Bylinkové recepty na mesiac september

Bylinkové recepty na mesiac september

Hovorí sa, že keď niečo pekné skončí, niečo nové pekné začne. Tak je to aj v septembri, kedy sa končí leto a prichádza jeseň. Mnohí si vydýchnu, lebo skončia horúčavy, ktoré nám nedali spávať, iní sa tešia na gaštany, pestrofarebné lístie či dobrý čaj pod dekou. Dnes si ukážeme zaujímavé bylinkové recepty na mesiac september, ktoré si môžete vyskúšať v pohodlí svojho domova.

Bylinkové recepty – kapucínka

Kapucínka

Kapucínku som trochu lepšie spoznala minulý rok, keď mi odporučili na posilnenie imunity a pri problémoch s močovým ústrojenstvom. Tinktúru som si kúpila v obchodíku so zdravými potravinami a výživovými doplnkami, no tento rok si ju už pripravím sama.

Potrebovať budete kapucínku (výborná je čerstvá rastlina, účinné sú všetky jej časti, možno však použiť aj sušenú) a alkohol (najlepšie je nejaký bez chuti 40 – 60%, vodka).

Na internete nájdete plno receptov, kde je aj presná gramáž. Celkom stačí pamätať si, že keď nakrájanú kapucínku vložíte do pohára s uzáverom, mala by byť zaliata úplne alkoholom (aspoň jeden centimeter nad bylinku, aby nezačala oxidovať). Naloženú kapucínku necháme macerovať na tmavom mieste po dobu dvoch týždňov. Potom ju môžete scediť a odložiť do chladničky.

Takáto tinktúra pomôže napríklad pri problémoch ako infekcie močových, dýchacích ciest, zlepšuje imunitu, považuje sa za silné prírodné antibiotikum.

Borievka obyčajná

Borievka

Borievka obyčajná môže na prvý pohľad vyzerať celkom nenápadne, ale ukrýva v sebe veľkú silu. Z jej sušených plodov sa veľmi jednoducho pripravuje borievkový olej. Prichystajte si nádobku, ktorá sa dá dobre zavrieť a naplňte ju do dvoch tretín sušenými drvenými plodmi (ja ich bežne drvím v mažiari, pripomína mi to moje detstvo).

Zalejte ju olivovým olejom a nechajte lúhovať 2 – 3 týždne, nádobku denne raz pretrepte. Potom zmes preceďte a olej z borievok môžete používať na reumatické bolesti, masáž spánkov pri bolesti hlavy alebo na kožné choroby.

Fenikel obyčajný

Fenikel

Táto legendárna bylinka nesmie chýbať u mamičiek, pretože čaj blahodarne pôsobí pri poruchách trávenia, pri infekciách močových ciest, detskej kolike, zvyšuje tvorbu materského mlieka a pomáha proti kašľu pri chrípke a prechladnutí. Fenikel má lahodnú chuť a príjemne vonia. Potrebujete naň čajovú lyžičku sušených semienok a pol litra vody.

Semienka zalejte vodou v hrnci, chvíľu povarte a po odstavení nechajte 15 minút lúhovať. Scedený čaj môžete ochutiť medom a dospelým sa odporúčajú dve šálky denne.

Ruža šípová – šípky

Šípky

Na jeseni milujem zber šípok. Pripraviť sa z nich dá čaj, sirup, marmeláda, víno, prípadne pleťový olej alebo tinktúru a ich krása je pastvou pre oči. Zbierať sa môžu v mesiacoch september, október i november. Dôležité je zbierať zrelé šípky, suché, nezamrznuté, čo mi ako malej často opakovali. Keď prišli mrazy, šípky sme už nezberali, preto bolo dôležité vystihnúť ten správny moment.

Recept je na jednoduchý šípkový lekvár (recept je síce jednoduchý, ale očistiť šípky je pracná robota). Vylúpané šípky poumývate a necháte vo vode dva dni, teda aspoň 48 hodín, občas ich môžete premiešať. Potom sa rozvaria a prepasírujú.

Na kilogram šípkovej zmesi ide pol kila cukru (môžete skúsiť aj trstinový). Zmes prevaríme, pridáme čajovú lyžičku kyseliny citrónovej a nalejeme do zaváraninových pohárov. Šípkový lekvár je výborný len tak na chlebík s maslom, ale obľubujem ho aj pri pečení.

Valeriána lekárska

Valeriána lekárska

Ak vás trápi nespavosť, nervozita alebo stres, riešením môže byť aj valeriána lekárska. Tinktúra, ktorú môžete poznať aj ako valeriánske kvapky, sa pripraví zmiešaním koreňov valeriány so 60% liehom (v pomere 1:6). Zmes nechajte vo fľaši na tmavom mieste týždeň, potom ju sceďte. Valeriána lekárska obsahuje alkaloidy, a preto by sa nemala užívať dlhodobo a tehotné, kojace ženy a deti by ju nemali užívať vôbec.

Ktorú bylinku si pôjdete nazbierať a pripravíte si z nej niečo dobré?

Prečítajte si aj bylinkové recepty na október.

foto: pxhere.com, pixabay.com, pxhere.com, pxhere.com, wikipedia.org


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.