Bylinkové recepty na január

Bylinkové recepty na január

Minulý rok sme si pre vás každý mesiac pripravovali kalendár zberu byliniek, kde ste si mohli prečítať zaujímavé informácie o bylinkách, ktoré sa dali aktuálne zbierať. Potešilo nás, že sa vám takýto seriál páčil, a preto sme sa v podobnom duchu rozhodli pokračovať. Tento rok sa budete môcť každý mesiac na bylinkové recepty.

Bylinkové recepty z imela bieleho

Marie Trebenová napísala vynikajúcu knihu Liečivé rastliny z božej záhrady, ktorá je plná zaujímavých a jednoduchých receptov. Z nej je aj tento recept na čaj z imela bieleho, ktorý je vhodný na vysoký tlak.

Na čaj potrebujete 1 čajovú lyžičku imela (sušené imelo, čajová zmes) na 2,5 dcl vody. Večer imelo opláchnite v sitku pod studenou, tečúcou vodou, dajte ho šálky a zalejte studenou vodou. Do rána ho nechajte lúhovať (aspoň 12 hodín). Takto pripravený čaj ráno zohrejte tak, aby nevrel, sceďte a pite. Čaj sa nesmie zohrievať, pije sa vždy len čerstvý.

Nezabúdajte však na to, že imelo biele je vo vyšších dávkach jedovaté a ak by ste ho chceli vyskúšať, poraďte sa so svojim lekárom.

Z imela sa dá pripraviť aj víno. Recept je jednoduchý, 30 g čerstvého nadrobno nakrájaného listu alebo výhonku imela lúhujeme 10 dní v 700 ml suchého bieleho vína na chladnom, tmavom mieste. Následne sa precedí a denne sa užívajú 1 - 2 polievkové lyžice. Skladuje sa v dobre uzatvárateľnej fľaši. Podobne ako čaj pomáha napríklad pri problémoch ako zlý krvný obeh, dýchacie ťažkosti, astma, vysoký krvný tlak, príznaky pri menopauze, migréna.

Tinktúra z imela dokáže posilniť imunitu a príprava je tiež jednoduchá. Posekané čerstvé lístky imela dajte do sklenej nádoby a zalejte kvalitným liehom. Zmes nechajte lúhovať osem týždňov, sceďte a užívajte každý deň 3 x 15 kvapiek. Tinktúru si môžete kúpiť aj hotovú.

Nádchovník

Nádchovník

Táto voňavá bylinka si vás získa nielen vďaka svojim účinkom, ale tiež krásnej vôni. Na šálku čaju potrebujete 1 väčší list nádchovníka alebo 2 menšie, med a citrón. Listy zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať aspoň 10 minút. Následne sceďte a môžete, ale nemusíte pridávať med a citrón.

Lahodná je aj limonáda, stačí listy zaliať studenou vodou alebo minerálkou a pridať ľad, citrón alebo limetku.

Pri chrípke a prechladnutí vám pomôže aj sirup z nádchovníka. Potrebovať budete 40 - 50 lístkov nádchovníka (podľa veľkosti, veľkých stačí menej, malých trochu viac), 1 citrón, 1 kg cukru a 1,5 litra vody. Nachystajte si opláchnuté lístky spolu s citrónom bez šupky. Nechajte zovrieť cca 1,5 l vody a zalejte ňou lístky nádchovníka a citrón. Zmes nechajte odstáť 24 hodín a na druhý deň preceďte cez plátno alebo jemné sitko. Opäť ju priveďte do varu, pridajte 1 kg cukru a varte, pokiaľ sa vám bude sirup nebude zdať dostatočne hustý.

Malo by to trvať približne 1 hodinu a ešte trochu zhustne pri chladnutí. Ešte horúci sirup nalejte do fliaš, po vychladnutí ho poriadne uzatvorte a uložte na tmavom mieste ako komora či pivnica. Po otvorení fľaše je lepšie skladovať ho v chladničke.

Máte svoje overené a obľúbené recepty z týchto byliniek?

foto: pixabay.com, wikipedia.org


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.