Bylinkové recepty na mesiac marec

Bylinkové recepty na mesiac marec

Cítite to? Vo vzduchu sa pomaly, ale isto vznáša jar a asi každý sa už teší na slnečné a teplé dni, ktoré môžeme tráviť v prírode. Ak sa vyberiete na prechádzku a nazbierate si nejaké bylinky, môžete skúsiť naše bylinkové recepty pre zdravie a krásu.

Medvedí cesnak

Medvedí cesnak je veľmi vďačná bylinka, z ktorej si pripravíte chutné pokrmy i zdravú tinktúru. Polievka, halušky, pomazánky i cestoviny vyniknú nielen lahodnou chuťou, ale aj výnimočnými účinkami.

Bylinkové recepty na mesiac marec - pesto z medvedieho cesnaku

Veľmi jednoducho si pripravíte aj tinktúru. Potrebovať budete 40 - percentný alkohol (napríklad vodka), sklenenú uzatvárateľnú fľašu alebo pohár a čerstvé umyté listy medvedieho cesnaku.

Umyté a osušené listy medvedieho cesnaku pokrájajte na menšie kúsky a naložte sklenej nádoby. Zalejte ho alkoholom a dobre uzavretú nádobku nechajte aspoň dva týždne lúhovať. Môžete ju nechať pri zdroji tepla, no niektorí nechávajú tinktúru lúhovať v tme. Po dvoch týždňoch preceďte tinktúru cez sitko a prelejte do čistej sklenenej nádoby. Skladujte ju na tmavšom mieste pri izbovej teplote.

Užívať ju môžete denne, desať kvapiek dajte do vody a vypite. Tinktúra z medvedieho cesnaku posilňuje imunitu, má antibakteriálny a antivírusový účinok, ochraňuje srdcovo - cievny systém, pôsobí proti parazitom.

Dub letný/zimný

Bylinkové recepty na mesiac marec - dubová kôra

Kôra z dubu má mnoho blahodarných účinkov, pomáha pri hojení rôznych rán, pôsobí pri hemoroidoch, dezinfikuje drobné ranky, priaznivo vplýva na trávenie. Odvar z kôry dubu sa vám zíde pri rôznych kožných ochoreniach, bolestiach kĺbov a svalov, pri hemoroidoch.

Potrebovať budete:

  • tri hrste dubovej kôry
  • 1,5 litra vody

Dubovú kôru vložte do vody a varte na miernom hrnci asi hodinu. Potom odvar seďte a nalejte do vane. Kúpeľ by nemal trvať viac ako 20 minút.

Čaj z dubovej kôry môžete vyskúšať pri hnačke a bolestiach brucha. Potrebujete 30 g mladej sušenej kôry a jeden liter vody. Priveďte zmes do varu a ešte ju na miernom ohni povarte 10 minút. Čaj sceďte a môžete ho piť.

Podbeľ liečivý

Bylinkové recepty na mesiac marec - podbeľ liečivý

Táto bylinka je ako stvorená na boj proti kašľu. Jednoduchý bylinkový recept je na sirup. Potrebujete nádobku, ktorá sa dá dobre uzavrieť, usušené kvety podbeľa a med. Pohár či inú sklenú nádobu naplníte kvetmi a zalejeme medom tak, aby bol vo výške aspoň 1 cm nad kvetmi.

Zmes nechajte 2 mesiace v tieni, potom vyberte kvety a je to hotovo. Sirup účinkuje pri problémoch ako kašeľ, prechladnutie, nádcha, chrípka, astma, zápal priedušiek či iné pľúcne problémy.

Výhodou domácich sirupov je najmä skutočnosť, že presne poznáte ingrediencie, ktoré použijete a využije ich celá rodina v čase chrípok a prechladnutí.

Breza previsnutá

Bylinkové recepty na mesiac marec - breza

Z brezy si môžete pripraviť odvar, ktorým môžete oplachovať vlasy bez lesku alebo s lupinami. Pokožka sa vďaka nemu lepšie regeneruje a podporuje sa aj rast vlasov.

Nachystajte si 3 polievkové lyžice listov brezy a pol litra vody. Listy zalejte horúcou vodou a pod pokrývkou ich nechajte lúhovať 20 minút. Teplý odvar používajte na oplachovanie umytých vlasov alebo ho nalejte do kúpeľa.

Púpava lekárska

Púpava je rastlinka, ktorá pre mnohých predstavuje burinu. Má však mnoho pozitívnych účinkov na náš organizmus a uľavuje pri ochoreniach pečene, močových ciest, akné, žltačke, anémii i cukrovke.

Pripravuje sa z nej čaj, med alebo sirup a pri jej zbere sa vám do rúk dostáva skutočný poklad. Na púpavovú sirup budete potrebovať:

  • 200 ks krásnych žltých púpavových kvetov
  • 2 citróny
  • 1 a ½ kg trstinového cukru (pokiaľ ho nemáte, môže byť aj klasický biely)
  • 1 a ½ l vody

Žlté hlávky púpavy zalejte studenou vodou a nechajte ich tak 24 hodín. Na druhý deň ich preceďte, pridajte na malé kocky nakrájané citróny a zmes dajte variť. Občas ju premiešajte, kým nezhustne. Horúci sirup sa preleje do čistých sklenených pohárov a keď vychladne, skladujte ho v chladných a tmavých priestoroch.

Aký bylinkový recept si v marci pripravíte?

foto: pxhere.com, hippopx.com, pxhere.com, pixabay.com, pixabay.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.