Bylinkové recepty na mesiac február

Bylinkové recepty na mesiac február

Aj keď vonku stále zúri zima a zdá sa nám, že príroda ešte tuho spí, pomaly, ale isto možno zbierať prvé bylinky. Poďte sa s nami pozrieť na recepty, ktoré si z nich môžete pripraviť.

Bylinkové recepty z prvosienky jarnej

Prvosienka jarná je jedna z obľúbených byliniek, ktoré sa používajú na rôzne pľúcne a prieduškové problémy, na uľahčenie vykašliavania či pri suchom kašli.

Najjednoduchší na prípravu je jednoznačne čaj, ktorý je vhodný na pľúcne problémy. Na čaj z celých prvosienkových kvetov proti kašľu potrebujete 1 čajovú lyžičku kvetov s kalichmi (približne 1g), ktorú zalejete šálkou horúcej vody. Takto zaliaty čaj prikryte a nechajte lúhovať 5 minút. Po scedení ho môžete piť a môžete vypiť niekoľko šálok denne. Tento čaj pomáha najmä proti kašľu.

Sirup z prvosienky jarnej

Ľahko si z nej pripravíte aj sirup. Potrebovať budete:

  • Prvosienka jarná – 45 g
  • Voda – 900 ml
  • Cukor – 400 g
  • Kyselina citrónová – 5 g

Čerstvé kvety prvosienky jarnej očistite, vložte do vriacej vody a povarte 10 minút na miernom ohni. Sceďte ich a odvar zmiešajte v hrnci s cukrom. Zmes miešajte ohni kým sa cukor nerozpustí a nevznikne sirup. Pridajte kyselinu citrónovú a horúci sirup nalejte do čistej sklenej fľaše (najvhodnejšie sú tie z tmavého skla, ale pokiaľ ich nemáte, môžu byť aj z klasického skla) a uložte na tmavé chladné miesto.

Sirup z prvosienky jarnej môžete používať v čase chrípok a prechladnutí, pomáha pri problémoch s dýchacími cestami, uľahčuje vykašliavane a uľavuje pri suchom kašli. Užívať sa môže 2 – 3 razy denne po 15 ml.

Ďalšou možnosťou je pripraviť sirup z koreňov prvosienky. Potrebujete 3 plné polievkové lyžice prvosienkového koreňa, ktoré povaríte 10 minút v troche vody, precedíte a ešte teplé zmiešate s totožným objemom medu, aby vznikla masa sirupovej konzistencie. Takýto sirup sa užíva po malých lyžičkách pri kašli s tuhým hlienom.

Nádchovník

Plektrant - nádchovník

Minulý mesiac sme si povedali, že z nádchovníka je lahodný čaj, sirup i limonáda. Vedeli ste však o tom, že sa dá perfektne využívať aj v kuchyni? Jeho listy dochutia mäso, polievky aj ryby, niektoré gazdinky ho používajú aj na maskovanie silných vôní a chutí u niektorých druhov mäsa. Jeho listy môžu nahradiť oregano a keď ich usušíte, ako korenie sa hodia aj na marinády.

Nádchovníková masť

Nádchovníková masť vám poslúži namiesto mastí na priedušky z lekárne. Potrebujete:

  • 20 stredne veľkých lístkov nádchovníka
  • 200 gramov čistej nesolenej bravčovej masti/kozmetickej vazelíny/kokosového oleja

Vo vodnom oleji zohrejte tuk a vložte k nemu nádchovník. Masť odstavte z ohňa a pri stálej teplote ju nechajte aspoň 2 hodiny lúhovať, občas ju premiešajte. Keď vychladne, uložte ju do chladničky. Po 24 hodinách zmes zohrejte a opäť pri stálej teplote a občasnom premiešaní nechajte minimálne 2 hodiny lúhovať. Zmes nechajte vychladnúť, aby sa dala precediť a zliať do čistých nádobiek. Skladujte ich v chlade a tme.

Pri chorobe si takouto nádchovníkovou masťou môžete natierať hrudník, chodidlá, vysušenú pokožku i drobné kožné ranky či popáleniny.

Ako využívate prvosienku vy? Začali ste pestovať nádchovník?

foto: pxhere.com, flickr.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.