Čo sú pigmentové škvrny a ako ich odstrániť?

Čo sú pigmentové škvrny a ako ich odstrániť?

Trávite množstvo času na slnku? S radosťou sa opaľujete, ale nemyslíte pritom na dostatočnú ochranu svojej pleti? V tom prípade sa nesmiete čudovať, ak sa vám na pokožke objavia pigmentové škvrny. Práve slnko totiž môže byť spúšťačom ich tvorby. Ako sa chrániť a čo s pigmentovými škvrnami, ak už sa objavili?

Prečo vznikajú pigmentové škvrny

Pigmentová škvrna je vlastne miesto na koži, kde sa vyskytuje priveľa kožného pigmentu – melanínu. To znamená, že kožný pigment sa na postihnutom mieste sústredil a vytvoril pigmentovú škvrnu.

Takéto škvrny sa najčastejšie vyskytujú na miestach, ktoré nie sú chránené pred slnečným žiarením. Tie sú náchylnejšie na tvorbu pigmentových škvŕn. Škvrny sa objavujú najmä na tvári, na rukách, na chrbte, či v oblasti dekoltu. V takomto prípade sa vznik tmavých pigmentových škvŕn označuje ako hyperpigmentácia.

Pigmentové škvrny však môžu vznikať aj z dôvodu nedostatku pigmentu. Vtedy ide o stratu pigmentu a škvrny sú svetlejšie ako ostatná pleť.

Vitiligo

A aké sú príčiny vzniku pigmentových škvŕn?

  • Hormonálne poruchy alebo nestabilita. Často sa objavujú pigmentové škvrny napríklad u tehotných žien, pričom po pôrode vymiznú.
  • Užívanie liekov. Niektoré typy liekov môžu viesť k zvýšenému výskytu pigmentových škvŕn. Sú to najmä antimykotiká, antibiotiká, hormonálna antikoncepcia. Tieto problémy však môžu spôsobiť aj lieky na prírodnej báze. Nikdy sa teda neopaľujte, ak užívate lieky!
  • Nadmerné slnenie. Ak pleť nie je chránená a je vystavovaná priamemu slnku, pigmentové škvrny sa môžu objaviť. Slneniu by sa mali vyhýbať najmä ľudia, ktorí už v minulosti na svojej pleti pozorovali výskyt pigmentových škvŕn.
  • Poškodenie pleti. Najmä ľudia s tmavou pleťou môžu pozorovať vznik pigmentových škvŕn po drobných poraneniach alebo ako pozostatok akné.
  • Strata pigmentu. Toto ochorenie sa nazýva aj vitiligo. Bunky, ktoré tvoria pigment, zanikajú a na pokožke sa tvoria biele fľaky.
  • Vyšší vek. V takom prípade hovoríme o takzvaných stareckých škvrnách. Vznikajú z dôvodu zníženej funkcie pečene. Zároveň je to reakcia pleti na celoživotné priame vystavovanie slnku. Starecké škvrny sa tvoria po 40 roku života.

Pigmentové a starecké škvrny sa od seba líšia práve tým, že klasické pigmentové škvrny môžu vzniknúť v podstate kedykoľvek, kým starecké škvrny vznikajú výlučne vo vyššom veku. Tie starecké sú dôsledkom toho, že pleť nebola chránená. Klasické pigmentové škvrny zas môžu mať rôzne iné (vyššie spomínané) príčiny vzniku.

Základné typy pigmentových škvŕn

Odlišujú sa nielen príčinou vzniku, ale aj tvarom, či sfarbením. Toto sú základné typy pigmentových škvŕn, ktoré sa najčastejšie objavujú na rukách, na tvári alebo v oblasti dekoltu.

  1. Pozápalová pigmentácia. Ide o pigmentové škvrny, ktoré vznikajú po zápaloch alebo poraneniach. Typickým prejavom je napríklad sfarbenie pokožky po akné. Tento stav spôsobuje melanín, ktorý sa vo zvýšenej miere uvoľňuje pri zápale pokožky a zapríčiňuje zmenu jej farby.
  2. Melasma. Je charakteristická najmä pre ženy. Ide o pigmentáciu, ktorú ovplyvňujú hormóny. Pri melasme sa sfarbuje oblasť líc, nosa a hornej pery. Rozšírená je aj takzvaná tehotenská melasma alebo tehotenská maska, kedy dochádza k sfarbeniu pokožky u tehotných žien. Táto pigmentácia však po pôrode môže samovoľne vymiznúť.
  3. Slnečná a starecká pigmentácia. Ide o spomínané starecké škvrny, ktoré vznikajú vo vyššom veku aj v dôsledku nedostatočnej ochrany pleti počas života. Prevencia vzniku pigmentových škvŕn.

Prevencia vzniku a odstránenie pigmentových škvŕn

Či už vás trápi strata pigmentu alebo hyperpigmentácia, určite by ste sa nemali vystavovať nadmernému slnečnému žiareniu. Ak už sa chcete opaľovať, používajte ochranné krémy, respektíve prírodné oleje, ktoré pôsobia ako ochrana pred slnečným žiarením.

Dôležité je tiež určiť príčinu vzniku pigmentových škvŕn a vylúčiť možnú hormonálnu poruchu, prípadne neopaľovať sa, ak užívate lieky.

Prevencia vzniku škvŕn je veľmi dôležitá. Je to určite efektívnejšie a jednoduchšie ako sa neskôr trápiť a premýšľať, ako odstrániť pigmentové škvrny. Ak ste však tento problém - či už na tvári, na rukách alebo akejkoľvek inej časti tela, začali riešiť neskoro, vždy existujú možnosti nápravy.

Ako odstrániť pigmentové škvrny

Pýtate sa, ako sa zbaviť pigmentových a stareckých škvŕn, a či je to vôbec možné? Odstránenie pigmentových škvŕn môže byť v niektorých prípadoch zložité a dlhodobé. Aké sú možnosti liečby?

  • Dermatologické ošetrenie. Je nutné najmä v prípade rozsiahlych pigmentových škvŕn. V prípade potreby dermatológ odporučí liečbu laserom, chemický píling, či mezoterapiu – injekčnú aplikáciu účinných roztokov do pokožky.
  • Kozmetika. Bežne dostupná kozmetika ale pomôže len výnimočne a využíva sa skôr ako doplnok dermatologických ošetrení.
  • Prírodná liečba. Vynikajúce výsledky môžete dosiahnuť s použitím kvalitných rastlinných olejov. Akých?

7 rastlinných olejov na pigmentové škvrny

1. Šípkový olej. Je vynikajúci na zrelú pleť, na ktorej sa začínajú tvoriť starecké škvrny. Vyrovnáva farebný tón pleti a dodáva jej zdravý lesk.

2. Moringový olej. Pomáha pri zmene pigmentácie na tvári.

3. Ricínový olej. Má vysoký obsah vitamínu E. Zjemňuje farebné nerovnosti a fľaky na pokožke.

4. Nimbový olej. Použite ho, ak vás trápi strata pigmentácie. Znižuje výskyt bielych miest na pokožke.

5. Jojobový olej. Vynikajúci na redukciu pigmentových škvŕn, ale aj tmavých kruhov pod očami.

6. Mandľový olej. Bohatý na vitamíny a minerály. Ideálny je pre zrelú pleť so stareckými škvrnami.

Všetky tieto oleje môžete používať na pigmentové škvrny bez úprav. Alebo si môžete pripraviť domácu kozmetiku a vyskúšať tieto recepty.

Recepty na pigmentové škvrny s rastlinnými olejmi

Domáca maska s mandľovým olejom

Rozmixujte zopár mandlí, pridajte med a mandľový olej a zmiešajte tak, aby vznikla hustejšia konzistencia. Túto masku aplikujte na pigmentové škvrny. Nechajte pôsobiť aspoň hodinu a potom umyte.

Olejová zmes na škvrny

Na zosvetlenie škvŕn poslúžia tiež éterické oleje, napríklad citrón, šalvia, levanduľa a rozmarín. Zrieďte vybraný éterický olej s nosným olejom a nanášajte priamo na fľaky.

Domáca maska s ílom

Potrebovať budete:

Zmiešajte íl, éterický olej a aloe vera gél a postupne pridávajte jablčný ocot, aby vznikla hustá pasta. Tú potom naneste na pleť a nechajte zaschnúť na cca 10 minút. Nakoniec umyte teplou vodou.

Ak sa snažíte pigmentové škvrny a starecké škvrny odstrániť, určite neverte „zaručeným“ receptom, ako sú napríklad použitie chemických prostriedkov, bieliacich zubných pást, či octu. Môžu totiž pokožku podráždiť. Použiť môžete jedine kvalitný jablčný ocot, ktorý zmiešate s vodou v rovnakom pomere. V každom prípade sa však spoľahnite sa radšej na prírodu!


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty2