04. 02. 2020

Čo sú pigmentové škvrny a ako ich odstrániť?

Trávite množstvo času na slnku? S radosťou sa opaľujete, ale nemyslíte pritom na dostatočnú ochranu svojej pleti? V tom prípade sa nesmiete čudovať, ak sa vám na pokožke objavia pigmentové škvrny. Práve slnko totiž môže byť spúšťačom ich tvorby. Ako sa chrániť a čo s pigmentovými škvrnami, ak už sa objavili?

Prečo vznikajú pigmentové škvrny

Pigmentová škvrna je vlastne miesto na koži, kde sa vyskytuje priveľa kožného pigmentu – melanínu. To znamená, že kožný pigment sa na postihnutom mieste sústredil a vytvoril pigmentovú škvrnu.

Takéto škvrny sa najčastejšie vyskytujú na miestach, ktoré nie sú chránené pred slnečným žiarením. Tie sú náchylnejšie na tvorbu pigmentových škvŕn. Škvrny sa objavujú najmä na tvári, na rukách, na chrbte, či v oblasti dekoltu. V takomto prípade sa vznik tmavých pigmentových škvŕn označuje ako hyperpigmentácia.

Pigmentové škvrny však môžu vznikať aj z dôvodu nedostatku pigmentu. Vtedy ide o stratu pigmentu a škvrny sú svetlejšie ako ostatná pleť.

Vitiligo

A aké sú príčiny vzniku pigmentových škvŕn?

  • Hormonálne poruchy alebo nestabilita. Často sa objavujú pigmentové škvrny napríklad u tehotných žien, pričom po pôrode vymiznú.
  • Užívanie liekov. Niektoré typy liekov môžu viesť k zvýšenému výskytu pigmentových škvŕn. Sú to najmä antimykotiká, antibiotiká, hormonálna antikoncepcia. Tieto problémy však môžu spôsobiť aj lieky na prírodnej báze. Nikdy sa teda neopaľujte, ak užívate lieky!
  • Nadmerné slnenie. Ak pleť nie je chránená a je vystavovaná priamemu slnku, pigmentové škvrny sa môžu objaviť. Slneniu by sa mali vyhýbať najmä ľudia, ktorí už v minulosti na svojej pleti pozorovali výskyt pigmentových škvŕn.
  • Poškodenie pleti. Najmä ľudia s tmavou pleťou môžu pozorovať vznik pigmentových škvŕn po drobných poraneniach alebo ako pozostatok akné.
  • Strata pigmentu. Toto ochorenie sa nazýva aj vitiligo. Bunky, ktoré tvoria pigment, zanikajú a na pokožke sa tvoria biele fľaky.
  • Vyšší vek. V takom prípade hovoríme o takzvaných stareckých škvrnách. Vznikajú z dôvodu zníženej funkcie pečene. Zároveň je to reakcia pleti na celoživotné priame vystavovanie slnku. Tvoria sa po 40 roku života.

Pigmentové a starecké škvrny sa od seba líšia práve tým, že klasické pigmentové škvrny môžu vzniknúť v podstate kedykoľvek, kým starecké škvrny vznikajú výlučne vo vyššom veku. Tie starecké sú dôsledkom toho, že pleť nebola chránená. Klasické pigmentové škvrny zas môžu mať rôzne iné (vyššie spomínané) príčiny vzniku.

Prevencia vzniku a odstránenie pigmentových škvŕn

Či už vás trápi strata pigmentu alebo hyperpigmentácia, určite by ste sa nemali vystavovať nadmernému slnečnému žiareniu. Ak už sa chcete opaľovať, používajte ochranné krémy, respektíve prírodné oleje, ktoré pôsobia ako ochrana pred slnečným žiarením.

Dôležité je tiež určiť príčinu vzniku pigmentových škvŕn a vylúčiť možnú hormonálnu poruchu, prípadne neopaľovať sa, ak užívate lieky.

Odstránenie pigmentových škvŕn môže byť v niektorých prípadoch zložité a dlhodobé. Aké sú možnosti liečby pigmentových škvŕn?

  • Dermatologické ošetrenie. Je nutné najmä v prípade rozsiahlych pigmentových škvŕn. V prípade potreby dermatológ odporučí liečbu laserom, chemický píling, či mezoterapiu – injekčnú aplikáciu účinných roztokov do pokožky.
  • Kozmetika. Bežne dostupná kozmetika ale pomôže len výnimočne a využíva sa skôr ako doplnok dermatologických ošetrení.
  • Prírodná liečba. Vynikajúce výsledky môžete dosiahnuť s použitím kvalitných rastlinných olejov. Akých?

7 rastlinných olejov na pigmentové škvrny

Nimbový / neem olej

1. Šípkový olej. Je vynikajúci na zrelú pleť, na ktorej sa začínajú tvoriť starecké škvrny. Vyrovnáva farebný tón pleti a dodáva jej zdravý lesk.

2. Moringový olej. Pomáha pri zmene pigmentácie na tvári.

3. Ricínový olej. Má vysoký obsah vitamínu E. Zjemňuje farebné nerovnosti na pokožke.

4. Nimbový olej. Použite ho, ak vás trápi strata pigmentácie. Znižuje výskyt bielych miest na pokožke.

5. Jojobový olej. Vynikajúci na redukciu pigmentových škvŕn, ale aj tmavých kruhov pod očami.

6. Mandľový olej. Bohatý na vitamíny a minerály. Ideálny je pre zrelú pleť so stareckými škvrnami.

Ak sa snažíte pigmentové škvrny odstrániť, určite neverte „zaručeným“ receptom, ako sú napríklad použitie chemických prostriedkov, bieliacich zubných pást, či octu. Spoľahnite sa radšej na prírodu!


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na sociálnych sieťach:

Diskusia


irena samkova 30. 11. 2020, 23:11

Dobry vecer ja mam dcerku ktora ma 5 rockov a ona vitiligo tie bie skvrni aneviem co mam snov robyt mozete te poradit

Lucia 23. 11. 2020, 15:31

Terezka, ja používam Lipogel K5 už polroka a neviem si ho vynachváliť :)

Tereza Berkešova 16. 06. 2020, 12:53

Nemá niekto skúsenosť s Lipogel K5??

Poradíme vám

Poradíme vám

o prírodnej kozmetike vieme všetko, neváhajte a pýtajte sa nás

Zákaznícke bonusy

Zákaznícke bonusy

pre našich zákazníkov všetko, aj bonusy

Unikátny sortiment

Unikátny sortiment

u nás nájdete výrobky, ktoré inde nekúpite

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo

pri objednávke nad 60€

Overené našimi zákazníkmi

Obchod ponúka mnoho výhod - za najväčšiu považujem so svojou rodinou veľmi dobrú komunikáciu. Ohromnou výhodou je podrobný popis vlastností a účinkov predávaných výrobkov - veľmi to pomôže pri rozhodovaní. Vynikajúce dopravné služby.

Mrko, pred 5 dňami
Všetky hodnotenia
Verfied by Visa Visa electron Visa Mastercard electronic Mastercard Secure Code Mastercard Maestro Gopay