Bylinkové recepty na mesiac august

Bylinkové recepty na mesiac august

Na nádherných letných dňoch mám rada ten pokoj, ktorý okolo panuje. Rada vybehnem do prírody, kde je vzduch o niečo krajší a nazbieram si bylinky, ochutnám sladké lesné ovocie a užijem si ticho a krásu. Navyše je to stále výborný čas na spracovanie byliniek, ktoré potom môžete využiť celoročne a pripraviť si zaujímavé bylinkové recepty.

Bylinkové recepty na mesiac august - Divozel veľkokvetý

Divozel veľkokvetý

Keď som minulý rok pripravovala kalendár zberu byliniek, neobyčajne ma to bavilo. Použila som knižky po mojej starej mame i tie, ktoré som si sama nakúpila a vedomosti, ktoré nadobudli moji rodičia. Vďaka tomu som oprášila aj bylinkové recepty (knižku od pani Trebenovej ani neschovávam, pravidelne ju využívam) a zistila som, koľko zaujímavých kníh by som si ešte mala kúpiť.

Nájdete v nich napríklad recept na olej z divozela veľkokvetého. Potrebujete naň 2,5 dl olivového oleja, dve hrste čerstvých alebo sušených divozelových kvetov a nádobku na olej. Do fľaštičky nalejte olej, pridajte kvety a uzatvorte. Položte ju na slnečné miesto na mesiac. Raz za týždeň olej pretrepte a po mesiaci sa môže scediť. Divozelový olej je vhodný pri oparoch, aftách i boľavých ušiach.

Ďatelina lúčna

Ďatelina lúčna

Ďatelinu možno na záhrade len obchádzate a potom ju pokosíte. Prečo by ste si z nej tento rok neskúsili urobiť napríklad tinktúru?

Postup je jednoduchý a nepotrebujete toho veľa. Do menšieho skleného pohára natlačte kvety a zalejte ich nejakým bielym alkoholom (čo sa pamätám, tak u nás sa na tinktúry používala najmä vodka) a zatvorte ho. Na tmavom a teplom mieste nechajte pohár aspoň tri týždne a pravidelne, ideálne každý druhý deň, ho pretrepte. Hotovú tinktúru sceďte a najlepším obalom je fľaštička z tmavého skla. Používať ju môžete vo forme obkladov pri dne, reume a kožných problémoch.

Koriander siaty

Koriander

Aj keď je koriander siaty známy predovšetkým ako korenina, používa sa už dlhé roky aj v ľudovom liečiteľstve. Čaj z koriandra sa pripravuje z čerstvých listov i sušených a pôsobí na tráviace ťažkosti, proti nadúvaniu, zvyšuje chuť do jedla. Potrebujete dve lyžičky koriandra, ktoré zalejete štvrť litrom horúcej vody, necháte vylúhovať a pijete.

Oregano

Oregano

Poznať ho môžete aj ako pamajorán obyčajný a milujem olej, ktorý sa dá z neho pripraviť. Je to mimoriadne silné prírodné antibiotikum a nespočetne veľa razy ma zachránil, keď som sa cítila zle.

Najskôr som si ho kupovala hotový, ale potom som si povedala, že musím skúsiť aj domáci. Zmiešajte vysušenú podrvenú oreganovú vňať v pomere 1:1 s jedlým olejom, ja som skúšala slnečnicový, ale môžete napríklad vyskúšať aj sezamový. Dôležitá je kvalita, lebo olej budete užívať vnútorne. Zmes nechajte stáť aspoň šesť týždňov na slnku, potom olej sceďte a uskladnite na tmavom a suchom mieste (ja som ho mala v komore a potom v chladničke).

Podbeľ liečivý

Podbeľ liečivý

Ideálnou bylinkou na zimu je podbeľ liečivý, lebo posilní imunitu a poradí si so zimnými ochoreniami ako chrípka a prechladnutie. Potrebujete len čajovú lyžičku sušeného podbeľového kvetu a 2,5 deci vody. Kvety zalejte vriacou vodou, nechajte lúhovať 10 minút a preceďte. Pridať môžete aj lyžičku medu.

Dúška tymiánová – tymián

Tymián

Tymián opäť spadá do kategórie byliniek, ktoré sú v našich končinách obľúbené ako korenie. Dá sa z neho pripraviť mnoho zaujímavých pomocníkov, napríklad aj tinktúra.

Na výrobu tinktúry si pripravíte tymianovú vňať a 40 % lieh v pomere 1:5. Bylinky sa zalejú liehom a na chladnom a tmavom mieste ich nechajte lúhovať aspoň 3 týždne. Tinktúru potom sceďte (opäť je najlepšie nechať ju v tmavom skle) a odložte ju na studené a tmavé miesto. Čajovú lyžičku denne môžete používať pri problémoch ako zápach z úst, plynatosť či bolestivá menštruácia.

Ktorý recept vyskúšate tento mesiac?

Foto: pixabay.com, pixabay.com, pixabay.com, pxhere.com, publicdomainpictures.net, pixabay.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.