Bylinkové recepty na mesiac november

Bylinkové recepty na mesiac november

Jeseň prechádza zo svojej krásne farebnej časti do tej chladnejšej a neraz aj zamračenej. Napriek tomu je príroda stále neuveriteľne krásna a ponúka nám svoje dary v podobe byliniek. Viete, aké si môžete doma vyskúšať bylinkové recepty na mesiac november?

Plektrant – nádchovník

Plektranť nádchovník

O tejto zázračnej bylinke som vám už neraz písala. Odkedy ju máme doma v črepníku, pravidelne z nej pripravujem v čase chrípok a prechladnutí čaj. Okrem toho má však nádchovník mnoho ďalších možností využitia, ktoré oceníte v kuchyni.

Je vynikajúci na dochutenie mäsa alebo rýb, dokonca sa hodí aj na jahňacie mäso alebo divinu. Listy bez problémov nahradia oregano a použiť sa tak môže na marinády, do šalátov i na cestoviny. Má príjemnú chuť a rýchlo prídete na to, či je v jedlách chutnejší vo väčšom alebo menšom množstve.

Imelo biele

Imelo biele

Aj imelo biele je jednou z rastliniek, ktorú som už niekoľko ráz spomínala. Jedinou nevýhodou je, že pri väčších množstvách môže byť nebezpečné, a preto treba dôsledne sledovať množstvo. V prípade problémov so srdcom sa treba spýtať lekára, či vám jeho konzumáciu odporúča.

Konáriky a listy sa zvyknú zbierať v zimných mesiacoch od konca novembra do februára, ale zbierať ich možno po celý rok, no iba z imela cudzopasiaceho na boroviciach.

Konáriky sušíme v tieni pri teplote do 45 stupňov, ale treba ho vysušiť dôkladne, lebo zle vysušené imelo sčernie. Čaj z imela je najúčinnejší vtedy, keď je pripravený za studena. Potrebujete lyžičku čerstvo nazbieraného a nakrájaného listu z imela, ktoré namočíte do 2 až 3 dcl vody. Zmes prikryte a po 10 hodinách státia sa môže konzumovať. V prípade sušeného imela stačí pridať teplú vodu a po pár minútach sa môže piť.

Žihľava dvojdomá

Žihľava dvojdomá

Žihľavu dvojdomú môžeme zbierať až do novembra a oceníte ju aj na varenie. Vlasová voda je ideálna pre každého, koho trápia lupiny, svrbiaca pokožka hlavy alebo vypadávanie vlasov.

Potrebujete 50 g očistených a nadrobno nakrájaných listov a koreňa, ktoré vložíte do 0,5 litra jablčného octu. Zmes nechajte lúhovať tri týždne (pokiaľ svieti slniečko, tak na slniečku, inak stačí na svetle). Potom zmes sceďte najlepšie tmavej fľaše. Vlasovú vodu vmasírujte do pokožky hlavy buď čistú alebo ako vodou zriedený macerát v pomere 1 : 5. Nechajte pôsobiť 30 minút a následne vlasy umyte.

Lopúch väčší

Lopúch väčší

Aj z lopúcha si doma ľahko pripravíte bylinkové recepty. Lopúchový obklad na akné si urobíte z 50 gramov sušeného drveného koreňa, ktorý 20 minút mierne povaríte vo vode. Scedíte ho a vlažný obklad sa prikladá na postihnuté miesta. Pomáha aj na rôzne iné kožné problémy alebo na vypadávanie vlasov.

Už viete, ktorú bylinku si pôjdete pohľadať ako prvú?


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.