To, že osobná hygiena má obrovský vplyv na to, či sa vírusom nakazíte alebo nie, nie je len mýtus. Je to skutočne tak. Nestačí si ale ruky jednoducho opláchnuť vodou. Aby ste predišli riziku nákazy, musíte si ruky vedieť správne umývať a dôkladne ošetrovať. Poradíme vám, čo všetko treba robiť, aby ste vírusom zahatali cestu!
V prvom rade by ste mali vedieť, že naozaj dôkladné umývanie rúk trvá aspoň 40 sekúnd, ideálne minútu. Podstatná je aj technika, ako si ruky umývate:
Pozrite si video, ako správne umývať ruky:
Výber mydla je podstatný. Nemusíte siahať výlučne po antibakteriálnom mydle. Postačí aj klasické. Opäť ale platí, že musíte ruky umývať dostatočne dlho a nevynechať ani jediné miestečko.
Výberu mydla venujte dostatok pozornosti aj vtedy, ak máte citlivú pleť alebo sklony k alergiám. Nevhodne zvolené mydlo totiž môže spôsobiť narušenie pokožky, čo zľahčuje prístup vírusom do organizmu. Ideálne sú prírodné mydlá, bez obsahu chémie, ktoré sú jemné, ale zároveň dostatočne účinné v boji s vírusom.
Ako vlastne mydlo pri umývaní rúk pôsobí na vírus? Narušuje tukový obal, ktorým je vírus obalený. Mydlo v spojení s vodou tvorí molekuly, ktoré obal vírusu rozložia a tak ho akoby roztrhnú zvnútra.
Z prírodných mydiel je veľmi účinné, no zároveň šetrné k pleti, napríklad Marseillské, Kastílske, Africké čierne mydlo alebo mydlo Alep. Pôsobia protivírusovo, dokážu odstrániť mastnú vrstvu a nečistoty z pokožky a zároveň ju nevysušujú.
Pozornosť venujte aj ošetreniu pleti po umytí rúk. Časté umývanie, používanie dezinfekcie s obsahom alkoholu, či nosenie rukavíc má za následok, že pokožka praská a stáva sa pre vírusy bránou do nášho tela. Preto si po každom umytí ruky hydratujte.
Na pravidelné použitie, napríklad počas pracovného dňa, sú ideálne krémy Officina Naturae Pačuli alebo Verbena. Rýchlo sa vstrebávajú, nezanechávajú pocit mastnoty a regenerujú suchú a popraskanú kožu.
Na noc zas odporúčame použiť hutné maslá a krémy na ruky, napríklad s obsahom bambuckého masla. Vďaka nim sa pokožka rúk v noci regeneruje, obnoví sa jej elasticita a zásobí sa potrebnými živinami ako sú vitamíny A, E, F.
Takýto krém si môžete vyrobiť i sama, nie je to nič komplikované. Výhodou prípravy takéhoto krému je jeho prírodné zloženie a možnosť vyrobiť si ho presne podľa potreby. Nemusíte utekať do obchodu ale za pár minút si ho vyrobíte doma.
Budete potrebovať:
Vo vodnom kúpeli roztopte a zmiešajte včelí vosk, bambucké maslo a mandľový olej. Po miernom vychladnutí pridajte éterické oleje mäta, kamilka a citrónová tráva, zamiešajte a zmes vložte do vhodnej sklenenej nádoby alebo téglika. Nechajte vychladiť a stuhnúť. Aplikujte na ruky pred spaním, aby sa vaše ruky počas noci zregenerovali.
Ak je pokožka vašich rúk už poškodená, potrebuje vhodný prírodný liek. Suchú, šupinatú a popraskanú pokožku ošetrí Nechtíkové maslo. Práve obsiahnutý nechtík má liečivé a regeneračné účinky, zjemňuje pleť a je vhodný aj pre deti.
Pomôže však aj spomínané bambucké maslo, napríklad v kombinácii s oslím mliekom, ktoré je skvelé na hojenie rán.
V tomto období je potrebné si ruky umývať naozaj často. Po každom pobyte vonku a medzi ľuďmi, po návšteve toalety, pred jedlom, ale aj počas jeho prípravy, po kýchnutí alebo kašli... Majte preto vhodné mydlo a krém na ruky vždy k dispozícii.
Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na sociálnych sieťach:
Keby všetko fungovalo tak ako tento obchod, mali by sme sa výborne.
Diskusia