Bylinkové recepty na mesiac jún

Bylinkové recepty na mesiac jún

Mesiac jún patrí k tým najobľúbenejším. Deti končia v škole a čakajú ich dlhé prázdniny. Leto je za rohom a tešíme sa na dovolenky, oddych a relax v prírode. Keď si počas príjemnej prechádzky lesom nazbierate bylinky, môžete skúsiť tieto zaujímavé bylinkové recepty na mesiac jún.

Bylinkové recepty – lipa

Lipa

Lipa má úžasné účinky a rozhodne by ste nemali vynechať zber jej kvetov. Pripraviť si z nej môžete lahodný sirup. Čerstvo natrhané lipové kvety (asi 4 hrste, prípadne viac, ak si chcete urobiť väčšie množstvo sirupu) zľahka opláchnite a zalejte litrom horúcej vody. Takto ich nechajte cez noc lúhovať (môže to byť aj trochu dlhšie).

Na druhý deň preceďte cez sitko alebo gázu, pridajte kilogram trstinového cukru, lyžičku kyseliny citrónovej a zohrievajte. Postupne pridajte aj 6 klinčekov a kúsok škorice a tie po desiatich minútach vyberiete.

Zmes varte do zhustnutia a takto pripravený sirup nalejte do čistých fliaš. Otočte ich hore dnom a po vychladnutí ich skladujte na chladnom, tmavom mieste.

Mäta prieporná

Mäta pieporná

Mäta je obľúbená letná bylinka, ktorá sa pridáva do limonád, koláčov, zmrzliny a čaj z nej príjemne ochladí. Čo takto urobiť si likér pre dospelých? Potrebovať budete 10 dkg mäty, pol kila cukru, 1 liter alkoholu neutrálnej vône, 3 dl vody, kus pomarančovej kôry a 2 klinčeky.

Listy maty umyte, jemne osušte a nadrobno nakrájajte. Spolu s klinčekmi, pomarančovou kôrou ich v pohári zalejte alkoholom. Zmes nechajte stáť 10 dní a každé 2 dni potraste pohárom. Po desiatich dňoch uvarte z cukru a vody sirup, povarte ho pár minút. Výluh z mäty pomiešajte so sirupom.

Medovka lekárska

Medovka lekárska

Z medovky si doma môžete pripraviť vynikajúci balzam, ktorý vám uľahčí zaspávanie a spríjemní spánok. Nachystajte si na naň 1 diel včelieho vosku, 1 diel mandľového oleja a 3 kvapky levanduľového, medovkového, santalového a kadidlového éterického oleja.

Postup je veľmi jednoduchý, vo vodnom kúpeli rozpustíte včelí vosk a olej. Po rozpustení odstavte hrniec a pridajte esenciálne oleje. Uvedený pomer esenciálnych olejov je na 5 polievkových lyžíc vosku a 5 polievkových lyžíc mandľového oleja. Zmiešajte ich, premiešajte a nalejte do vopred pripravených čistých nádob.

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný

Z tejto peknej bylinky sa dá pripraviť všestranný olej. Sklenú fľašu naplňte kvetmi ľubovníka a zalejte ich olivovým olejom. Je dôležité, aby boli všetky kvietky zaliate. Fľašu dôkladne uzavrite a postavte na slnko.

Olej stojí približne 6 týždňov a každý deň fľašou potraste. Potom olej sceďte a nalejte do tmavej fľaše, ktorú nechajte v tmavej miestnosti. Ľubovníkový olej pomáha napríklad pri masáži chrbta, na popáleniny, krvné výrony alebo úpale.

Rozmarín lekársky

Rozmarín lekársky

Rozmarínový čaj vás postaví na nohy v čase chrípok a prechladnutí. Jedna malá kávová lyžička rozmarínu v šálke horúcej vody je poklad, ktorý poznali už naše staré mamy. Nielenže posilňuje imunitu a obranyschopnosť organizmu, ale pomáha bojovať s chrípkou a nachladnutím, uľahčuje vykašliavanie hlienov, dokáže tiež povzbudiť tráviaci trakt. Odporúča sa jedna šálka denne a ak máte nejaké pochybnosti, poraďte sa napríklad s lekárnikom.

Borák lekársky

Borák lekársky

Trápi vás ekzém? Skúste si pripraviť odvar z boráku lekárskeho. Stačí zaliať lyžičku boráka štvrť litrom horúcej vody. Môžete ho aplikovať na ekzémy, rany a odreniny, popáleniny. Oceníte ho aj v kuchyni, mladé listy sa hodia do šalátov, pomazánok a syrov.

Nevädza poľná

Nevädza poľná

Aj keď to môže znieť neuveriteľne, z nevädze poľnej sa pripravuje chutné víno, ktoré je charakteristické svojou vôňou a farbou. Na 3,5 litra vína budete potrebovať 50 dkg okvetných lístkov, 3 litre vody, 1,5 kg cukru, živnú soľ a kvasinky.

Lístky nevädze nasypte do sklenej nádoby a zasypte ich pol kilom cukru. Nádobu zakryte hustou látkou a na tri týždne ju položte na slnečné miesto. Potom uvarte vodu s cukrom a do kvasnej nádoby pridajte sirup, šťavu z kvetov, živnú soľ a vzklíčené kvasinky.

Uzavrite ju kvasným uzáverom a kvasiť by to malo 7 týždňov. Po uplynutí tejto doby víno stočte, preceďte a nechajte vyčistiť. Vo fľašiach nechajte víno dozrieť na tmavom a chladnom mieste aspoň 3 mesiace.

Ktorý z receptov sa vám páči najviac? :)

foto: wikipedia.org, pixabay.com, pixabay.com, pixabay.com, pixabay.com, pxhere.com, pixabay.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.