Bylinkové recepty na mesiac júl

Bylinkové recepty na mesiac júl

Horúce leto je v plnom prúde a to znamená len jedno – je tu čas dovoleniek, bláznivých dobrodružstiev a výletov do neznáma. Ak si z takého výletu prinesiete domov bylinky, môžete si skúsiť urobiť naše bylinkové recepty na mesiac júl.

Bylinkové recepty na mesiac júl – saturejka horská

Saturejka horská

Saturejka horská vám urobí veľkú radosť v kuchyni, lebo ju môžete pridávať do mnohých pokrmov. Pomôže najmä tým, že podporuje chuť do jedla, zlepšuje trávenie, pôsobí proti nadúvaniu a má protizápalové účinky.

Môžete ňou nahradiť tymian a keďže je dosť ostrá, hodí sa všade tam, kde pridávate korenie. Najmä čerstvá saturejka výborne ochutí strukoviny, mäso, omáčky, šaláty, huby i polievky.

Archangelika lekárska

Archangelika lekárska

Pri vonkajšom použití je archangelika lekárska pomocníkom pri regenerácii, podporuje sceľovanie rán, pomáha pri reumatizme. Práve na reumatizmus si môžete pripraviť kúpeľ na ruky a nohy. Potrebovať budete 2 litre vody a za hrsť koreňov alebo semienok miešaných s listami. Kúpeľ pôsobí mimoriadne priaznivo na upokojenie nervového systému i reumu, ale môžete sa predávkovať, preto by nemal trvať viac ako tri minúty.

Praslička roľná

Praslička roľná

Praslička roľná je vzácna bylinka a pripisuje sa jej mnoho blahodarných účinkov na náš organizmus. V pohodlí domova si môžete pripraviť nielen čaj, ale aj masť, zápar či tinktúru.

Na masť budete potrebovať 160 gramov bravčovej masti/kokosového oleja, 15 gramov sušenej vňate prasličky a 30 gramov včelieho vosku. Nechajte ich zohrievať vo vodnom kúpeli na miernom ohni pol hodiny. Potom zmes nechajte lúhovať jeden deň. Následne sa zohreje a scedí, pridáte do nej 30 gramov včelieho vosku a necháte ho vodnom kúpeli rozpustiť. Masť prelejte do čistých obalov a masť pomôže na boľavé svaly, kĺby alebo ekzém.

Ibiš lekársky

Ibiš lekársky

Ďalšou zaujímavou bylinkou, ktorú si môžete v tomto období natrhať, je ibiš lekársky. Urobíte si z neho lahodný čaj, na ktorý však potrebujete vlažnú vodu. Na pol litra studenej/vlažnej vody potrebujete 2 čajové lyžičky usušeného koreňa a čaj môžete ochutiť medom. Oceníte ho v čase chrípok a nádchy, prečisťuje organizmus a odvodňuje. Lúhovať by sa mal aspoň 4 – 5 hodín, ale pokojne ho tak môžete nechať aj celú noc.

Bazalka pravá

Bazalka pravá

Bazalka sa s obľubou používa v kuchyni pre svoju nezameniteľnú chuť. Pestujeme si ju na záhradách alebo na balkónoch a v lete dodáva jedlu čaro Talianska. Pripraviť si z nej môžete aj účinný olej. Hrsť bazalky zalejte litrom oleja (napr. olivovým) a nechajte ho stáť na tmavom a chladnom mieste aspoň dva týždne. Získate tak chutný olej, ktorý je ideálny do šalátov a tiež prispieva k zníženiu tlaku, zmierňuje astmu i bolesť hlavy.

Nechtík lekársky

Nechtík lekársky

Ak by som mala vymenovať obľúbené bylinky, nechtík lekársky by medzi nimi rozhodne nechýbal. Masť si kupujem alebo vyrábam už roky, lebo má veľa možností využitia. Masť by mala byť súčasťou aj vašej domácej prírodnej lekárničky.

Pripravte si štyri plné hrste nadrobno posekaného nechtíka (nielen kvety, ale aj listy a stonku) a zmiešajte ich s pol kilom vriacej bravčovej masti (je to ideálny základ domácich mastí). Nádobu so zmesou prikryte a nechajte ju cez noc stáť. Na druhý deň ju prihrejte a sceďte do čistých nádobiek.

Skladujte ju na tmavom a chladnom mieste, ja ju mám celoročne v chladničke. Urýchľuje hojenie rôznych rán (v lete aj škrabance, štípance, popáleniny, odreniny), uľavuje boľavým svalom a kĺbom, reume či ekzéme. Vo veľmi chladnom počasí, kedy je pokožka vysušená a citlivá, ju používam namiesto telového krému.

Čakanka obyčajná

Čakanka obyčajná

Aj čakanka patrí k bylinkám, ktoré obsahujú veľa cenných látok a vhodná je na vonkajšie aj vnútorné použitie. Odvar pripravte z litra vody a piatich polievkových lyžíc sušenej čakanky (bylinky sa najlepšie sušia na slnku). Nechajte ho lúhovať štvrť hodiny a sceďte. Vlažný odvar e vhodný na obklady, kloktanie alebo kúpeľ. Má antibiotické a antiseptické účinky, pomáha pri ochoreniach kože, urýchľuje hojenie pokožky, účinkuje na ekzémy, vredy a vyrážky.

Aké bylinkové recepty na mesiac júl vyskúšate?

foto: wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, pxhere.com, pxhere.com, pixabay.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.