hlavy. Keď už máte pokožku hlavy natretú a máte dlhšie vlasy, na temene si urobíte vrkoč a vlasové dĺžky si rozdelíte na užšie pramienky. Následne na každý jeden pramienok poctivo nanesiete olejovú zmes po celej dĺžke. Vlasy spojíte do jedného chvosta a obtočíte drdol.

Zmes necháte na hlave i vlasoch pôsobiť počas celého dňa, najlepšie cez víkend, keď sa chystáte upratovať, alebo len tak „nič nerobiť“ (ale takých žien ja veľa nepoznám ;*)). Nakoniec umyjete prírodným šampónom, pokojne aj dvakrát, a tešíte sa z krásnych a zdravých vláskov.

Ricínový olej je všestranný pomocník, ktorý nesmie chýbať žiadnej „ženskej“ žienke :*)

Uvedené recepty pomáhajú:

 • proti padaniu vlasov
 • proti lupinám, či svrbivej pokožke
 • zvyšujú hydratáciu a lesk vlasov
 • liečia pokožku hlavy
 • spevňujú vlasové cibuľky a stimulujú rast vlasov

Pleť

Keď už máte krásne vlásky, šup ho okrášliť a ozdraviť aj vašu pleť. Účinným receptom na suchú pleť bez lesku, mastnú pleť, či zmiešanú pleť je čistenie pleti tzv. „Olejovou metódou“. Ja používam dva základné typy olejov, a to kokosový olej a ricínový olej. Stačí si zapamätať nasledujúce pomery miešania:

 1. na suchú pleť zmiešate oleje v pomere 2:1, čiže viac kokosového oleja a menej ricínového oleja
 2. na mastnú pleť zmiešate oleje v pomere 1:2, čiže menšie množstvo kokosového oleja a väčšie množstvo ricínového oleja
 3. na zmiešanú pleť nanášate oleje v pomere 1:1, čiže rovnaké množstvo kokosového a ricínového oleja

Postup je jednoduchý:

zmes si nanášate na pleť krúživými pohybmi až kým je úplne „premokrená“ olejmi. Robíte si akoby masáž pleti. Odporúčam masírovať minimálne 15 minút, a maximálne pol hodinku.

Keď skončíte, namočte si malý uteráčik alebo bambusovú hadnričku do teplej vody a jemne odstraňujete prebytočný olej z pleti, opäť krúživými pohybmi. Takto sa vám krásne vyčistia póry a zbavíte sa aj komedónov (čiernych bodiek).

Následne umyte tvár studenou vodou, čím sa vám stiahnu póry a pleť pretrite prírodným hydratačným krémom, prípadne zvyškom olejovej zmesi. Odporúčam si robiť túto procedúru večer pred spaním a aspoň raz za mesiac, najlepšie dvakrát. Uvidíte, že sa vyspíte skutočne do ružova a do krásy ;*)

Uvedená metóda pomáha:

 • pri problémoch s rôznymi výkyvmi pleti (suchá, mastná, zmiešaná)
 • zmierňuje prejavy akné
 • pomáha zmierňovať ekzém
 • čistí a sťahuje póry
 • zbavuje komedónov
 • zjednocuje farebný tón pokožky
 • hydratuje pleť, zvyšuje jej elasticitu, a tým eliminuje vrásky

Rany, jazvy, strie

Organický ricínový olej je výborný na upokojenie rán, liečenie už existujúcich jaziev a predchádzanie tehotenským striám. Mne sa momentálne osvedčil pri popálenine.

Ako to už býva zvykom v zhone, tak žena varí – varí – varí a zrazu predlaktie zavadí o rozžeravený hrniec. To sa mi stalo v nedeľu. Pásik (rana) na ruke nepríjemne štípal a v rýchlosti mi nenapadlo nič lepšie, ako si to oliznúť. Je to smiešne, ja viem, no robia to aj zvieratká a sliny dezinfikujú, tak čo ;*)

Samozrejme, do rána som zle spala, lebo ma to stále štipkalo, a až keď som sa úplne zobudila a pátrala som zrakom po skrinke v kúpeľni, spomenula som si na Bio ricínový olej od Akamuti. Hneď som si kúsok vytlačila a natrela si ním ranu. Zázračne ma to prestalo štípať a rana sa mi pomaly hojí, a to prešlo iba pol dňa. Ricínovým olejom si budem ranu potierať aj ráno, aj večer, nech sa mi čo najskôr zahojí. Príjemne prekvapil aj v tejto oblasti :*)

Chodidlá a suché päty

Ak máte zanedbanú hygienu nôh, je to to najhoršie, čo môžete ignorovať. Chodidlá sú rôznymi bodmi a kanálikmi pospájané s našimi orgánmi a celým telom. Pravidelným kúpeľom nôh a následným olejovým zábalom, predchádzate mnohým telesným nepríjemnostiam a zdravotným problémom.

Stačí raz do týždňa (maximálne raz za dva týždne) napustiť do lavóra, či vedra, horúcu vodu (znesiteľne na pokožku), prisypať pár lyžíc himalájskej soli a/alebo sódy bikarbóny, priliať ocot a nakvapkať éterický olejček, podľa vašich preferencií (ja používam momentálne levanduľový ;*).

Nožičky si pol hodinku vymočíte a následne veľmi ľahko zbavíte odumretej pokožky, pomocou (nie ostrej!) škrabky na päty. Nakoniec si nôžky poriadne premasírujete ricínovým olejom a zabalíte do bavlnených ponožiek na celú noc. Budete sa cítiť ako znovuzrodené ;*)

Pri suchých pätách odporúčam pravidelne, každý večer, poriadne ponatierať čistým prírodným ricínovým olejom, zabaliť nohy do bavlnených ponožiek a nechať do rána. Po čase sa nepríjemná suchosť a praskanie piet vytratia. Treba mať trpezlivosť a zaručujem úspech aj v tejto oblasti ;*)

Obočie a mihalnice

Pri riedkom obočí a mihalniciach stačí pravidelne, každý večer pred spaním, naniesť malé množstvo ricínového oleja. Zhruba po mesiaci, niekto skôr – iný neskôr, uvidíte prvé pozitívne výsledky ;*)

Pri všetkých vyššie uvedených receptoch na krásu a zdravie používam Bio ricínový olej od Akamuti. Okrem toho, že je to 100% prírodný produkt, hreje ma pri srdci hlavne to, že výrobcovia sú maximálne etickí voči svojim zákazníkom i voči prírode.

Máte aj vy skúsenosti s ricínovým olejom? Pomohol vám, alebo poznáte iný druh oleja, ktorý je práve pre vás vhodnejší? Pokojne sa podeľte o svoje kozmetické zážitky v komentároch pod článkom. Už sa na ne veľmi teším :*)

Foto: pixabay


Súťaž o bio ricínový olej zn. Akamuti!

Stačí odpovedať na jednoduchú otázku: Pomáha ricínový olej eliminovať príznaky akné?

Súťaž je ukončená. Srdečne gratulujeme Márii Gernátovej!

Denisa Mateašiková
Denisa Mateašiková
Bloggerka, zaujímajúca sa o zdravý životný štýl. Vlaso-fil. Joga-fil. Miluje prírodu, prírodnú kozmetiku a makové koláče s kokosovým cukrom. Prečítala by aj Alexandrijskú knižnicu a nepohrdne kvalitnou alternatívnou hudbou. Keď však ide do tuhého, upokojí ju len joga, Gayatri mantra a vtáčí spev ; ) Váži si inteligentných, dobrosrdečných a čestných ľudí. Oceňuje tých, ktorí tvoria. http://mateasikova.blog.sme.sk