Bylinkové recepty na mesiac apríl

Bylinkové recepty na mesiac apríl

S príchodom jari príroda naplno ožíva a ponúka nám dary v podobe byliniek, čistého vzduchu a výborne stráveného voľného času. Vďaka pestrej ponuke byliniek, ktoré nájdete v apríli okolo seba, si môžete doma pripraviť zaujímavé bylinkové recepty na rôzne problémy.

Žihľava dvojdomá

Žihľava dvojdomá

Žihľavu dvojdomú mnohí považujú za burinu, ktorá im zavadzia v záhrade. Pravdou ale je, že má veľa výnimočných účinkov a doma by nemala chýbať.

Najjednoduchšie je pripraviť si žihľavový čaj. Potrebujete jednu šálku čerstvých žihľavových listov alebo lyžičku sušených a dajte ich do hrnca. Pridajte doň tiež dve šálky vody a zmes ohrievajte takmer k bodu varu, potom znížte teplotu a povarte niekoľko minút. Po scedení môžete čaj dochutiť napríklad medom a piť ho môžete dvakrát denne, no nemalo by ti byť dlhšie ako 10 dní. Tento čaj pomáha na problémy obličiek, žlčníka a pečene, priaznivo pôsobí pri alergii, bolestiach a pri tvorbe červených krviniek.

Žihľavový vlasový kúpeľ prospeje vašim vlasom aj vlasovej pokožke, podporuje rast vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu. Potrebujete 100 gramov pŕhľavy, ktorú najemno nakrájate a zalejete pol litrom vriacej vody. Keď zmes vychladne, je to hotovo a takýmto roztokom si pravidelne premývajte vlasy.

Zo žihľavy máme pre vás ešte jeden recept, a to na žihľavový sirup. Pripravte si:

  • 60 kusov mladých stoniek žihľavy
  • 2 kilá cukru
  • 3 citróny
  • 20 g kyseliny citrónovej
  • 2 l vody

Žihľavu nastrihajte/narežte na menšie kúsky, ktoré zalejete vriacou vodou a necháte lúhovať jeden deň. Potom zmes preceďte a výluh dajte variť. Následne pridajte citróny nakrájané na kolieska, kyselinu citrónovú a cukor. Zmes pomaly priveďte do varu za občasného miešania. Ak chcete sirup skladovať dlhšie, môžete ho sterilizovať. Sirupom môžete napríklad sladiť čaj, riediť ho s vodou či používať ako očistnú kúru. Opäť však platí, že žihľavu netreba užívať vo veľkom množstve.

Kapsička pastierska

Pastierska kapsička

Vedeli ste, že listy, kvety a semená kapsičky pastierskej môžete jesť surové? Dajú sa tiež variť, dusiť alebo restovať a pridávajú sa do šalátov alebo smoothies. Robieva sa z nej aj čaj, na ktorý potrebujete 1 – 2 čajové lyžičky kapsičky pastierskej na 2,5 dcl vriacej vody a po desiatich minútach čaj sceďte. Odporúča sa piť 2 šálky denne. Pomáha pri silnej a dlhotrvajúcej menštruácií, čistí krv, oceníte ju pri chorobách srdca a používa sa na zastavenie krvácanie z nosa, či pri hemoroidoch.

Rebríček obyčajný

Rebríček obyčajný

Z rebríčka obyčajného si určite obľúbite zápar na vonkajšie použitie. Štyri lyžice sušenej vňate rebríčka zalejte štvrť litrom vriacej vody. Prikryte a nechajte lúhovať pol hodinu a potom ho sceďte.

Môžete ho používať na čistenie mastnej pleti, pretože pomáha regulovať nadmernú tvorbu mazu. Ako obklad sa používa na zle sa hojace rany, teplý obklad uvoľňuje svalstvo a tlmí bolesť. Vyskúšať ho môžete ako vlasový oplach, pretože zmierňuje mastenie vlasov a tvorbu lupín.

Hluchavka biela

Hluchavka biela

Ochutnali ste už hluchavkový med? Ak nie, pozrite si recept, ako si jednoducho v pohodlí domova urobíte med z hluchavky bielej. Potrebovať budete:

  • 4 plné hrste kvetov hluchavky
  • 1/2 litra vody
  • 1 kg cukru
  • 3 citróny

Kvety posypte cukrom, pokvapkajte šťavou z jedného citróna, premiešajte a nechajte pol dňa stáť. Potom zmes uvarte s vodou a po vychladnutí preceďte. Precedenú šťavu uvarte s cukrom a zo šťavou zo zvyšných dvoch citrónov. Zmes nechajte vychladnúť a potom opäť pomaly zahrievajte do bodu varu a opäť nechajte vychladnúť. Postup opakujte dovtedy, kým zmes nebude mať konzistenciu medu. Vtedy ju môžete naliať do čistých pohárov a otočte ich hore dnom. Takýto med môžete používať pri nachladnutí a kašli.

foto: pixabay.com, pixabay.com, wikipedia.org, pixabay.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.