Bylinkové recepty na mesiac október

Bylinkové recepty na október

Rok sa nám prehupol do októbra a na počasí už poriadne cítiť jeseň. Chladnejšie rána i večery, hmla a vietor nás sprevádzajú čoraz častejšie s radosťou siahame po bylinkových čajoch, teplej deke a dobrej knihe. Aké bylinkové recepty na mesiac október môžete vyskúšať?

Hloh obyčajný

Hloh obyčajný

Spomínam si, ako moja starká rozumela ľudovému liečiteľstvu a doma sme sušili rôzne bylinky, na sušičke ovocia, vyrábali tinktúry, nikdy nechýbal propolis a med. O ich účinkoch som vtedy veľa nevedela, ale som šťastná, že som to videla na vlastné oči a pochopila som, akú silu má matka príroda.

Jednou z nenápadných, ale výborných byliniek je hloh obyčajný, z ktorého si môžete pripraviť čaj. Potrebujete 1 čajovú lyžičku usušeného a pomletého hlohu a 2,5 deci vody. Bylinku zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 10 minút. Po scedení pite teplý čaj pite maximálne tri razy denne a toto množstvo nikdy neprekračujte.

Čaj potláča únavu, pôsobí upokojujúco, zlepšuje spánok, zmierňuje depresie, pocity úzkosti a napätia.

Horec žltý

Horec žltý

Táto bylinka je zákonom chránená, no kúpite ju v obchodíkoch so zdravou výživou a dokážete ho vypestovať aj v záhrade. Ľahko si z neho uvaríte čaj, ktorý môžete užívať pri problémoch ako o nevoľnosti, chorobe pečeni, žlčníka a žalúdka. Jednu čajovú lyžičku sušeného koreňa horca zalejte 2,5 deci vody a po zovretí 5 minút povarte. Scedený čaj pite tak pol hodiny pred jedlom.

Marena farbiarska

Marena farbiarska

Názov tejto bylinky môže znieť veľmi exoticky. Jej meno bolo odvodené od toho, že už v minulosti sa z nej získavalo prírodné farbivo, využívané na farbenie bavlnených látok alebo na výrobu olejových a vodových farieb. Môžete ju využiť na farbenie vlasov a čaj z nej pomáha pri obličkových kameňoch, detoxikuje organizmus, tlmí bolesť kĺbov. Potrebujete len 10 gramov mareny a šálku vody.

Stavikrv vtáčí

Stavikrv vtáčí

Aj táto bylinka má veľmi zvláštny názov a odvodený je od jeho schopnosti zastavovať krvácanie. To však ani zďaleka nie je všetko.

Pripraviť si z neho môžete odvar, ktorý je vhodný používať pri zle hojacich sa alebo krvácajúcich ranách a pri kožnom ochorení. Aplikuje sa na čistú a suchú pokožku na gáze, vreckovke alebo na vatovom tampóne. Na odvar potrebujete jednu polievkovú lyžicu vňate stavikrva a dve deci vody. Vňať zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať okolo 15 – 20 minút. Potom ho preceďte a môže sa používať.

Zlatobyľ obyčajná

Zlatobyľ obyčajná

Moja stará mam zvykla hovorievať, že aj keď majú bylinky v názve slovo obyčajný, obyčajné nikdy nie sú. To je príklad aj zlatobyle obyčajnej, z ktorej si doma dokážete pripraviť tinktúru.

Nachystajte si nádobu, ideálne aby bola z tmavého skla a mala aspoň liter. Ďalej potrebujete konzumný alkohol (najčastejšie používam vodku) a sušenú zlatobyľ, prípadne aj čerstvú. Do sklenej nádoby nasypte zlatobyľ a zaleje ju alkoholom približne v množstve cca 5x úrovne zlatobyle. Neodporúčam liať plnú nádobu, aby potom náhodou tlak nevytlačil vrchnák.

Nádobu pretrepte a nechajte ju na teplom, suchom a tmavom mieste. Ostane tu 4 – 6 týždňov, pričom denne ju treba pretrepať. Následne sa tinktúra scedí a nechá sa v chlade, ideálne v chladničke alebo v komore, ak tam máte chladnejšie.

Napomáha pri ochorení obličiek a močového ústrojenstva, je tiež veľmi vhodná aj ako prevencia pri cukrovke a má dezinfekčné a protizápalové účinky.

Ak sa rozhodnete skúšať bylinkové recepty a užívate nejaké lieky, vždy sa poraďte so svojím lekárom. Ohľadne byliniek, ktoré ste ešte neskúšali, je dobré poradiť sa s odborníkom.

Aký bylinkový recept si teraz pripravujete najčastejšie?

foto: wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, wikipedia.org, pixabay.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.