Čo si vziať so sebou na dovolenku?

Čo si vziať so sebou na dovolenku?

Skôr ako si začnete užívať dovolenku na slnkom zaliatej pláži, myslite aj na svoju pokožku a vlasy. Aj keď je oddych pri mori skvelým relaxom, slnko a slaná voda môžu zanechať nepríjemné stopy v podobe spálenej pokožky a vysušených vlasoch. Čo si teda treba pribaliť do kufra?

Aby ste sa nespálili

Ktoré oleje sú najvhodnejšie na opaľovanie:

 • malinový olej
 • mrkvový olej
 • kokosový olej
 • avokádový olej
 • mandľový olej

Vedeli ste, že aj prírodné oleje majú vysoký ochranný faktor? Čo by vám v dovolenkovej výbave rozhodne nemalo chýbať je malinový olej. Jeho ochranný faktor sa pohybuje v rozmedzí 28-50. Na prírodný olej je to veľmi slušný výkon, ale kupovať by ste mali malinový olej od preverených výrobcov. Výška ochranného faktora sa totiž odvíja od kvality oleja. Najlepšie spravíte ak siahnete za studena lisovanom oleji v bio kvalite. Keďže malinový olej je veľmi hutný, zvykne sa miešať aj s inými olejmi napríklad s kokosovým alebo mandľovým olejom.

Malinový olej Akamuti

Malinový olej má ochranný faktor 28 až 50

Vysoký ochranný faktor má aj mrkvový olej, ktorý ma ochranný faktor 38-40 a je vhodné zmiešať ho napríklad s olivovým alebo kokosovým olejom. Nezriedený mrkvový olej totiž môže zanechávať oranžové sfarbenie na pokožke. Ochranný faktor má aj mandľový, kokosový či avokádový olej, ale ich OF je nízky a tak vás pred spálením príliš neochránia. Tieto oleje sú ale ideálne pri riedení malinového a mrkvového oleja.

Oleje po opaľovaní

Najvhodnejšie oleje po opaľovaní sú:

 • kokosový olej
 • malinový olej
 • mandľový olej

Pokožka po opaľovaní potrebuje náležitú starostlivosť, pretože slnko a morská voda ju vysušujú. Dvojnásobnú starostlivosť pokožka potrebuje v prípade, že sa na slnku spálite.

Prečítajte si: Ako ošetriť slnkom spálenú pokožku? Čítať »

Výborným olejom po opaľovaní aj na spálenú pokožku je kokosový olej, pretože ju dokáže upokojiť po dlhšom pobyte na slnku. Kokosový olej dokáže regenerovať aj spálenú pokožku a vďaka obsahu antioxidantov pôsobí aj proti starnutiu pokožky. Keďže má hydratačné účinky pokožku celého tela zvláčňuje, vyživuje a zanecháva ju jemnú a hebkú bez mastného filmu. Spálenej pokožke tak poskytne potrebnú úľavu. Aj tu ale platí, že by ste mali kupovať olej od kvalitných výrobcov a ideálne v bio kvalite.

Ako olej po opaľovaní je vhodný aj spomínaný malinový olej, pretože regeneruje pokožku. S malinovým olejom bude pokožka v rovnováhe a dokonca sa zbavíte aj suchých šupiniek. Ak potrebuje pokožka extra výživu, aplikujte zopár kvapiek a nechajte pôsobiť cez noc.

Chráňte pred slnkom aj vlasy

Vlasy pred slnkom ochráni:

 • malinový olej
 • kokosový olej
 • arganový olej

Určite viete, že v lete sú vlasy vysušené viac ako inokedy. Slnečné lúče vytiahnu z vlasov farbu aj ich vysušia, takže sú krehkejšie a lámavejšie. Je teda jasné, že potrebujú ochranu. Prírodné oleje sú veľmi univerzálne a tak vám na dovolenke postačí jedno balenie kvalitného malinového alebo kokosového oleja.

Ak si chcete zachovať pôvodnú farbu vlasov a nechcete, aby po pobyte na slnku ostali o niekoľko odtieňov svetlejšie, použite malinový olej. Zopár kvapiek vmasírujte do vlasov a udržíte nie len pôvodnú farbu, ale aj lesk vyživených vlasov.

O nič horšie na tom nie je ani kokosový olej, ktorý môžete použiť ako masku na vlasy alebo kondicionér. Kokosový olej naneste na vlasy a pokožku hlavy pred tým, ako pôjdete do sprchy a nechajte pôsobiť. Vlasy si potom umyte šampónom tak, ako ste zvyknutý. Vaše vlasy potom ostanú krásne lesklé, jemné a vyživené. Zabránite tak vysúšaniu a štiepeniu končekov. Použiť ho môžete aj ako stylingový prípravok, ktorý nanesiete na končeky suchých vlasov.

Aké prípravky na opaľovanie používate vy? Máte skúsenosti s malinovým alebo kokosovým olejom na opaľovanie?


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty2